Merhaba,
Maalesef ki bir dosyadan dolayı 1 yıl 5 ay 10 günlük denetimli serbestlik durumum var. Bu durumda biraz araştırma yaptım ama kanun maddeleri genele hitap etmiş, o yüzden bir sonuç alamadım, bu nedenle sizlere sormak istedim.
Dosya Yargıtay'dayken sigortalı bir işe girip çalışıyordum, işyerimin haberi yok tabi bu dosyadan, sonra onaylandı ve girdi-çıktı yaparak denetimliye ayrıldım. Gerçi D.S. müdürlüğüne gittim, izin verip gönderdiler, şimdi de Eylül 30 itibariyle 2 ay daha uzattılar. Aradım vaka sorumlusunu, evet uzatıldı, 22 aralıkta geleceksin dediler, sms atacağım dedi görüştüğüm kişi. Yani infaz devam ediyor ama henüz denetim türüne karar verilmedi. (Büyük ihtimal sigortalı çalıştığım için imza atma tipi seçilecektir diye düşünüyorum.)

Yaptığım araştırmalarda kendileri bir sigortalı işe başlatma girişimi yaparlarsa (sigortalı çalışılmıyorsa) D.S memuru ve işyeri ile protokol gibi bir evrak yapıyorlarmış, kısacası işyerinin bilgisi dahilinde denetimli olarak çalışılıyor.
Ancak benim merak ettiğim, zaten sigortalı çalışıyorum, Covid izni bitip de müdürlüğe tekrar gittiğimde benden ne tür evrak isteyecekler, (örneğin işyerinden kredi için bankaya vermek üzere orada çalıştığıma dair bir belge alabilirim), işyerinin haberi olacak mı ? (İmza olayı başladıktan sonra işyerine denetime geldiklerini biliyorum, orayı bir şekilde atlatırım, bankadan kredi çekmiştim, o yüzden sık sık denetliyorlar gibi bir şey söyleyebilirim. Gerçi evden çalışıyorum, denetimi nasıl yaparlar merak ediyorum.)

Yani buradaki en can alıcı nokta, işyerimin bu konuyu öğrenmemesi, öğrenirse çünkü işten kovarlar, 5 yıllık emek boşa gider ve yeni iş ararken de sicile takılıp hele de bu pandemi döneminde bütün hayatımı altüst ederler. Zaten hayat mücadelesi devam ediyor, bir darbe daha yemesem iyi olur.

Buna benzer bir durumla karşılaşan, haberi olan, bilgisi olan birileri varsa fikirlerini paylaşırsa sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim. Umarım sorunsuz bitiririm bu hayat dersini.