+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Yabancı erkeğin TC vatandaşından boşanma durumu

Yabancı erkeğin TC vatandaşından boşanma durumu Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Exclamation Yabancı erkeğin TC vatandaşından boşanma durumu

Merhaba,

Ben Kosova vatandaşıyım ve eşime çekişmeli boşanma davası açmak istiyorum. Fakat öncesinde danışmak istediğim birkaç konu var. Yaklaşık 3 yıldır evliyiz (Türkiye'de evlendik) ve herhangi bir çocuğumuz yok. Şu anda sadece ben çalışıyorum ve eşim çalışmıyor. Kirada oturuyoruz, belli bir miktar da benim hesabımda bulunan birikmiş para var.

1) Türkiye'de evlendiğimiz için boşanma davasını Türkiye'de mi açmam gerekir? Hangi ülkenin kanunlarına göre işlem yapılır?
    2) Eşim nafaka talebinde bulunabilir mi? Bulunabiliyorsa, zaman neye göre belirlenir?
    3) Bu süreç içerisinde sadece benim çalışıyor olmama bakılmaksızın hesabımda duran para eşit bir şekilde mi bölünür? Eğer öyleyse, ne zaman?
    4) Bu süreç içerisinde evi paylaşmak durumunda kalabiliriz, birinci dereceden akrabalarımın eve gelmesinde polisi aramakla tehdit edebilir mi?
    5) Eşimin ikinci dereceden bir akrabasını kaybetmesi nedeniyle, o anda evde bulunan birinci derece akrabalarımın üzüntüyü paylaşmak istemelerine olumsuz yanıt verip, sonrasında da akrabalarımı "gülüyorsunuz" diye terslemek ve olay çıkarıp bu sorunun başlamasına sebebiyet vermesi bir kusur sayılır mı? Ve bu nafaka sürecinde nasıl bir rol oynar?
    6) Evden çıkma kararı almak istediğim ve çekişmeli boşanma davası açtığım taktirde, eşim tedbir nafakasının yanında evin kirasını ödememi de talep edebilir mi?
    7) Çekişmeli davam olduğu durumda yurt dışına gidip çalışmamda bir sakınca var mıdır?
    8) Çekişmeli dava sonucunda belirlenen nafaka maaşımın yüzdesi olarak mı yoksa sabit bir değer olarak hesaplanıp enflasyon zammı gelecek şekilde mi yapılır? Yurt dışına taşınırsam, bu durumda nasıl olur?

Hukuki NET Güncel Haber

Yabancı erkeğin TC vatandaşından boşanma durumu konulu yargıtay kararı ara
    Yabancı erkeğin TC vatandaşından boşanma durumu konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yabancı erkeğin TC vatandaşından boşanma durumu

