+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon
1 den 10´e kadar toplam 12 ileti bulundu.

Konu: Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ?

Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ?

Merhabalar, yıllar önce memurluk görevime son verildi.
    Avukatıma sadece vekalet verdim. Onun harici sözleşmemiz yok. İl dışında olduğu için duruşmaya gelmek için çok para istedi ödeyemediğim için duruşmaya gelmedi. İlk mahkemeyi kaybettim. Daha sonraki bölge idare mahkemesine gitmek için yine çok para istedi. Ödemek istemeyip kendim dilekçe yazıp devam etmek istedim. "O zaman kendimi azledeyim dedi" Azledin dedim. Bölge idareye gönderdiğim dilekçe de kabul görmedi kaybettim. Son olarak Danıştaya gönderdiğim dosya onaylandı. Danıştay benim lehime karar verdi. Görevime iade edildim Mahkemeyi kazandım. Avukatım halen vekilim olduğu için mahkemeyi kazandığımı duyunca beni arayarak göreve iade edildiğim için çalışmadığım yıllar hak ettiğim paradan % 10 para talep etti. 3 yıl sonra beni bu şekilde arayınca şaşırdım. İlk mahkeme harici savunmam da yardım etmedi. Siz ce hak etmediği bu parayı vermemek için ne yapmam lazım ?

- Vekalet harici sözleşmemiz yok
    -Bölge idare ve Danıştaya kendim dilekçe yazdım. Kendi kendimi savundum.
    - Bölge idare ve Danıştayın mahkeme posta ücretleri benim adıma yatırdım.
    - 3 Yıl önce telefon görüşmemiz var. "O zaman kendimi azledeyim dedi" Ne yazık ki azletmemiş.

Danıştaya yazdığım savunmamda ki gibi ilk mahkemede beni savunmuş olsaydı. Göreve erken bile dönebilirdim. Sizce ne yapmam lazım ?

Hukuki NET Güncel Haber

Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ? konulu yargıtay kararı ara
    Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ?

Dava celselerindeki tutanaklara davaya kimlerin katıldığı yazılıdır.

Vekil katılmadığı davanın ücretini alamaz.

Vekalet vermeniz genel bir anlaşmadır. Kendisine ücret ödememeniz nedeni ile kendisinin davaya katılmaması normaldir ancak dilekçe yazmadığı, celselerine katılmadığı davayı kazandığınızda ücret talep etmesinin dayanağı nedir acaba? Ödeme yapmamanız, avukatı onaylamadığınız anlamına da gelir.

Uyap ekranında vekil olarak görünmesi durumunda, davaya katılmaması ise avukatlık kanununda büyük kabahatlerdendir. İşi ileri götürüp takip ve ardından dava açınca kanıt olarak mahkemeye katılmadığı celse tutanaklarını ve altında sizin adınız imzanız olan dilekçeleri mi sunacaktır?

Çok farklı yerlerden sağlıklı bilgi edinerek hareket etmeniz iyi olur. Vekil şansını deniyor gibi geldi.

" İlk mahkeme harici savunmam da yardım etmedi." Bundan kasıt, "yerel mahkemede davaya katıldı" mıdır?
    Konu Traffo tarafından (02-12-2021 Saat 19:26:41 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Post Cevap: Avukat Hak Etmediği Ücreti Talep Edebilir mi ?

Alıntı Traffo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Dava celselerindeki tutanaklara davaya kimlerin katıldığı yazılıdır.

Vekil katılmadığı davanın ücretini alamaz.

Vekalet vermeniz genel bir anlaşmadır. Kendisine ücret ödememeniz nedeni ile kendisinin davaya katılmaması normaldir ancak dilekçe yazmadığı, celselerine katılmadığı davayı kazandığınızda ücret talep etmesinin dayanağı nedir acaba? Ödeme yapmamanız, avukatı onaylamadığınız anlamına da gelir.

Uyap ekranında vekil olarak görünmesi durumunda, davaya katılmaması ise avukatlık kanununda büyük kabahatlerdendir. İşi ileri götürüp takip ve ardından dava açınca kanıt olarak mahkemeye katılmadığı celse tutanaklarını ve altında sizin adınız imzanız olan dilekçeleri mi sunacaktır?

