Tüketici Mahkemesine Xevim firmasına 1800TL bir mebla zarara uğradığım için dava açtım. Davayı yetersiz savunma nedeni ile kazandım. (Zarar nedenim; Sözleşmedeki ödeme tarihten 60 iş gün gecikmeli ödenmesi, 2 aylık kira kaybı, yasal faizler, satıcı ile yaşanan sorunlarım vs. vs.) Firma avukatı sözleşmenin bir kısmını mahkemeye sunmuş. Ödeme tarihi ve Ödeme takviminin olduğu belgeleri sumamış. (uyaptan baktım)

İstanbul Anadolu
5. TÜKETİCİ MAHKEMESİ
TENSİP TUTANAĞI

ESAS NO : ***** Esas

HAKİM : ***
KATİP : ***

DAVACI : XEVİM TASARRUF ANONİM ŞİRKETİ -
VEKİLİ : *
DAVALI : REGAİP B**-17** -

DAVA : Satıcının Hakem Kurulu Kararına İtirazı
DAVA TARİHİ : 10/08/2021

Mahkememize tevzi edilen dava dilekçesi mahkememiz esasının yukarıda belirtilen sırasına kaydı yapıldı.
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
1-HMK'nın 316 ve devamı maddeleri gereğince basit yargılama usulüne göre yargılama yapılmasına,
2-Dava dilekçesinde HMK'nın 119 maddesi anlamında herhangi bir eksiklik olmadığı anlaşıldığından dilekçenin kabulüne, davalıya dava dilekçesinin ve dava dilekçesi ekinde bulunan tüm belgelerin HMK 122. ve 317. maddeleri gereğince yatırılan gider avansı kullanılmak kaydıyla tebliğine,
3-Davalıya çıkartılacak tebligata; HMK'nın 317. maddesi gereğince dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 2 hafta içinde davaya karşı cevap verebileceğinin ve aynı yasanın 318. maddesi gereği cevap dilekçesi ile birlikte tüm delillerini açıkça bildirmesi, hangi delilin hangi vakanın ispatı için gösterildiğinin de belirtilerek elinde bulunan tüm delillerini cevap dilekçesine ekleyerek HMK'nın 121. maddesi gereği davacı sayısından bir fazla suret halinde dosyaya sunması, başka yerden getirttirecek belge ve bilgi varsa gerekli masrafı karşılamak zorunda olduğunun,
Verilen iş bu sürede cevap dilekçesini mahkememize ibraz etmemesi halinde HMK'nın 128. maddesi gereğince davacının dava dilekçesinde ileri sürdüğü vakaların tamamını inkar etmiş sayılacağının,
Ayrıca cevap dilekçesinin HMK'nın 129. maddesinde belirtilen unsurları taşıması gerektiği hususunun da ihtarına,
Cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçelerinin HMK 317/3 maddesi gereğince verilemeyeceğinin taraflara ihtarına,
HMK'nın 137 ile 183.maddeleri arasında bulunan maddeler dikkate alındığında, öncelikle dava şartları ile taraflarca süresinde ve usulüne uygun şekilde yapılmış ilk itirazlar var ise bu konularda bir karar verilmesi, sonrasında ön inceleme aşamasına geçilerek uyuşmazlık konularının tam olarak belirlenmesi ve tarafların sulh olmaya teşvik edilmesi, sulh olunmaması durumunda ise tahkikat aşamasına geçilerek yargılamaya devam edileceğinden, tayin edilmiş olan ve tebligatta belirtilen gün ve saatten ön inceleme duruşması için mahkememizde hazır bulunurken sulh için gerekli hazırlıklarını yapmaları gerektiği, ayrıca tayin edilen duruşmaya sadece taraflardan birinin gelmesi ve gelen tarafın gelmeyen tarafın yokluğunda yargılamaya devam etmek istediğini belirtmesi durumunda, duruşmada hazır olmayan tarafın kendisinin yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edilemeyeceğinin ihtarına (tebliğ ile ihtarına),
Davacı/davacı vekiline işbu tensip zaptı ve duruşma davetiyesinin tebliğinden itibaren, davalı/davalı vekiline cevap dilekçesi sunmak üzere verilen süre dolduktan sonra 2 HAFTALIK KESİN SÜRE İÇERİSİNDE, tarafların dilekçelerinde gösterdikleri, ancak henüz sunmadıkları belgeleri Mahkemeye sunmaları veya başka yerden getirtilecek belgelerin getirtilebilmesi amacıyla gereken açıklamayı yapmaları, bu hususların verilen süre içerisinde yerine getirilmemesi halinde o delile dayanmaktan vazgeçmiş sayılacaklarına karar verileceği ve dilekçelerin karşılıklı verilmesinden sonra iddia ve savunmanın genişletilip değiştirilemeyeceği hususunun İHTARINA,
4-Davacı tarafından bildirilen ve başka yerden getirtilmesi gereken bilgi ve belgelerin celbi için, ayrıca davalı tarafından bildirilen ve başka yerden getirtilmesi gereken bilgi ve belgelerin celbi için ilgili yerlere müzekkere yazılmasına, masrafın gider avansından karşılanmasına,
5-HMK'nın 320/1 maddesi ve 6502 sayılı kanunun 70/4 maddesi gereğince dosya üzerinde karar verilmesinin mümkün bulunması halinde dosya üzerinde karar verilmesine, aksi halde tarafların duruşmaya çağırılmasına,
6-İlgili hakem heyeti dosyanın ve kararın taraflara tebliğine ilişkin tebligat parçalarının celbine,
7-Davacı vekilinin ihtiyati tedbir talebinin kabulü ile, dava sonuçlanıncaya kadar Ataşehir İlçe Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığının 01/06/2021 tarihli ve 061520210003400 sayılı kararının icrasının tedbiren durdurulmasına,
Tebligat parçaları ve müzekkere cevapları geldiğinde dosyanın ele alınmasına karar verildi. 18/08/2021

Yukarıdaki tebligatı aldım.

Nasıl cevap vermeliyim? Ayrıca ikametim İstanbul değil mahkemeye katılmam lazım mı? Lütfen Yardım!