Merhabalar,
Belediyenin idari bir işlemine karşı dava açmam gerekmekte, ancak yaptığım araştırmalara rağmen nasıl bir yol izlemem konusunda hala bir netlik kazandırmadım. Bu nedenle siz değerli forum üyelerinin kıymetli fikirlerine ihtiyacım var.
Durumu açıklamam gerekirse;
Antalya/Manavgat ilçesinde 2 adet dükkanım var. İki ayrı tapuları mevcut. Dükkanın bulunduğu lokasyon da pazartesi günleri pazar yeri var ve dükkan önlerine çadır kuruluyor. Bunu belediye kura çekerek, belirli bir işgaliye ücreti karşılığında esnafa tahsis ediyor. Ve bu lokasyonda esnaf sadece pazartesi günleri iş yapabiliyor. Ancak durum şu ki; 2018 yılında kura çekilme döneminde benim 2 dükkanımı (birleşik halde) tek bir işletme ruhsatına sahip bir butik işletmekteydi. Tek işletme ruhsatına tek yer tahsisi olması nedeniyle o dönemde 1 dükkanın önü, dükkana tahsis edilirken, diğeri ikinci bir işletme ruhsatı olmaması nedeniyle kura çekilişi sonucunda bir pazarcıya tahsis ediliyor.
Mal sahibi olarak yurt dışında lisans üstü eğitimi almakta olduğum için durumdan habersizim. İşletme sahibi de hali hazırda 1 yeri yeterli bularak, başkaca hak talep etmiyor. Şuan o işletme ile anlaşamadığım için dükkanı tekrar duvar örerek ikiye böldüm. (Zaten iki ayrı tapuları var dükkanların) Önü olan dükkan sorunsuz çalışmakta. İkinci dükkanım kiraya vermeme rağmen pazartesi günleri önüne herhangi bir geçit dahi bırakılmaksızın çadır açılmakta. Zaten uygulamada belediye dükkan önlerini, dükkanlara tahsis etmişti. Dükkan önü olmayan yerleri ise kura çekimine tabi tutmuştu. Tek istisnai yer benim dükkanım. Bu nedenle belediyenin bu idari işlemine karşı dava açmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem konusunda kıymetli fikirlerinize ihtiyacım var.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Fikirleriniz benim için kıymetli olacaktır.