Herkese merhabalar. Bir arkadaşın başına bir olay geldi ve bu konuda dava açmak istiyor fakat konu ile alakalı yapılan sözleşmenin ne sözleşmesi olduğu ve hangi mahkemede dava açılması gerektiği konusunda anlaşmazlık yaşıyoruz. Konu özet olarak; Bir kooperatif 2 ayrı yerde bina inşa ediyor. İnşa ettiği binalardan birinin dış cephe mantolama işinin yapılması ve bitirilmesi karşılığında başka biryerde inşaa ettiği binalardan birinde bulunan bir dairenin arkadaşım adına tapuda tescil edileceği konusunda anlaşıyor ve aralarında bir sözleşme yapıyorlar. Arkadaşım belirtilen sözleşmedeki işleri yapıp tamamlıyor. Hatta kooperatif yönetim kurulu ile işin bitmiş olduğu ve belirtilen binanın kendisine devrolunması gerektiği şeklinde bir yazıyı da kooperatiften alıyor. Fakat o sırada kooperatif yönetim kurulunda değişiklikler oluyor ve yeni gelen yönetim sözleşme şartlarına uymayarak arkadaşıma devredilmesi gereken binayı arsa sahibi adına tapuda tescil ettiriyorlar. Sözleşmede arkadaşımın adına devrolunacak olan binanın blok daire nosu vs yazıyor. İşin ne zaman yapılacağı nasıl yapılacağı verilecek olan dairenin bedelinin ne olduğu konusunda sözleşmede herhangi bir madde yok. Sadece dış cephe mantolama işinin yapılması ve işin bitirilmesi durumunda ilgili dairenin arkadaşıma verileceği yazılı. Sözleşmede kooperatifin kaşesi imzası arkadaşımın imzası ile imza altına alınıyor. Şimdi sormak istediğim sorular Şunlar ;

1-) Sözleşmede sözleşmenin başına iş sözleşmesi diye yazmışlar. Bu sözleşme bir iş sözleşmesimidir , bir eser sözleşmesimidir veya karma bir sözleşmemidir veya nedir bu sözleşme
2-) Bu konuda dava açılacak olsa sözleşme türüne göre veya yetkili olacak olan mahkeme hangi mahkemedir.
3-) Açacak olduğumuz davada (Arsa sahibinin iyi niyetli olmadığını düşünerek) binanın tapu iptal tescilinin yapılmasını mümkün olmaması halinde bugünkü bedelinin belirlenip arkadaşıma ödenmesi için hem alacak hem tapu iptal tescili şeklinde dava açılabilir mi. Veya görüşünüz nedir. Bu dava alacak davası olarak açılsa daha mı iyi olur.
4-) Kooperatif adına ilgili binada henüz devrolunmamış daireler bulunması halinde devir işleminin yapılmaması için tedbir talebinde bulunabilirmiyiz.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.