Sigorta sirketinden 100 TL'lik bir alacagim var. Alacagi talep ettim, sonrasinda noter uzerinden ihtar ve sigorta tahkim vs. yaklasik 700 tl de masraf yaptim. Asil soru bu degil ancak net bir sekilde soyleyebilirim ki kesin olarak hakliyim ve somut olarak ortada.

Simdi hem alacak icin, hem de zararimin tazmini icin dava acmak istiyorum ve bunu avukat araciligiyla yapmak istiyorum. Tabii ki avukata da ucret odeyecegim. Olay somut ve davayi kazanilir. Burada mahkemenin karar verecegi vekalet ucreti de avukata ait bu da kabul.

Ancak soyle bir mantiksiz durum ortaya cikiyor. ben 100 tl alacak icin cok yuksek harcamalar yapip hakkimi geri almis olucam. Eger 100 tl olarak geri alirsam, benim icin cok mantiksiz olur. Bu nedenle avukata odedigim parayi da dosya kapsaminda karsi taraftan tazmin edebilir miyim?

Faydasi olur mu bilmiyorum ancak ihtarname safhasinda magduriyeti, masraflara katlanmak zorunda oldugumu, vekil tutacagimi ve tum masraflari karsi taraftan talep edecegimi acikca ikaz etmistim.