Boşanmaya dair Davayı Türkiyede açabilirsiniz ve TC kanunları uygulanır. Evlilik tarihinden sonra edinilen mallar yarı yarıya paylaşılır. Buna bankadaki paralar da dahildir. Boşanma ile yoksulluğa düşen kişi nafaka talep edebilir. Nafaka tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre hesaplanır. Yani eşinizin ekonomik durumu ve sizin ekonomik durumunuza göre hakim tarafından takdir edilir. Ev kirası da nafakaya dahildir. Yani ayrıca ev kirasının ödenmesine karar verilmez. Kadın ben çalışmıyorum ödesin derse hakim de git sen de iş bul çalış der. Boşanma davası açılmakla taraflar ayrı yaşama HAKKINA sahip olur. Bu nedenle yurtdışına çıkmanızda veya çalışmanızda bir engel yoktur. Ancak böyle bir durumda mutlaka avukatınız olması gereklidir. Davayı takip etmezseniz, duruşmalara gitmezseniz dava düşer.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Boşanmaya dair Davayı Türkiyede açabilirsiniz ve TC kanunları uygulanır. Evlilik tarihinden sonra edinilen mallar yarı yarıya paylaşılır. Buna bankadaki paralar da dahildir. Boşanma ile yoksulluğa düşen kişi nafaka talep edebilir. Nafaka tarafların sosyal ve ekonomik durumlarına göre hesaplanır. Yani eşinizin ekonomik durumu ve sizin ekonomik durumunuza göre hakim tarafından takdir edilir. Ev kirası da nafakaya dahildir. Yani ayrıca ev kirasının ödenmesine karar verilmez. Kadın ben çalışmıyorum ödesin derse hakim de git sen de iş bul çalış der. Boşanma davası açılmakla taraflar ayrı yaşama HAKKINA sahip olur. Bu nedenle yurtdışına çıkmanızda veya çalışmanızda bir engel yoktur. Ancak böyle bir durumda mutlaka avukatınız olması gereklidir. Davayı takip etmezseniz, duruşmalara gitmezseniz dava düşer.
    Cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Mallar ne zaman paylaşılır ve nafaka her yıl maaşımın yüzdesi olarak mı hesaplanır? Yani ben davayı açtığım bu günden itibaren 2 yıl sonra ekonomik durumum 2 katına çıkarsa, ya da emek verip ABD'ye gidip dolar kazanmaya başlarsam, benim emeğimle ayrılmak istediğim kişi de mi kazanmış oluyor? Çocuk olmadığı durumda da, sonsuza kadar nafaka mı ödenir? Kişi bilerek bu durumda çalışmayı reddedebilir eğer nafaka miktarı çalışacağı işe eşit veya yüksek olursa? Bu da benim hukuki olarak mantıklı bulmadığım bir durum.
    Konu fermions tarafından (14-10-2021 Saat 09:50:06 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İzmir
    İletiler
    4.437
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı fermions rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    1) Türkiye'de evlendiğimiz için boşanma davasını Türkiye'de mi açmam gerekir? Hangi ülkenin kanunlarına göre işlem yapılır?
    Türkiye'de açabilirsiniz. Türkiye'de açılacak davada eşiniz Türk vatandaşı olduğu için Türk kanunları uygulanır.

2) Eşim nafaka talebinde bulunabilir mi? Bulunabiliyorsa, zaman neye göre belirlenir?
    Bulunabilir. Hakim tarafların ekonomik durumuna göre nafaka miktarını takdir eder.

3) Bu süreç içerisinde sadece benim çalışıyor olmama bakılmaksızın hesabımda duran para eşit bir şekilde mi bölünür? Eğer öyleyse, ne zaman?
    Türkiye'de aksine bir anlaşma olmadıkça geçerli mal rejimi, edinilmiş malların ortaklığıdır.
    Yani evlilik sırasında edinilen, bir emek karşılığı kazanılan mal ve para pay edilir.
    Miras kalan, karşılıksız kazanılan veya evlenmeden önce var olan mallar paylaşılmaz.

Dolayısıyla hesabınızdaki paranın ne kadarı evlilik sıranızda çalışarak kazandığınız para ise o paylaşılacak.
    Evlenmeden önce sahip olduğunuz para paylaşılmayacak.

4) Bu süreç içerisinde evi paylaşmak durumunda kalabiliriz, birinci dereceden akrabalarımın eve gelmesinde polisi aramakla tehdit edebilir mi?
    Edebilir.

5) Eşimin ikinci dereceden bir akrabasını kaybetmesi nedeniyle, o anda evde bulunan birinci derece akrabalarımın üzüntüyü paylaşmak istemelerine olumsuz yanıt verip, sonrasında da akrabalarımı "gülüyorsunuz" diye terslemek ve olay çıkarıp bu sorunun başlamasına sebebiyet vermesi bir kusur sayılır mı? Ve bu nafaka sürecinde nasıl bir rol oynar?
    Olayı karşı taraftan dinlemek lazım. Ancak sadece buna dayalı bir davanın şansı yok.

