Merhaba. 2021 Aralık ayında arkadaşımın şirketine ait araçta uyuşturucu içmekten göz altına alındık. Ben ve arkadaşım karakola götürüldük, ben serbest bırakıldım, arkadaşım ise tutuklu yargılandıktan 6 ay sonra beraat ederek serbest bırakıldı. Ben tanık, arkadaşım temin ediyor olarak göründü. Karakolda ve olay yerinde baskı altında kalmamdan dolayı ifadem arkadaşımın tutuklu yargılanmasına sebep oldu fakat ilk duruşmasına katılıp ifademi değiştirdim ve serbest bırakıldı.

Göz altına alındığımız araç arkadaşın şirketine aitti, araç inceleme için götürüldü. Fakat araçta bana ait 3 adet ekran kartı(bilgisayar donanım parçası) vardı. Bunların o günkü maddi değeri 140.000 TL idi. Aracın incelemesi bittikten sonra şirket sahibi aracı alıyor ve benim ekran kartları olaydaki arkadaşımın ailesine veriliyor. Şirket sahibinin dediğine göre polis tutanak ile aileye teslim etmiş.

Karşı tarafın avukatı mallarımı geri alabileceğim konusunda beni ikna edip ifademde değişikliğe gitmemi istemişti, yani anlayacağınız bu ürünler bana karşı kullanıldı ve sözlerinde durmadılar. Bana ait olan eşyalar gasp edilmiş olundu. Arkadaşım bir ay önce serbest bırakıldı. O günden beri aile ile iletişime geçmeye çalıştım, arkadaşım ile görüşme talebimi değerledirmelerini, ürünleri geri istediğimi talep ettim fakat sürekli oyaladılar. Sekiz aydır bu ürünleri geri alamıyorum ve maddi değerleri gittikçe düşüyor, üzerine enflasyon baskısı var.

Ürünler ikinci eldi. Elimde evrak olarak sadece o güne ait banka ödemesi dekontu var, dekonttaki açıklama adet, marka ve model belirtiyor. Göz altına alındığımız gün eşyaların bana ait olduğunu defalarca belirtmeme rağmen buna dair resmi bir işlem, kayıt yapılmadı.

Bunların bana ait olduğunu ve ailenin bunları gasp ettiğini hukuki olarak kanıtlamam mümkün mü? Eğer kanıtlamış olursam ve suçlu sayılırlarsa dekontta yazan bedeline artı olarak enflasyon oranıda eklenerek maddi tazminat ile icra yoluna gidebilir miyim?