Değerli hukuki.net üyeleri,

Öncelikle herkesi saygıyla selamlıyorum.

Geçtiğimiz yılın yaz ayında, klasik model bir aracımı çeşitli bakım ve revizyonların yapımı amacıyla daha önceden tanıdığım ve düzenli çalıştığım bir tamirciye verdim. Bu tamirci bulunduğum şehrin dışında. Daha önceden çalıştığım ve yaptığı işleri bildiğim için aramızda bir samimiyet ve güven söz konusuydu. Buna istinaden işçilik ücretini tek seferde ödedim ve talep ettiği tüm parçaları hızlıca temin ettim. Özel olarak yaptıracağını belirttiği bazı parçalar için de ayrıca ödeme yaptım. Uzun lafın kısası, aracım 1,5 yıl bu arkadaşta kaldı ve çalışma tamamlanmadı. Teslim ettikten kısa süre sonra manifold, karbüratör gibi hayati parçaları revize ettirmek için sökmesi sebebi ile aracı uzun süre alamadım. Tabii bu sırada tamamlayacağına dair boş vaaddlerle bekletti. Konuyu savcılığa intikal ettirdim ve tamirciyi de yoğun baskı altına alarak aracı çekici ile bulunduğum şehre göndermesini sağladım.

Bildiğim kadarıyla savcılık ifadesinin alınmasını istemiş. Aracın teslim ettiğimdeki durumuna dair deliller, whatsapp yazışmaları, smsler ve telefon görüşmesi yaptığımız tarih - saatler savcılığa verdiğim dosyada mevcut.

Öğrenmek istediğim konular şöyle,

1. Aracı bulunduğum şehirde tanıdığım bir tamircinin yerine çektim. Aracın üzerinde revize edilecek parçalar sökük bir şekilde geldi. Eski parçalar tarafıma gönderilmemiş. Yeni parçalar da demonte şekilde. Bu halin fotoğraflarını çektim, hasarı ve aracın çalışamaz hale getirildiğini kanıtlamak için yeterli midir?
2. Aracı savcılıktaki süreç ilerlerken çalışır hale getirtmemde bir sakınca var mıdır?
3. Ayrıca işi kesinlikle tamamlamayacağına dair yazılı ifadeleri mevcut. Yani benden ödeme alıp işi tamamlamadığını kanıtlayabiliyorum. Yukarıdaki delillerle birlikte bu ifadeleri de dosyaya ekletsem gelecekte zarar tazmini için açtırabileceğim bir hukuk davası için yeterli dayanak oluşur mu?

Nihayetinde bir hukuk davasına gidilecek gibi görünüyor. Ancak savcılıktaki adımları doğru tamamlamak adına yönlendirmenizi almak istedim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.