Merhaba Öncelikle Kolay gelsin iyi günler Diliyorum.

Benim 2 farklı sorum var lütfen yardım ederseniz sevinirim.

1. Olarak bahsedeceğim konu

Ben iphone 8 plus markasında bir telefon alıyorum Türkcell bayisinden
bu cihaz 3-4 ay geçmeden sıkıntı oluyor telefonda bende Trabzon kvk ya veriyorum telefonu ve apple onarım merkezine telefon gidiyor ve telefon değişimi adında SWAP bir telefon ile değiştiriliyor
neyse çok uzatmayayım aynı sıkıntı o telefondada oluyor 4. kez yolluyorum ve telefonda sıvı hasarı denerek bişe yapamıcaklarını bildiriyorlar
bende tüketici hakem heyetine başvuruyorum ve mahkemeyi kazanıyorum ücret iadesi
fakat sorum şu
ben telefonu aldığımda telefon 5.850TL civarındaydı
ben bu telefonu isteyerek ve severek almıştım fakat şuan telefonun ikinci el piyasası benim o zamanki sıfır aldığım fiyatla eş değer kur fiyarlarından ötürü.
ben bu durumda tekrar başvuru acabilirmiyim ? açarsam ne olur ? açtığımda eski karar numaramı yazarak açarsam bi etkisi olur mu ?
bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

2. Konum ise
bir internet mağazadan telefon için sarj kablosu satın alıyorum ve bu gelen sarj kablosunu yanlış gönderiyorlar telefonuma uyumsuz bir kablo
ben geldiği gün iade konu alarak geri yolluyorum fakat ürün açılmıs hijjen sebeblerinden dolayı ürünü geri yollamışlar
neyse bunuda mahkemeye verdim bundada haklı çıktım
fakat bu sabah o mağaza beni arıyor ve 236 tl hesabınıza yatırcaz falan falan şeyler diyor
bende 336 olması gerekiyor diyerek kapatıyorum telefonu faturaya bakıyorum ve orda 336 tl yazıyor ama tüketici hakem heyetine başvuruda 236 tl olarak sayı yanlışlığı olarak yazmışım
bu durumda tekrar baştan sıfırdan bir şikayet mi oluşturmalıyım yoksa bu iadeyi alıp geri kalan tutarı tekrardan başvuru mu bulunmalıyım

Lütfen bilgilendirirseniz sevinirim Kolay gelsin