Çok farklı yerlerden sağlıklı bilgi edinerek hareket etmeniz iyi olur. Vekil şansını deniyor gibi geldi.

" İlk mahkeme harici savunmam da yardım etmedi." Bundan kasıt, "yerel mahkemede davaya katıldı" mıdır?
    Geri dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Görevime ilk son verildiğin de, bir sendika bu avukatı önerdi. Avukatlık ücretini o zamanlar 3000 bin gibi bir rakam peşin ödedim. Yerel mahkemeyi, yürütmeyi durdurmalı ve duruşmalı olarak talep ettik. Savunma yazımız çok berbattı. Duruşma günü benden il dışında olduğu için yüksek miktar para talep etti. İşsiz ve kredi borçlarımdan dolayı ödeyemedim. Avukatım duruşmaya müvekkilim maddi sıkıntıdan dolayı katılamayacak yazdı. Gerisi yukarıdaki gibi. Danıştay son kararında çalışmadığım paralarıda ödenmesini yazdı. Artı tüm mahkeme giderlerini çalıştığım bakanlığa yükledi. O paralar da avukatıma yatıyormuş. Görevime kısa süre içinde başlayacağım. Kurumum parayı kendi hesabıma yatıracakmış. Avukat geçen yine aradı. 100 de onu benim. Bir de yasal faizleri için mahkemeye veririz diye. Baştan beri ilgilense yine orta olu bulmak isterdim. Ama ne ilgilendi ne yardım etti. Sağdan soldan okuyarak kendimi savundum. Ve aldığım paralar kredi borçlarımın faizine bile yetmeyecek. Bi arkadaş avukat hiç bir şey yapmazsa vekil olduğu için %10 ile %20 arasında hak ediş alır dedi. Bu yasal kanun mu beni düşündürüyor. Beni mahkemeye verirse yüzde 10 değil de mahkeme yüzde 20 alırsa benden diye düşünüyorum.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Avukatlık ücretini o zamanlar 3000 bin gibi bir rakam peşin ödedim. Yerel mahkemeyi, yürütmeyi durdurmalı ve duruşmalı olarak talep ettik. Savunma yazımız çok berbattı. Duruşma günü benden il dışında olduğu için yüksek miktar para talep etti. "

Dilekçe yazıp mahkemeye verdi mahkemeye gelmedi, diye anlıyorum. Böyle ise davaya katılmayışını bir mazeret dilekçesi ile mahkemeye bildirmeli ve mazeretini belgelemelidir. Yazılanlara bakınca araştırma yapabilmektesiniz.

Avukatlık Kanunu okuyarak gereken bilgiyi bulabilirsiniz. Arkadaşınız değil de bu konuda netten araştırma yapın ya da güvenilir bir avukattan bilgi alın. ifadelerinize göre ücreti hak edecek bir durumu yoktur. Bir dilekçeye 3000, dolgun bir ücret..

Bununla beraber kararda kaybeden taraftan alacağı ücret de varsa orada yazılıdır.
    Davaya katılmayan avukata üst mahkemenin ücret ya da ödemeyi uygun görmesi karmaşık görünüyor. Onun yönlendirme ve ifadeleri ile hareket etmeyin...

Geçmiş olsun..
    Konu Traffo tarafından (02-12-2021 Saat 22:10:28 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

"Avukatlık ücretini o zamanlar 3000 bin gibi bir rakam peşin ödedim. Yerel mahkemeyi, yürütmeyi durdurmalı ve duruşmalı olarak talep ettik. Savunma yazımız çok berbattı. Duruşma günü benden il dışında olduğu için yüksek miktar para talep etti. "

Dilekçe yazıp mahkemeye verdi mahkemeye gelmedi, diye anlıyorum. Böyle ise davaya katılmayışını bir mazeret dilekçesi ile mahkemeye bildirmeli ve mazeretini belgelemelidir. Yazılanlara bakınca araştırma yapabilmektesiniz.