6) Evden çıkma kararı almak istediğim ve çekişmeli boşanma davası açtığım taktirde, eşim tedbir nafakasının yanında evin kirasını ödememi de talep edebilir mi?
    Tedbir nafakası talep edebilir. Ayrıca kira talep edemez.

7) Çekişmeli davam olduğu durumda yurt dışına gidip çalışmamda bir sakınca var mıdır?
    Yoktur.

8) Çekişmeli dava sonucunda belirlenen nafaka maaşımın yüzdesi olarak mı yoksa sabit bir değer olarak hesaplanıp enflasyon zammı gelecek şekilde mi yapılır? Yurt dışına taşınırsam, bu durumda nasıl olur?
    Mevcut ekonomik durumunuza göre sabit bir tutar nafaka olarak belirlenir. Talep oranında Üfe oranında artışa karar verilir.
    Ekonomik durumda değişiklik olursa, azaltılması için sizin, arttırılması için onun dava açması gerekir.
    Yazdıklarım "hukuki tavsiye" değil, "hukuki bilgi"dir.

Bu hukuki bilgilerin, mevzuat veya içtihat değişikliği nedeniyle zaman içinde güncelliğini yitirebileceğini, sizin hukuki probleminize bire bir uymayabileceğini unutmayın. Hukuki sorununuz hakkında en doğru danışmanlığı vekalet vereceğiniz avukattan alabilirsiniz. İnternetten veya başka yerlerden öğrendikleriniz ile yürüteceğiniz hukuki işlemlerde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Av. Yusuf Selçuk ATEŞKAN - www.ateskanhukuk.com

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Av.Yusuf Selçuk Ateşkan rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Türkiye'de açabilirsiniz. Türkiye'de açılacak davada eşiniz Türk vatandaşı olduğu için Türk kanunları uygulanır.

Bulunabilir. Hakim tarafların ekonomik durumuna göre nafaka miktarını takdir eder.

Türkiye'de aksine bir anlaşma olmadıkça geçerli mal rejimi, edinilmiş malların ortaklığıdır.
    Yani evlilik sırasında edinilen, bir emek karşılığı kazanılan mal ve para pay edilir.
    Miras kalan, karşılıksız kazanılan veya evlenmeden önce var olan mallar paylaşılmaz.

Dolayısıyla hesabınızdaki paranın ne kadarı evlilik sıranızda çalışarak kazandığınız para ise o paylaşılacak.
    Evlenmeden önce sahip olduğunuz para paylaşılmayacak.

Edebilir.

Olayı karşı taraftan dinlemek lazım. Ancak sadece buna dayalı bir davanın şansı yok.

Tedbir nafakası talep edebilir. Ayrıca kira talep edemez.

Yoktur.

Mevcut ekonomik durumunuza göre sabit bir tutar nafaka olarak belirlenir. Talep oranında Üfe oranında artışa karar verilir.
    Ekonomik durumda değişiklik olursa, azaltılması için sizin, arttırılması için onun dava açması gerekir.

Çok teşekkürler, fikir sahibi olmam açısından çok yardımcı oldu yanıtlarınız.

Nafaka ile ilgili bir üst mesajımda yazdığım kısım ile ilgili bir yorum getirme şansınız var mı?

Davanın şansı yok derken tam olarak neyi ifade ediyorsunuz?

Şöyle ki, genel anlamda şikayet aile kararlarımıza anne ve babamın müdahale ettiği yönünde, sonrasında illa ki her iki tarafın kendine göre haklı sebepleri var. Ancak bu olayın başlaması ve bu noktaya gelmesi tamamen eşimin aileme karşı o geceki tepkisinden kaynaklı. O gece dışarı çıkma yasağı olmasına rağmen annemin ve kardeşimin evden gitmesini istedi (sırf güldükleri için, ki ortada rahatsız edici bir şey yoktu, hatta ben burda rahat edemiyorsa memleketine gidebileceğini de söyledim yani annemin o anda orda olmasına bakılmaksızın) ve en son dayanamıyorum ben memleketime gideceğim diyerek kendi gitti. Ben görevimi yaparak, terminale kadar götürdüm. Sonrasında geri döndü ve birkaç ay bunun telafisi için bekledim (ailemle arasını düzeltmesi için). Ancak o gece ve sonrasında tabiki tartışmalar oldu ve ağır laflar söylendi. Bu nedenle, arayı düzeltme olayı hiç olmadı. En sonunda konu uzamasın diye ailelerimizi arayarak olayı düzeltelim diye anlaştık. Fakat sonrasında ailemle konuşunca, o gece yaşananlar karşısında benim söylediğim sözlerin çok fark var diye konuştuk. Ve bende, gerçekten aldığım kararın yanlış olduğunu anladım. İlk adımı ondan bekledim, o adım atmadı.

