Öncelikle; Selam Aleyküm ve herkesin ramazan ayının hayırlı geçmesini dilerim.

Bugün ailem daha evvel çalıştığımız bir emlakçı arkadaş ile bizim bulduğumuz daireye bakmaya gittiler.

Ancak ilgili binadaki dairelerin tamamı yapılmış ve bizim ilgilendiğimiz konutun tam bitmemesi aynı zamanda asansör yeşil etiket gibi işlemlerinin yapılmamasından kaynaklı iskanı alınamamış.
Bu arada konu 0 yeni bina!

Toprak sahibi ve müteahhit yanlarında bulunmuş daire kontrol edilirken.
İlgilendiğimiz konutta çok fazla yapılmayan bir şey yok.
Bu şekilde alınıp tarafımızdan yapılabilir ancak şöyle bir durum var.

Kafamda Netleştirmek istediğim aslında tam olarak;

Konutun üzerinde bir miktar kredi çekilecek ve konutu alacak olan kişi babam ve şu anda kendisi yurt dışında ortalama 10 - 15 gün sonra gelecek kendisi.

Müteahhit olan arkadaş iskanı ve dairenin eksiklerini tamamlamadığı içinde toprak sahibi rahatsız ve bizden müteahhit 150.000₺ gibi bir rakam istemiş.
Sonrasında ilgili daireyide bayram sonrası eksiksiz teslim edeceğini aktarmış.

Parayı kendisine vermek çok mühim değil benim bu daireyi bana teslim edeceği konusunu belirli bir emlakçı sözleşmesiyle imza altına almam yeterli olur mu?

Yada Ön Ödemeli Konut Sözleşmesi gibi bir evrakla ekstra güven altına almam gerekir mi?

En önemliside şu ki bu durum tersine döndüğünde bu ilgili sözleşmelerin etkisi devlet tarafında nedir? (Sonuç olarak Babam, Emlakçı, Müteahhit ve Toprak Sahibi arasında olan bir durum.)

Veya sizlerin önerdiği dikkate almam gereken durumlar nedir?

Sizlerin değerli bilgilerine önemli ölçüde ihtiyacım var!

Sonuç olarak adam beni tanımaz ben adamı tanımam. Günümüz şartları belli Dikkatli olmam gerekiyor.