Avukatlık Kanunu okuyarak gereken bilgiyi bulabilirsiniz. Arkadaşınız değil de bu konuda netten araştırma yapın ya da güvenilir bir avukattan bilgi alın. ifadelerinize göre ücreti hak edecek bir durumu yoktur. Bir dilekçeye 3000, dolgun bir ücret..

Bununla beraber kararda kaybeden taraftan alacağı ücret de varsa orada yazılıdır.
    Davaya katılmayan avukata üst mahkemenin ücret ya da ödemeyi uygun görmesi karmaşık görünüyor. Onun yönlendirme ve ifadeleri ile hareket etmeyin...

Geçmiş olsun..
    Sağolun. Duruşmaya gelemediği için mahkemeye mazeret bildirdi. “müvekkilim maddi zorluktan dolayı ve hamile olduğu için duruşmayı iptal ediyoruz” yazdı. Danıştay karar vereli 20 gün oldu halen uyapta vekilim olarak gözükmekte. Azletme hiç yapmadım. Bana en başta davayı kazanırsam verdiğim 3000 bin lirayıda alırsın demişti. İşsiz kaldığım günlerden hak ettiğim paraları hiç söylememişti.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Durumunuzu önce araştırıp okuyun. Durumunuza benzer emsal kararlar da okuyun. Konu ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra kendinizi hala yetersiz görürseniz bilgisi iyi, dürüst bir avukatla görüşün ama durumu bütün açıklığı ile anlatın..

Burada verdiğiniz bilgililer yetersizdi.

Örneğin tebligatlar uyapta vekil görünene tebliğ edilir, bu durumda davanızı nasıl takip ettiniz? Ya da uyaptan durumu izleyip davacı asil olarak mı dilekçeleri verdiniz? Onca işlemi kendiniz yaptıysanız, vekil bu süreçte dosyayı kendi haline mi bıraktı?

Uyapta görünen vekalet sahibi de bu yaptıklarınızı izleyip dava lehinize olunca mi sizi aradı?

Böyle ise durum daha da ilginç.

İyi şanslar.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Durumunuzu önce araştırıp okuyun. Durumunuza benzer emsal kararlar da okuyun. Konu ile ilgili bilgi sahibi olduktan sonra kendinizi hala yetersiz görürseniz bilgisi iyi, dürüst bir avukatla görüşün ama durumu bütün açıklığı ile anlatın..

Burada verdiğiniz bilgililer yetersizdi.

Örneğin tebligatlar uyapta vekil görünene tebliğ edilir, bu durumda davanızı nasıl takip ettiniz? Ya da uyaptan durumu izleyip davacı asil olarak mı dilekçeleri verdiniz? Onca işlemi kendiniz yaptıysanız, vekil bu süreçte dosyayı kendi haline mi bıraktı?

Uyapta görünen vekalet sahibi de bu yaptıklarınızı izleyip dava lehinize olunca mi sizi aradı?

Böyle ise durum daha da ilginç.

İyi şanslar.
    Avukat ilk yerel mahkemeyi kaybettiğimizde aradıktan sonra, kendim devam edeceğimi söyledim. Kendimi azlettireyim o zaman dedi. Azledin dedim. Azlettirmedi. Tebligatlar her zaman kendisine gitti. Ben her zaman uyapı takip edip oradan devam ettim. Hatta bir keresinde danıştaya yazdığım dilekçe için posta ücretini eksik almışlar. Tebligat yine vekilim olduğu için kendisine gitti. Ben asil olarak dilekçe verdim. Avukat bu süreçte arayıp sormadı bile. Kendi haline bıraktı dosyayı. Danıştaya verilen dilekçe örnek 200 lira ise kendisi 500 lira istiyordu. Başta avukatlık ücretini zaten ödemiştim. Dilekçeleri yazarken hiç bir yönlendirme yapmadı. Kendisi sadece ilk yerel mahkemede beni dilekçe yazarak savundu. Duruşmayıda maddi zorluktan dolayı mazeret bildirdik. Yerel mahkemeyi de kaybettik zaten. Sonra bölge idaresine kendim yazdığım savunmayıda kaybettim. Danıştaya yazdığım savunmam da dava lehime sonuçlanınca beni arayarak mahkemeyi kazandınız %10 u bana gönderirsiniz dedi.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Sebeplerinize bakarak yapılan yorumlar doğru gibi gelse de, bir avukatın vekalet ücretine hak kazanması için gerkeenin ne olduğuna bakmak gerek öncelikle. Bir dava konusu ile ilgili vekalet vermiş olmanız ve vekillikten azmetmeyip devam etmiş olmanız, yasal düzenlemelere göre avukatınıza o hakkı veriyor.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukat vekalet sunmakla, -haklı gerekçeyle azledilmedikçe - vekalet ücretine hak kazanır.

