Merhaba,
Başıma gelen ilginç bir olayın ve bu olaydan dolayı açılmış olan ceza davası ile ilgili değerli görüşlerinize, bilgi ve yönlendirmenize ihtiyacım var. Konuyu fazla uzatmadan mümkün olduğunca önemli bilgiler doğrultusunda özet geçmeye çalışacağım.

Dava Bilgileri;
-----------------------------------------------------------------------------
Taraf Rolü : Sanık
Mahkeme Adı : Şanlıurfa 8. Asliye Ceza Mahkemesi
Esas No : 2018/531
Dosya Türü : Ceza Dava Dosyası
Açılış Tarihi : 21.09.2018
Konu: Bilerek veya Bilmeyerek Çalıntı cep telefonu kullanmak.
-----------------------------------------------------------------------------

Olay :

2012 ve 2014 yılları arasında sonu "39 39" ile biten özel numara olarak tabir ettiğimiz bir gsm numarası kullanıyordum. Hat resmi olarak ablamın adına kayıtlı idi ve o zamanlar "Avea" şirketi aktifti. Kullandığım tarihler arasında Avea ile fatura tutarlarından dolayı bir çok kez anlaşmazlık yaşadım ve hatırlarmısınız bilmiyorum ama ben dahil bir çok kişiye yüksek meblağlarda faturalar geliyordu. Bu sebepten dolayı 2014 yılının sonlarında ablam ile görüşerek hattı kapatmak istediğimi söyledim. O tarihlerde faturalı hatları kapatmak istediğinizde tüm şebekelerin verdiği cevap "Hattınızı kontörlüye çevirin ve 6 ay kontör yüklemeyin kendiliğinden iptal olacaktır" idi. Bende bu cevabın ardından hattın yasal sahibi ablam olduğu için ablam ile beraber avea bayisine gidip hattı kontörlüye çevirdik ve bir daha kullanmadım.

3 Yıl sonra (2017) polis karakolundan ifadeye çağırıldım. 39 39 numaralı Mobil hattım hiç alakam olmayan bir şehirde şanlı urfada çalınan bir cep telefonuna takılmış ve kullanım sağlanmış. Yasal sahibi ablam olduğu için önce ablam mahkemeye çıktı imza örnekleri ve parmak izleri alındı kendisi davadan beraat etti ama kullanıcısı ben olduğum için şu an dava benim üzerimden ilerliyor ve sanık olarak yargılanıyorum. Polis karakoluna tüm durumu anlatacak bir ifade verdim. Bu ifade den 1 yıl sonra mahkeme açılmış, uzlaştırmaya kadar gitmiş ama benim ne davadan nede bu kararlardan hiç haberim olmadı. Oturduğum adrese tebligat bile gelmedi. Haberim olmadığı için uzlaştırmayı kabul etmemiş sayılıyorum ayrıca haberim olsa bile kabul etmezdim çünkü benim bu olay ile ilgili hiç bir alakam yok.

Haberim olmadığından dolayı ifade vermem için hakkımda yakalama kararı çıkarılmış ve polis kontrolünde çevirildiğimde bu davadan haberim oldu mahkemeye çıkarılıp ifademi aynı şekilde durumu anlatarak verdim ve hemen ardından "Başka bir suçu yok ise derhal SERBEST BIRAKILMASINA" şeklinde bir karar ile serbest bırakıldım. Daha sonra vermiş olduğum ifadeye ek olarak nöbetçi mahkeme aracılığı ile aynı durumu anlatan ve istanbulda yaşadığım için mahkemenin istanbula taşınmasını talep ettiğim bir dilekçe gönderdim fakat mahkemem hala şanlı urfada görülmekte.

Avea, Türk telekom olduğu için ve bu olayların olduğu tarihlerde Avea olduğu için hakim ifadelerimin ardından "Türk Telekom"' şirketinden hattın ne zaman aktif edilip kapatıldığı ve kim tarafından aktif edildiği yetkili kişiye kadar bilgisini talep etti. Türk telekom mahkemeye bilgi sundu ama sanırım bu bilgileri veremedi ve ardından hakim son olarak Vodafone ve Turkcell şirketinden aynı şekilde "39 39 numaralı GSM hattınhangi tarihlerde, hangi bayi tarafından açılıp kapatıldığının ve bayii yetkilisinin titizlikle araştırılarak tanzim edilecek evrakın duruşmanın bırakıldığı 17/02/2022 tarihinden önce mahkememize gönderilmesi, Rica olunur. 17/09/2021" şeklinde şirketlere yazı gönderdi.

Suçsuzluğumu kanıtlamaya çalışıyorum. Bu davanın bu kadar uzun sürmesi beni endişelendiriyor. Ne şanlı urfaya gittim ne de böyle bir cep telefonu kullandım.

Sizlerin değerli görüşlerinize ihtiyacım var öncelikle merak ettiğim konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

1-) Suçsuz olduğumu daha başka nasıl kanıtlayabilirim? (7 sene geçtiği için Avea ile ilgili bir işlemin belgesi mevcut değil ama 20 senedir aynı yerde oturduğum için resmi evrak sunabilirim)
2-) Polis karakoluna ifadeye çağırıldığımda bana ulaşılabiliyorken mahkeme bilgisi neden bana ulaşmadı? (Bu davadan kaçıyor gibi gözükmeme sebep olurmu?)
3-) Sadece BTK raporuna göre yasal sahibi ablam ama kullanıcısı ben olduğum için sanık olarak yargılanıyorum hakimin GSM şirketlerinden talep ettiği bilgiler doğrultusunda "Bu hat bizim tarafımızdan hiç aktif edilmemiş ve kullanılmamış" cevabı alınırsa ne olur? (Türk telekom bu cevabı verdiğine göre diğer GSM şirketleride verebilir)
4-) 37 yaşındayım bugüne kadar hiç bir suça bulaşmadım sicilim temiz diyelimki haksız yere cezaya mahkum edildim sicilimin temiz olmasının bana faydası olurmu?

Öncelikle merak ettiğim sorular yukarıda belirttiğim gibi. Bunlar dışında da beni bilgilendirmek veya yönlendirmek istediğin herhangi bir konu olursa çok mutlu olurum.

Saygılarımla.