Merhaba,
1 aydır okuyor araştırıyorum.
Kedimi veterinere götürdük, FIP dediler, ölümcül bir hastalık dediler. Panik olduk.
Başka bir veterinerin de görüşünü almak için ayrıldık. Gittiğimiz veterinere "kedimize fip teşhisi konuldu, sizin de görüşünüzü alabilir miyiz?" dedik.
Bizde bu test var fip için, 400 lira, isterseniz yapalım dediler. Tamam dedik. Test yapıldı sonuç negatif çıktı. FIP değil dediler. Başka şey için tedavi uyguladılar, kedim yaklaşık 6 gün sonra öldü, bu 5 gün boyunca her gün veterinerdeydik.
Ölmeden önceki gün, 3. bir veterinere gittim ve test yaptırdım, 3. veterinerde fip olabilir dedi, fip için böbrek degerleri testi yaptı.

Şimdi kedinin ölmesi ayrı konu, benim sormak istediğim şu; benden fip testi için 400 lira alan ikinci veterinerin yaptığı test fip testi değilmiş.
Bu test fcov virüsü içinmiş, fip virüsü fcov virüsünün mutasyon geçirmiş haliymiş.

Yapılan test dışkı örneği ile yapılıyor ama yerli ve yabancı makalelerin, çalışmaların hiçbirinde dışkı testi yok.
Ayrıca veterinerin yaptığı testin negatif ya da pozitif olması hayvanın fip olup olmaması ile alakalı değilmiş.
Testin içeriğini internetten buldum, fip ile alakalı bir şey yazmıyor.

Hem araştırdım hem bu hastalığın tedavisini veren veterinerler ile görüştüm, aynı fikirdeler.

Bu veterinerin ben fip testi isterken başka bir testi bana satıp, bu fip testidir demesi dolandırıcılık mıdır? Burada yanıltıcı bir ticaret yok mu?

*Kanıt konusunda bütün veterinerlerin benimle whatsapp yazışmaları mevcut.

Saygılar.