+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.
    Nerede
    tokat
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Tanıdık avukat ile çalışmak yanlış bir tercih olabilir mi?

Başımıza gelen şu;

yaklaşık değeri 50.000TL gibi Tarim gereçleri ve biraz meyve fidanı ve bunların sulanması için gerekli tesisatı yakın olmayan akrabamın bilgisi dahilinde kullanmadığı boş arazisine koydum.

Akrabam kendisi şehir dışında ikamet eder arazi ile ben ilgileniyordum uzun süredir faydalanma şeklim sadece bu koyduğum birkaç malzemeden ibaret hiç sorun yoktu bir kira veya yazılı sözleşme söz konusu değil söz ile anlaştık ve bir yılı aşkındır hiç sorunsuz kalıyordu malzemeler.

Haziran ayında araziye kaçak yapı yapmaya karar vermiş bu sırada arazideki tüm malzeme yandı sadece benim malzemelerim ve sınır komşumuzun meyve ağaçlarından birkaçı zarar gördü.

İtfaiye söndürmüş raporlandı kendisi de olay tarihinde arazideymiş jandarma kendi ve inşaatta çalışanlardan ifade almış.

Kasten olması muhtemel çünkü olaydan evvel bir öfke nöbeti geçirdiğini duydum bilmiyorum ama bu olaydan sonra iletişim kanallarının tamamını kapattı.

Sadece olaydan sonra zararını öderim falan deye aracılar ile bir ay kadar oyaladı sonrasında haber göndermiş zaten hepsi çöp hiç birşey ispat edemezsin 10.000 verecektim onuda vermiyorum gibi anlamsız kışkırtma yapıyor.

Sebep olarak aklıma gelen yılbaşında alakasız bir biçimde ortak ticaret yapmak istedi çokta mantıklı olmadığını düşünüp reddetim kasıt olarak tek tahminim bu.

Tanıdık vasıtası ile bulduğum avukat ile görüştüm bu şekli ile anlattım kendisi;

Vekalet, olay yeri resimleri, yanmamış hali gibi eldeki kanıtları istedi tamamladım ama hiç bir faaliyet yok aradığımda sadece ispat gerek bilir kişi isteyeceğiz deyip duruyor sadece fakat ne yapabilirim ispat edilebilecek nitelikte evrak ne olabilir resimlerden başka saksıya ruhsat çıkartacak değilim ki.
    Çok ilgisiz buluyorum aramazsam aramıyor olaydan bir ay sonra aradığımda bir zarar listesi yollamamı istedi acaba teşvik için fazladan para mı teklif etmeliyim yoksa avukat zaten kaybedeceğim diyerek alakadar olmuyormu? korkuyorum doğrusu.

Hukuki NET Güncel Haber

Tanıdık avukat ile çalışmak yanlış bir tercih olabilir mi? konulu yargıtay kararı ara
    Tanıdık avukat ile çalışmak yanlış bir tercih olabilir mi? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Tanıdık avukat ile çalışmak yanlış bir tercih olabilir mi?

Şahit, yazılı belge, mesaj
    yoksa bekittiğiniz belgelerle, delillerle netice almak zor. Elinde kanıt olanlar bile zaman zaman hakkını alamayabilir.

Bu tür durumlarda dürüstçe konuşacak avukat iyi bir avukattır. Fakat her durumda "getir vekaletini, gereğini yaparız" diyenlerin oranı da çoktur.

Örneğin %100 reddedilecek bir dava girişimine de, geçen gün biri 10 kişiden vekalet almaya kalkmıştı.

Kadastro 2008'de geçmiş. Köyde bulunanlar başkasının yerini yalancı şahitle kendi adına tescil ettirmiş.
    Durumun üstünden 13 yıl geçmiş. Yol kapalı. Bir avukat 10 yıl kuralını bilir. Fakat kötü niyetle vekalet talep ettiği de açık. Bu kuralı bilmiyor ya da incelemeden bu şekilde davranıyorsa çok daha kötü.

Vekaleti alınca, tarafınızdan bir ücreti alma hakkı doğduğu için davanın gidişatı çok da önemli olmayabilir bir avukat için. Şimdi haksız azil yapar ücretini ödemezseniz icra ile alır. Ödediğiniz var ise geri vermez, vermeyebilir.

Bu ve birçok nedenle, bir avukata vekalet vermeden evvel kılı kırık yarmak gerekir. Her avukat herkesin vekili olmaz/olamaz. Çünkü bu ciddi bir iş ilişkisidir. Haksızlığa uğradığımız için hukuka gideriz. Bir de durumu çözmesini umduklarımız bize haksızlık yapınca sıkıntı daha yüklü olmaktadır.