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Her ne kadar Medeni kanunda boşanma nedeni olarak sayılmasa da şiddetli geçimsizlik nedenlerinin başında şu AİLELER meselesi geliyor. Ya aileleri evliliğe karıştırmayacaksınız ya da evlenmeyeceksiniz... Laf laf laf sonra da mutlu bir çift doğruca boşanmaya...
    Avukat arkadaş diyor ki; Aile mahkemesi hakiminin boşanma nedeni olarak cenazeye rağmen ailenizden birinin gülmüş olmasını ve eşinizin ona kızmasını gerekçe olarak kabul etmez. Geçimsizliğin karı ve koca arasında olmasına bakar.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı illegal rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Her ne kadar Medeni kanunda boşanma nedeni olarak sayılmasa da şiddetli geçimsizlik nedenlerinin başında şu AİLELER meselesi geliyor. Ya aileleri evliliğe karıştırmayacaksınız ya da evlenmeyeceksiniz... Laf laf laf sonra da mutlu bir çift doğruca boşanmaya...
    Avukat arkadaş diyor ki; Aile mahkemesi hakiminin boşanma nedeni olarak cenazeye rağmen ailenizden birinin gülmüş olmasını ve eşinizin ona kızmasını gerekçe olarak kabul etmez. Geçimsizliğin karı ve koca arasında olmasına bakar.
    Eşim aileme karşı saygısızlık yapıyorsa, eşimle nasıl iyi geçinebilirim ki? Sonuçta misafire imalı bir şekilde sessiz olabilir misiniz deyip sonrasında ortalığı ayağa kaldırıp benden ailemi evden göndermemi nasıl isteyebilir? Evlilik iki kişi arasındaki geçimin yanında yakınlara saygıyı da içermelidir.

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

2.derece akraba bazen 1.derece akrabadan daha tajkın olabilir kişilere ve büyük üzüntülere sebep olabilir. Kaldı ki bir yakını vefat etmiş birinin yanında tebessüm etmek bile kişide rahatsızlık yaratabilir. Biraz sessiz olabilirmisiniz dedirtecek kadar bir gülüş kişide aşırı ters anlaşılabilecek bir davranış . Aileye saygı mı? Haklısınız , vefat eden yakını nedeniyle üzgün olan eşin o durumuna saygı duymak gerekir.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Erdoğan Kırcalı rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    2.derece akraba bazen 1.derece akrabadan daha tajkın olabilir kişilere ve büyük üzüntülere sebep olabilir. Kaldı ki bir yakını vefat etmiş birinin yanında tebessüm etmek bile kişide rahatsızlık yaratabilir. Biraz sessiz olabilirmisiniz dedirtecek kadar bir gülüş kişide aşırı ters anlaşılabilecek bir davranış . Aileye saygı mı? Haklısınız , vefat eden yakını nedeniyle üzgün olan eşin o durumuna saygı duymak gerekir.
    Tabiki, ama üzüntüsünü paylaşmak istemeyen, yalnız kalmak istiyorum deyip odasına çekilen bir kişiden bahsediyoruz. Bu durumda farklı bir odada, 7/24 sessiz kalamazsınız, normal yaşantınıza devam edersiniz. Kaldı ki, ortada abartılı bir gülme de yok.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: