+ Konuyu Yanıtla
1 den 2´e kadar toplam 2 ileti bulundu.
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  Oct 2007
  İletiler
  1
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı ortak kullanım alanı olan çatı ve terasın kapatılıp daireye çerrilmesi...

  3 katlı bir apartmana taşındık.Üstümüzde de daha önceden mütaahit tarafından çatı olan bölüme daire yapılmış.Belediye ye gittiğimde burada daire bulunmadığı ve ortak kullanım alanı olduğu söylendi.Ama elektrik,su doğalgaz bağlatabilmiş.Şimdi burayı ortak alana geri döndürebilmemiz için dava mı açmak gerekir.sonuçta ortak alan gözüküyor.tapusuda yok.ve şu an birde oradan kira geliri elde ediyor.Bununla ilgili nasıl bir yaptırım yapabiliriz.  Hukuki NET Güncel Haber

  ortak kullanım alanı olan çatı ve terasın kapatılıp daireye çerrilmesi... konulu yargıtay kararı ara
  ortak kullanım alanı olan çatı ve terasın kapatılıp daireye çerrilmesi... konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Feb 2016
  Nerede
  Istanbul
  İletiler
  130
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: ortak kullanım alanı olan çatı ve terasın kapatılıp daireye çerrilmesi...

  Öncelikle bundan emin olmalısınız. Binanın mimari projesini, ruhsatını varsa iskan belgesini inceleyiniz. Bu işlemleri, evrakı tahrif ederek yapan belediye çalışanları dahi olabilir. Teşvik primi yüksek olunca 10'larca yıl hapis cezasını da göze alabilirler.

  Evrakları tahrif edip adını "tadilat!" da koyabilirler. Hatta bu işi kurcaladığınız için için tehdit de edilebilirsiniz. Hukuk bile bu tür işleri yapanlara kibar davranmakta, "büyük hırsızlık" demek yerine, yapılana "el atma" demektedir.

  Ne gariptir ki, bir anahtar çalan "hırsız" diye anılırken bunlar kocaman daire, bina, sığınağı, sokağı çalıp, ad olarak da "el atan" olarak adlandırılmaktadır.

  İmar Barışına da katılmış olabilirler. Ona da bakınız. Maliklerden vekalet yoksa ne imara aykırı yapı tesis edebilir, ne de imar barışına katılabilir. Varsa böyle bir barış belgesi Çevre Şehirciliğe bildirin. İptal edilir. Vekalet olmadan aldığı belge çöp olur. İmar Barışına müracaatla edinilen Yapı Kayıt Belgesi gösterilerek kaçak yapılara elektrik ve su bağlatılabilir. Ancak beyana dayalıdır bu belge. Ortak alanla ilgili vekalet olmayınca, ihbarla belge iptal edilir, ödeme yanar, devleti yanıltanlara dava açılır.

  Belediye bu işin içinde değil ise işiniz kolay olur.

  Bu halde, binadaki durumu bir dilekçe ile iyice anlatıp, diğer maliklerin imzası da olursa iyi olur, belediye Yapı Konut Birimine iletin. Normal halde belediye gelip tescilsiz yapıyı tespit eder, ceza yazar, yapı tatil zaptı düzenler. 30 gün müddet verir. Yıkmaz ise belediye yıkar, gereğini yapar, bu işi yapana fatura eder. Burada binadakilerin birlik olması önemlidir. Ancak diğer malikler bu duruma tepkisiz ise çok yorulursunuz. Hem de gereksiz yere onlara fayda sağlamış olursunuz.

  İnşaatçı, malikleri ve belediyedeki bazı kişileri satın alarak durumu örtmeye çalışabilir. Belediye bu işi savsaklar ise, belediye de bu işe dahil olabilir. Değil ise müdahale edecektir.

  Belediye işin içinde ise iş mahkemeye kalır. Olduğunuz yere de bağlı olarak, en kısa 3 yıl alır. Ve para da gerekir. Burada tutulacak avukat önemlidir. Her meslekte olduğu gibi işinin yüz karası, dava ticareti yapan avukatlar da mevcuttur. İnşaatçı hemen bulur böylelerini.