Telefonunu açmayan, ya da uygun olduğunda dönüş yapmayan, iş yaptığı kişiyi bilgilendirmeyen, doğru şekilde yönlendirmeyen avukat iyi bir avukat değildir.

Durumunuzla ilgili iyi şanslar dilerim.
    Konu Traffo tarafından (31-10-2021 Saat 16:49:20 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    tokat
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Traffo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Şahit, yazılı belge, mesaj
    yoksa bekittiğiniz belgelerle, delillerle netice almak zor. Elinde kanıt olanlar bile zaman zaman hakkını alamayabilir.

Bu tür durumlarda dürüstçe konuşacak avukat iyi bir avukattır. Fakat her durumda "getir vekaletini, gereğini yaparız" diyenlerin oranı da çoktur.

Örneğin %100 reddedilecek bir dava girişimine de, geçen gün biri 10 kişiden vekalet almaya kalkmıştı.

Kadastro 2008'de geçmiş. Köyde bulunanlar başkasının yerini yalancı şahitle kendi adına tescil ettirmiş.
    Durumun üstünden 13 yıl geçmiş. Yol kapalı. Bir avukat 10 yıl kuralını bilir. Fakat kötü niyetle vekalet talep ettiği de açık. Bu kuralı bilmiyor ya da incelemeden bu şekilde davranıyorsa çok daha kötü.

Vekaleti alınca, tarafınızdan bir ücreti alma hakkı doğduğu için davanın gidişatı çok da önemli olmayabilir bir avukat için. Şimdi haksız azil yapar ücretini ödemezseniz icra ile alır. Ödediğiniz var ise geri vermez, vermeyebilir.

Bu ve birçok nedenle, bir avukata vekalet vermeden evvel kılı kırık yarmak gerekir. Her avukat herkesin vekili olmaz/olamaz. Çünkü bu ciddi bir iş ilişkisidir. Haksızlığa uğradığımız için hukuka gideriz. Bir de durumu çözmesini umduklarımız bize haksızlık yapınca sıkıntı daha yüklü olmaktadır.

Telefonunu açmayan, ya da uygun olduğunda dönüş yapmayan, iş yaptığı kişiyi bilgilendirmeyen, doğru şekilde yönlendirmeyen avukat iyi bir avukat değildir.

Durumunuzla ilgili iyi şanslar dilerim.

Ortada durup dururken çıkan bir yangın ve arazi içinde kaynak ve demir kesme aletleri ile inşat işleri yapan bir çalışan gurubu var diye bir mantıkla tedbirsizlikleri kazaya sebep oldu veya kasten bir müdahale söz konusu oldu diye düşündük ama sizinde dediğiniz gibi kanıt nasıl olabilirki.
    Ama çalışanların olay sırasında orada olduğu jandarma tutanaklarında da mevcut köylüde biliyor ki zaten yarım bıraktıkları çatı arazide duruyor onun haricinde bir belge veya mesaj bulunmuyor.

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukata vekaletname vermezseniz hiçbir işleme başlayamaz. Talep ettiklerini teslim edin ve yazılı bir avukatlık sözleşmesi yapın. Avukat ne alacağını siz de ne vereceğinizi bilin. Sonradan para için dostluğu da bozmaya gerek yok. Avukatınız delilleri gördükten sonra size kazanma şansınızı da söyleyebilir. Ancak delil olmadan bir avukatın da yapabileceği fazla birşey yok. Diğer taraftan avukatın ilgisizliği en çok şikayet edilen konu olsa da avukatlar dosyanızla ilgilenmek durumundayken maalesef bazı müvekkiller kendileri ile de ilgilenilmesini isteyebiliyorlar. Bu da aslında avukatın işini, daha doğrusu müvekkilin işini yapmasına engel olabilmektedir. Avukat ve müvekkil arasındaki en temel bağ güvendir. Karşılıklı güven yoksa vazgeçin...

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Diğer taraftan avukatın ilgisizliği en çok şikayet edilen konu olsa da avukatlar dosyanızla ilgilenmek durumundayken maalesef bazı müvekkiller kendileri ile de ilgilenilmesini isteyebiliyorlar.

Bu da aslında avukatın işini, daha doğrusu müvekkilin işini yapmasına engel olabilmektedir.

Avukat ve müvekkil arasındaki en temel bağ güvendir. Karşılıklı güven yoksa vazgeçin...
    "bazı müvekkiller kendileri ile de ilgilenilmesini isteyebiliyorlar." böyle müvekkile denk gelmek büyük talihsizlik. Avukatın işini kolaylaştıran müvekkil ise çok iyi.

Bir de "karşılıklı güven". Davaların yıllarca sürdüğünü düşünürsek güvenin önemi daha da artar. Güvenilecek kişiyi vekil etmek, her bakımdan rahatlık veren bir durum olur.

