Merhabalar lütfen cevap verin zor durumdayız.Daha yeni babamı kaybettim üstüne bu olaylar baş gösterdi. Annem eve destek olmak için mahallemizdeki bir butik dükkanında tahmini bu yıl başından itibaren 3-4 ay çalıştı.Olay delillere bakınca karşı tarafı haklı gösteriyor ki hukukda bunu söyledi malesef. Fakat olayın iç yüzü hiç de öyle değil.Ayşe(34) isimli şahıs her zaman anneme dükkanı bırakıyordu istediğini al git sonra ödersin,kıyafetlerden seçebilirsin, hesabını sen tut sen benim annemsin, sana sonuna kadar güveniyorum vs derdi araları iyiydi baya yani.Ürünlerde ikinci el kepenk indiren diğer butiklerden alınma dandik kıyafetlerdi. Annemde beğendiklerini almış karşıdaki kardeşinin dükkanına götürmüş koymuş hesabını da tutuyormuş.Sonra birden Ayşe önceden mi planladı yoksa o an maddi olarak zor durumda olduğu için annemi mi gözüne kestirdi bilmiyorum.Bir anda değişti ve annemi konuşmaya çağırdı dükkanda 2 şahidi avukatı ile beraber ; kamera görüntülerini göstererek ürünleri çaldığını zararının 70-80 bin tl olduğunu eğer senet imzalayıp sonrada ödemezse hırsızlıktan şikayet edeceğini söylemiş.Tabii eski insanlarda adıma laf gelmesin hırsız damgası yemiyim vs durumlarını çok büyütürler.(Durumu bana da anlatmadı en son psikolojik olarak çok kötü olduğunu görünce(intiharı bile düşünüyormuş.) ben zorla ne olduğunu anlattırıp öğrendim.) O an ki korku ve şokla annem imzalayayım konu kapansın diyerek , anlaşma kağıdı ve 30 bin tl senet imzalamış.Başta da dediğim gibi hukuki olarak her koz karşı tarafın elinde fakat gerçekten bu olay iyi niyeti suistimaldir.Elimden gelen sadece suç duyurusunda bulunmaktı bir şey çıkmayacağını da biliyordum.Özet olarak benim merak ettiklerim var biz bu davayı özel avukat tutmadan kazanamayız tutarak da çok düşük ihtimal.Merak ettiklerim şunlar;

1.) Bu senet kambiyo mu teminat mı? (ilamlı mı ilamsız mı açacaklar ondan merak ediyorum çok bu işlerden anlamasam da fakat araştırıyorum)
2.) Anlaşmada parayı öderse şikayetçi olmayacağım diyor fakat bizim suç duyurusuna karşılık annemin hırsızlık yaptığını kamera görüntülerini falan vermiş(poşet taşırken) bu yaptığı senedi iptal eder mi ?
3.)Ödeme emri geldikten sonra itiraz etmeden parayı şahısın banka hesabına yollasam her şey sonlanır mı/ itiraz etsem ödemem gereken para artar mı olay nasıl şekillenir ve devam eder?
4.)Bu paylaşacağım sonuç kağıdında en sonda yazanlar beni biraz korkuttu şuan annem hırsızlıkla mı itham ediliyor 30 bin tl yi ödesek de ödemesek de hapis cezası alma ihtimali mi var?

Bu olaydan sıyrılmak için çok düşündüm hiç bir kanıtımız yok çok az kazanma şansımız olduğu için dava açma vs işlerine girmedim 30 bin derken 40 50 binlik olma ihtimali yüksek ama yinede değerli fikirlerinize ihtiyacım var iyi günler.

İşte tüm belgeler sizlerle paylaşıyorum;
Senet
Anlaşma Kağıdı
Bizim suç duyurusu ve karşı tarafın ifadesi 1
Bizim suç duyurusu ve karşı tarafın ifadesi 2karar1.jpgkarar2.jpgsenet.jpganlaşma .jpg