merhabalar, benim 1975 yılında istanbul ataşehir de alınmış bir arsam var, bu yere ait vergiler alındığı günden bu yana günü gününe hep ödenmiştir. bu yer ilk alındığında köy dü, daha sonra belediyeye geçti ve iki belediye değişikliği gördü, en son şuan ataşehir belediyesi bünyesindedir, geçen hafta belediye bana arsamın beyannamesinin verildiği sırada adresin yanlış olarak verildiğini belirterek bana geriye dönük beş yıllık vergi, vergi cezası ve faizi içeren ihbarname gönderdi. bende belediyeye beyanın doğru verildiğini, benim yanlış adres verdiğimi ispatlayan resmi evrakların tarafıma gönderilmesini istedim. ancak bana birkaç belediye değişikliği olduğunu bu nedenle sadece ellerinde 2014 yılından sonraki evrakların olduğunu belirttiler, 2002 yılından sonra zaten emlak beyannamesi vermesi kalkmıştı, bu nedenle yanlışlık varsa kendilerinden kaynaklandığnıı belirttim ancak kabul etmediler. bende dilekçe ile itirazda bulundum.
Şimdi sormak istediğim, büyük ihtimal belediye itirazımı red edecek, dava açmak zorunda kalacağım,
belediye hiçbir evrak sunmadan benden para istediği için ben haklı olduğumu düşünüyorum. sizce belediye benden bu parayı alabilir mi?
dava açarken vergi farkına, cezaya ve gecikme faizin kaldırılmasına yönelik mi dava açmalıyım, yoksa sadece ceza ve gecikme faizine mi dava açmalıyım.
Belediye kendi hatası nedeniyle benden vergi farkını alabilir mi? buna bağlı olarak da ceza ve gecikme faizini alabilir mi? hangi yolları izlemeliyim.
Şimdiden herkese teşekkürler