Kararda yazan ve sizin lehinize hükmedilen karşı vekalet ücreti ne kadar?
    Bu karşı vekalet ücretini avukatınız alacak, ayrıca aranızda yapılmış yazılı sözleşme bulunmadığı için bu kadar daha sizden ücrete hak kazanacak.

3000 TL ödediğinizi söylüyorsunuz. Bunu yazılı belge ile kanıtlamak şartıyla,

1- Eğer karardaki karşı vekalet ücreti, 3000 TL'den fazla ise, farkını avukatınıza ödemelisiniz.
    2- Eğer karardaki karşı vekalet ücreti 3000 TL veya daha az ise, avukatınıza borcunuz bulunmamaktadır.

3000 TL ödemeyi yazılı belge ile kanıtlayamıyorsanız kararda yazan karşı vekalet ücreti kadar ücreti yazılı belge almak şartıyla (mesela avukatın iban numarasına havale ile) ödemelisiniz.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    İzmir
    İletiler
    8
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukat vekalet sunmakla, -haklı gerekçeyle azledilmedikçe - vekalet ücretine hak kazanır.

Kararda yazan ve sizin lehinize hükmedilen karşı vekalet ücreti ne kadar?
    Bu karşı vekalet ücretini avukatınız alacak, ayrıca aranızda yapılmış yazılı sözleşme bulunmadığı için bu kadar daha sizden ücrete hak kazanacak.

3000 TL ödediğinizi söylüyorsunuz. Bunu yazılı belge ile kanıtlamak şartıyla,

1- Eğer karardaki karşı vekalet ücreti, 3000 TL'den fazla ise, farkını avukatınıza ödemelisiniz.
    2- Eğer karardaki karşı vekalet ücreti 3000 TL veya daha az ise, avukatınıza borcunuz bulunmamaktadır.

3000 TL ödemeyi yazılı belge ile kanıtlayamıyorsanız kararda yazan karşı vekalet ücreti kadar ücreti yazılı belge almak şartıyla (mesela avukatın iban numarasına havale ile) ödemelisiniz.
    Yusuf Bey, Danıştay 3 binin altında asgari ücret karşı tarafa yükledi. Bu parayı avukatım alsın bu benim için önemli değil. 4 yıl boyunca ben işsiz kaldım. Danıştay bu süre boyunca alamadığım aylık maaşımın ödenmesinin de kararını verdi. Avukat idaremin hesabıma yatıracağı bu paradan %10 talep ediyor. 4 yıl boyunca benimle ilgilenmiş olsa yine vermek isterim. Hiç bir emeğin karşılığı boşta kalmamalı. Ben kendimi savunmak için onlarca karar okudum. Hukuki net gibi faydalı sitelerin sayesinde okuyup bilgi sahibi okudum. Görevime dönebileceğim maddeleri araştırdım. Ve adaletin terazisi şaşmadı. Şimdi kalkıp benden böyle bir parayı istemesi ne kadar doğru olabilir. Ki kendim devam edeceğim dediğimde "noter ücreti vermeyin, kendimi azlettiririm" demişti. Ben tebligatların bana yapılacağını bile bilmiş olsam kendisini yine azlettirirdim. Dava halen uyapta açık gözükmekte. Halen vekilim olarak duruyor.

+ Konuyu Yanıtla
1 / 2 Sayfa 12 SonSon

Bu sayfada bulunan kavramlar: