Merhaba değerli arkadaşlar

Ben 2017 yılında Jandarma ve Sahil Güvenlik akademisinde Sözleşmeli Astsubay eğitimi alıyordum. Devam eden bir ceza davam olması sebebiyle eğitimin bitmesine ( 8 aylık eğitim ) 1 ay kala ilişiğim kesildi. Ben mahkememden beraat kararı aldım ve Sahil güvenlik komutanlığına karşı dava açtım ve şuan danıştayda.

Asıl konuya gelirsek 2022 başında benim tecilim bitti ve şuan yoklama kaçağı gözüküyorum. Benim ilişiğimin kesildiği yıllarda 1111 sayılı askerlik kanunu yürülükteydi ve oradaki karara göre benim almış olduğum 7 aylık eğitimden dolayı askerliğimi yapmış olarak kabul edilecektim.
Bahsettiğim Madde 10 un 13. Fıkrasının son kısmı şu şekilde ;

" Ancak harp okullarında veya Jandarma ve
Sahil Güvenlik Akademisinde geçen sürenin muvazzaf askerlik hizmet süresini karşılaması
halinde bunlar temel askerlik eğitimine tabi tutulmadan yedeğe geçirilirler. "

2019 yılında Cumhurbaşkanımızın çıkardığı 7179 sayılı kanun ile bu 1111 sayılı kanun hükmünü yitirmiş durumda ve 7179 a göre benim eğitim gördüğüm sürenin ay olarak 3 te biri askerlik hizmeti sayılacağı, kalan günlerimin normal er olarak tamamlatılması gerektiği yönünde.

Bende astsubay adayı iken aldığım hukuk eğitimine istinaden kısıtlı bilgimle şunu söylüyorum

Benim ilişiğimin kesildiği tarih 2017 Temmuz ayı zamanında geçerli olan kanun 1111 sayılı kanundu , Ceza davalarında lehe kanun uygulaması buradada geçerli olurmu ?

Askerlik şubesine gittiğimde biz elimizdeki güncel mevzuata göre karar veririz lehe kanun olayını bilmiyoruz cevabını aldım.

Son olarak sorum şu Lehe kanun uygulaması sadece ceza yada idare davalarındamı geçerlidir ?

Benim durumumda ilişik kesilme tarihine bakılarak o zaman geçerli olan kanun hükümlerince benim askerlik hizmetimi yerine getirdiğim ancak sonradan çıkan 7179 a göre ise sadece 2 ay 10 günlük bir hizmetim sayıldığı durumunda bir aleyhime durum var.

Ben mahkeme yoluna başvurabilirmiyim ?
Başvursam olumlu sonuç alma ihtimalim nedir ?

Sizin değerli bilgilerinize çok ihtiyacım var şimdiden çok teşekkür ederim.