Merhabalar,

Arkadaşlar çalışmış olduğum iş yerinde gece çalışmaları neticesinde fazla mesai saatleri ile ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. İK ile konuyu görüşüyoruz uzlaşamıyoruz. Sayesinde bütün personel 4857’yi ezbere bilir hale geldik.

İş kanununa göre gece mesaisi; “Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.” Şeklinde tanımlanmıştır. Aynı zamanda maddenin devamında “İşçilerin gece çalışmaları yedibuçuk saati geçemez.” İbaresi mevcuttur. (Kanunda belirtilen istisnai sektörlerde çalışmıyoruz.)

Gel gelelim çalışma saatlerimizi ve o saatlere göre verilen fazla mesai saatlerini aşağıda yazıyorum.

Örnek:
- Pazartesi işe giriş 19:30 / Salı öğlen 12:00 işten çıkış

Bu saatlere göre 19:30’dan itibaren kanuna göre 7.5 saat çalışılabilir +1.5 saat de dinlenme ekliyorum, yani 19:30’dan 9 saat sonra çalışılan her saat fazla mesai olmalı. Bizim hesabımıza göre bu vardiyada 7.5 saat fazla mesai hak etmeliyiz.

Fakat bizim İK’cımız bu vardiyayı şöyle değerlendiriyor.

19:30/00:00 - 00:00/12:00 böyle yaparak 19:30’dan 00:00’a kadar 4.5 saat çalışmışsın mesai hak etmiyorsun, 00:00’dan 12:00’a kadar 9 saat sonrası mesai olur ve 3 saat mesai alırsın diyor.

Yani benim kesintisiz yaptığım çalışma saatini sırf gece gün döndüğü için günlere ayırıyor. İnternette aradık taradık okuduk vs fakat bu çalışma saatlerinde günlerin bölünmesiyle ilgili hiçbir bilgi bulamadık. Sürekli gece çalışıyoruz eyvallah dedik, sürekli uzun saatler çalışıyoruz eyvallah dedik ama artık canımıza da tak etti. Bari bu kadar emeğin karşılığını alalım diye didinip duruyoruz.

Ayrıca yukarıdaki örnekteki çalışma saatini haziran ayından beri yapıyoruz. Haziranda gün bölmeden yatırdılar, temmuzda gün bölmeden yatırdılar ama çok fazla personele çok para veriyoruz diye sanırım ağustostan itibaren günü bölerek az mesai çıkaralım diye düşünüyorlar.

Artık iş emek sömürüsüne döndü, inanın evin yüzünü göremiyoruz. Çalıştığımız firma da öyle küçük bir işletme değil arkadaşlar koskocaman bir Holding İşletmesi.

Bu konularla ilgili destek verip yardımcı olabilecek siz değerli ilgililere şimdiden çok teşekkür ederim.