  Vekalet verip takibi bırakmayın.. Mahkemeye verilen dilekçeleri görün. Bu alanda tecrübesi olmayana da dava vermeyiniz. Konu biraz kapsamlı.

  Başlangıç dilekçelerinde sağlam bir temel kurulmayınca sonradan durumu toparlamak çok zor olur. Örneğin, mahkeme talep edilmeyeni vermez. Berbat, yalan yanlışla dolu bir bilirkişi raporuna 15 gün geçtikten sonra itiraz edilemez.

  Bilirkişiler bu tür davaların diğer zayıf karnıdır. Bilgisi olmayan ya da bahşişe göre rapor yazanlara denk gelebilirsiniz. 2+2, 5 edebilir.... Ortak alana el atanlar her şeyi yapabilir. Bilirkişilere bahşiş verir, avukatı pasif kılar... vs.

  Dava gayrimenkulün olduğu ilin sulh hukuk mahkemesinde açılır. Dava kazanılınca kararla Asliye Hukukta ecri misil davası açılarak kira da tahsil edilebilir. Bunu da bilirkişi belirler.

  Giderler avukat tutulursa ortalama 10-15 bine ulaşabilir.

  Girdiğiniz alan epey yorucu. Durumdan netice almanız kendi çabanıza bağlı olduğu gibi bunda bir çok başka etken de rol oynar. Örneğin henüz hakim olmuş, okumayı da sevmeyen birine denk gelirseniz durum daha da yorucu olur. Adalete ulaşmak hiç kolay değildir. Bir çok engeli geçmelisiniz. Bunu da not edeyim.

  Maksadım sizi mücadeleden caydırmak değildir. Bu tür işleri yapanlara acımamak gerektiğini düşünüyorum. Olabilecekleri bütün çıplaklığı ile aktardım yalnızca.

  Not: Bütün bu işleri yapmak için bu binada malik olmanız gerekir..
  İyi şanslar!!!
  Konu Traffo tarafından (29-09-2021 Saat 19:17:53 ) de değiştirilmiştir.

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Apatmanın çatı kısımda bulunan ortak kullanım alanı
  Merhaba 9 katlı 3bloktan oluşan bir sitenin en üst katında oturmaktayım. Binan imar planında çatı kısmındaki yaklaşık 40 m2 lik alan müştemilat...
  Yazan: msahan Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 21-09-2013, 11:41:57
 2. Ortak Kullanım Alanı (Kapıcı Dairesi) Kullanım Haklarının Devri
  Selamlar Çok karışık bir konu hakkında yardıma ihtiyacım var. Zamanında yarım bırakıp kaçan bir müteahit ten babam inşaatı devir aldı herkesin...
  Yazan: ercnercn Forum: Gayrimenkul Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 16-11-2011, 11:25:16
 3. Apartman Ortak Kullanım Alanı olan Bahçenin otopark'a çevrilmesi hakkında
  Merhaba Hukuki.net ailesi Benim sorum şu şekilde ve sizinde fikirleriniz merak ediyorum; "Olağan toplantı, park yeri" gündemi ile toplanan kat...
  Yazan: vacar Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 2
  Son İleti: 15-04-2011, 11:26:22
 4. Ortak Kullanım Alanı Çatı Katının (Damın) Kullanımı Hakkında.
  Babamlar 5 katlı binanın 5.katında oturuyorlar. Oturdukları ev çatıdan su alıyor. Daha önce apartman toplantısında dile getirilmiş ve fayans...
  Yazan: BURHANOZTURK07 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 17-12-2010, 15:45:51
 5. Ortak kullanım alanı -çatı
  Herkese selam, problemime yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler Apartmanın en üstündeki dairede oturan komşumuz çatıyı tamir...
  Yazan: erhan3000 Forum: Kat Mülkiyeti Hukuku
  Yanıt: 3
  Son İleti: 27-07-2005, 12:48:05

Bu sayfada bulunan kavramlar:

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.