Arkadaşlar merhabalar.
Bulunduğumuz binada biz ve bir komşum ile çok sıkıntılı bir noktadayız. Bulunduğumuz bina (Bursa) Arap bir müteahhite ait ancak başka bir inşaat (Yalova) yapımı için Türk müteahhit ile ortaklık yapmış, ortaklığın muhtevası da şöyle: Bursa'da bizim şuan oturmakta olduğumuz binadan 8 dairenin, Yalova'daki ortaklıklarında yürütülen inşaat süreci sonunda Türk müteahhite devri ve bir miktar para ödemesi şeklindedir. Özetle, Yalova'daki inşaat süreci sonunda 8 daire, bizim mutabakat yaptığımız Türk müteahhite devredilecekti, biz de bu kişiden satın alacaktık ya da Yalova'daki işler devam ettikçe, peyderpey biz ve bizim durumumuzda olan komşularıma dairelerin tapuları verilecekti ancak bir şekilde bu iş akdi sonlandı ve 3 daire sakininden 1'i dairesini alabilirken, biz ve 1 komşum şuan tapusunu alamaz noktaya geldi.

Biz, yüklü miktarda kaporayı Türk müteahhite verdik çünkü süreç içerisinde sırayla dairelerimizin tapularını, ortağı ve binanın sahibi olan Arap müteahhitten aralarındaki 8 dairenin devri anlaşmasına istinaden alacaktık, nitekim 1 komşumuz tapusunu aldı ancak an itibariyle bu ortaklık sonlandığı için bize 7 ve 9 ay evvel verdiğimiz kaporaları Türk müteahhit iade edip, Arap müteahhitten almamızı söylüyor.

Biz Türk müteahhitle aramızda sözleşme yaparken, karşı taraftan fesih yapılması halinde kapora+kapora miktarınca tazminat ifadesi ekledik yani açık olmak gerekirse, Ocak ayında 510B rakamına anlaştığım dairenin 110B tutarını ön ödeme/kaporası yaptık, fesih durumunda 110B + 110B para iadesi görünüyor ancak ben bu dairenin içine Türk müteahhit tarafından kiracı olarak sokularak, abonelikler, kombi, davlumbaz, cambalkon, korkuluk gibi muhtelif harcamalar yaptım, buna ek olarak da 7 avvel 510B olan dairemi Arap müteahhit şuan bana 1.200B fiyata satmaya çalışıyor yani bu 7 aylık süreçte benim param ve daire alma fırsatım eriyip, yok olup gitti.

Sizlerden ricam, ne yapmalıyım, nasıl bir yol izlemeliyim sorusuna yanıt verebilmeniz arkadaşlar?
Biz bu dairenin alışverişi için Türk müteahhitle yola çıktık ancak Arap müteahhitle arasındaki 8 dairenin devri ile ilgili ortaklığa binaen yani böyle bir ortaklığın sonlanması, bizim daireyi alamamamız ya da haklarımızın kaybı anlamına gelir mi?