Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları anayasal olarak
- Banka müşterisi olmak,
- Cep telefonu abonesi olmak,
- İnternet abonesi olmak
Zorunda mıdırlar? Ben hiçbir yasada bunlara müşteri olma zorunluluğu görmüyorum. Ama uygulamada zorunlu tutuluyor. Banka müşterisi olmayan kişi kamu kurumları dahil hiçbir yerde aylıklı çalışamıyor. Hatta üç kuruşluk aidatları banka transferi dışında bir yolla kabul etmeyen apartmanlar var. Bu dayatmalara karşı açılmış kazanılmış dava var mıdır, merak ediyorum.

Hiçbir yasada cep telefonu müşterisi olma zorunluluğu görmüyorum. Ama hükümet anayasaya aykırı olarak neredeyse her meslek grubuna cep telefonu kullanmayı zorunlu kıldı. İnterneti veya telefonu olmayan yurttaşlar ÖSYM’den hiçbir şekilde hizmet alamıyorlar. İnternetiniz yoksa tedavi olma hakkınız, temel insan hakkınız elinizden alınıyor çünkü randevu alamıyorsunuz. “Alabiliyorsunuz” demeyin, uygulamada imkansız. Sağlık ocağında yaptırdığınız testlerin çıktısını nasıl olsa e-nabız kullanacaksınız varsayımıyla vermiyorlar. Alabilmek için bakanlığa şikayet dilekçesi yazmanız gerekiyor! Bazı bakanlıklarda bazı memurların işlerini yapabilmeleri için yanlarında internet bağlantılı cep telefonu, üstelik yalnızca Android veya IOS işletim sistemli cep telefonu taşımaları zorunlu tutuluyor. Yani akıllı olmayan veya Windows telefonunuz varsa o da yetmiyor. Üstelik telefonun parasını veya faturayı da ödemiyorlar. Dayatmanın bu kadar da özeli yapılabilir mi? Bir ülkenin yurttaşları özel bir şirkete müşteri olmak zorunda tutulabilir mi? Neden kimse bu yasa dışı duruma anayasa veya idare davası açmıyor?

Asıl sorulması gereken soru, Barolar neden buna karşı sessiz kalıyorlar? Bir kadın iki tokat yiyince veya meczubun biri Atatürk'e biraz sert çıkınca gönüllü avukatlar sıraya diziliyorlar da bu kadar yaygınlaşmış bir temel hak ve özgürlük ihlali karşısında neden kimse bir farkındalık veya eğitim veya baskı çalışması başlatmıyor? Şimdi çıkıp da “zarar gördüyseniz dava açabilirsiniz” demeyin, onu ben de biliyorum. Benim anlamadığım toplu olarak, toptan olarak yapılan, sistemin kanıksanmış bir parçası haline gelmek üzere olan, yani kişisel değil kamusal sorun olan bu ihlallere karşı hukukçular neden tepkisiz?

Konuyu yanlış bölümde açtıysam kusura bakmayın.