Merhabalar. 5 yıl süreyle çalışmış olduğum kurumsal firmadan askerlik görevimden ötürü tazminatımı alarak 2021 yılının Haziran ayında ayrıldım. 6 Aralıkta askerden gelmiş olup 14 Aralıkta resmi olarak terhis oldum. Ben 14 Aralıktan 3-4 gün sonra, çalıştığım işyerine gidip işe dönmek istediğimi sözlü olarak belirtip aynı zamanda takiben 2-3 gün sonrası online olarak işe başvuru yaptım.

Bugünden itibaren yaklaşık olarak 1 hafta kadar önce yine online olarak başvurumu yineledim. Bugün yani 17 Şubat 2022 tarihinde işyerine tekrar gidip hem yazılı başvuru yaptım hem de sözlü olarak işe dönmek istediği belirttim.

Bugün öğrendiğim üzere, benim çıktığım pozisyon ve departman haricinde yaklaşık olarak 2-3 ay içerisinde işe 4 kişi alınmış ve yakın zamanda da işe başvuruları kabul edilen ve yakın zamanda işe başlayacak olan 6-7 kişiden 2 tanesinin benim çıktığım pozisyon ve bölüme alınacağını birinci ağızlardan öğrendim.

Yetkili İK müdürü ile bizzat yapmış olduğum iki ayrı görüşmede de Mayıs ayına kadar alım olmayacağı bana bildirildi. ( Görüşmelerden biri yukarıda belirttiğim üzere terhisimden sonra gittiğimde biri de bugün gerçekleşti ). Fakat bugün gittiğimde işe alımlarda sorumlu yetkili müdür ve benim çalıştığım departman müdürü işe alımların olduğunu ve olacağını hatta daha da eleman aradıklarını açık açık söylediler. Yani işe alım yapan yetkili müdür ile departman müdürü ve yetkili İK müdürünün söyledikleri birbirini tutmuyor.

Askerlikten ötürü çıkmış olduğum işyeri beni işe almadan, çağırmadan benimle hem aynı hem de farklı departman ve pozisyonlara eleman alımı yapıyor. Benim bildiğim üzere, askerden döndükten 2 ay içerisinde başvuru yapmam halinde beni almaları gerekmekte. Fakat ben bu durumu iş başvurusu için gittiğim ilk görüşmede yetkili İK müdürüne söylemiş ve tazminatımı aldığım için bu durumun geçerli olmadığını belirtmiştir. Benim online olarak yaptığım ilk iki başvuru terhis olduktan iki ay içerisinde gerçekleşmiştir.

Bütün bu durumlar dahilinde benim yasal hakkım nedir ?