Nerede
    Washington Amerika
    İletiler
    2.850
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Avukatlar tüm işi üstlerine yıkıp giden müvekkilleri pek sevmezler. Bize delil lazımsa sağlanacak, para lazımsa verilecek, empati yapılacaksa yapılacak. Öyle sürekli şikayet edip, hiçbirşey yapmayan müvekkillerden keyif almıyoruz. Hatta benimle hukuki tartışma yani bilgi alışverişi yapan müvekkilleri daha çok seviyorum şahsen. Avukatıma ulaşamıyorum, bana bilgi vermiyor vs. vs. diyenler biraz da kusuru kendilerinde arayabilseler... Unutmayınız ki avukat sizin tarafınız yani sizleri temsil ediyor ve her davayı kazanan avukat hiç olmadığı gibi hiçbir avukat dava kaybetmeyi de sevmez.

Nerede
    tokat
    İletiler
    3
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Basri Gungoren rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Avukatlar tüm işi üstlerine yıkıp giden müvekkilleri pek sevmezler. Bize delil lazımsa sağlanacak, para lazımsa verilecek, empati yapılacaksa yapılacak. Öyle sürekli şikayet edip, hiçbirşey yapmayan müvekkillerden keyif almıyoruz. Hatta benimle hukuki tartışma yani bilgi alışverişi yapan müvekkilleri daha çok seviyorum şahsen. Avukatıma ulaşamıyorum, bana bilgi vermiyor vs. vs. diyenler biraz da kusuru kendilerinde arayabilseler... Unutmayınız ki avukat sizin tarafınız yani sizleri temsil ediyor ve her davayı kazanan avukat hiç olmadığı gibi hiçbir avukat dava kaybetmeyi de sevmez.
    Delil varsa bunun delil olduğunu avukat bilecek talep edecek veya sunacak, para almadan zaten selam vermezler baro fiyat tarifesi... Empati lazımsa evvela avukat vekil asili arayıp bilgilendirmesi de gerek.

En önemlisi de bu asil vekilin ihtiyaçlarını bilmiyor ise aranmıyor dava ile alakalı sormak için aradığında telefon numarası kayıtlı değil bir müddet kendimizi tnıtmaya uğraşıyoruz konu her nasılsa hukuk eğitimi zorluğundan asilin durumunu en iyi avukatın bilebileceğine gelip sonra yakınmak çok keyifli olsa gerek...

Keyif alma meselesi sadece para yolla danışma duruşma harcırah isterken yüzünden görülüyor "tacir"in vaad edilen sonuçlar sorulduğunda konu tekrar hukukta garanti olmaz hukuk eğitiminin zorlu aşamalarına geldiğinde iş veren olarak tatmin olamadığımız için keyif almak pek mümkün olmuyor...

Hukuki tartışma yapamıyorsunuz zaten konu gene sizin bilmediğinize hukuk donanımına bedava konmaya çalıştığınız iması ile üste çıkan yüksek cümleler ile bitiyor.
    Avukatıma ulaşamıyorum bana bilgi vermiyor ortada dava üzerine bir hareket yok varsa da benim haberim yok ama sağolsun kandisi sayesinde hukuk eğitiminin zorluğu hususunda ikna olmuş durumdayım.

(Mesele üzerine yorum ve cevaplarım şahsi deneyimim özelindedir)

- - - Güncellendi - - -

Alıntı Traffo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    "bazı müvekkiller kendileri ile de ilgilenilmesini isteyebiliyorlar." böyle müvekkile denk gelmek büyük talihsizlik. Avukatın işini kolaylaştıran müvekkil ise çok iyi.

Bir de "karşılıklı güven". Davaların yıllarca sürdüğünü düşünürsek güvenin önemi daha da artar. Güvenilecek kişiyi vekil etmek, her bakımdan rahatlık veren bir durum olur.
    Bir müvekkil vekilin işini nasıl kolaylaştırabilir. Hocam talep edilen masraflar+baro tarifesinden vekalet ücreti ödenmiş karşılıklı konuşup talep edilen evrak ve eldeki deliller verilmiş yetmemiş renkli fotokopileri dahi hazırlanıp ofise götürülmüş (birden fazla renkli yazıcı ofiste olduğu halde)

Bilgisayarı tepsi ile önünde tutup başka işler ile alakadar olurken uyapa evrak yüklemesini falan mı sağlasam kolaylık olur.
    Büyük hayal kırıklığına uğradım mesleki açıdan herkesin meslektaşını tutmasını bir yere kadar tolere edebilirim ama bana yapılan muameleyi hala haksızlık olarak değerlendiriyorum. Bildiğim kadar taktir edin bilmiyor olduklarımdan vekilim sorumlu.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: