Merhabalar

6 Eylülde okulların açılması ile birlikte aşı olmayan öğretmenlerden haftada 2 kez pcr testi şeklinde bir genelge yayınlandı.
tabi bu genelgenin aslında hukuka aykırı bir durumu söz konusu
Nitekim anayasanın 19. maddesi ‘Tıbbi zorluklar ve kanunda yazılı haller dışında kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz, rızası olmadan bilimsel- tıbbi deneylere tabii tutulamaz’ der. Eğer bu maddeye dokunmayı düşünüyorsanız o zaman 13. maddeyi hatırlayacaksınız; ‘Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması hakkın özüne dokunmayacak, ölçülülük ilkesi ile demokratik toplum düzeninin gereklilerine uygun şekilde kanun ile sınırlanabilir’ der. "

şimdi hal böyleyken ben pcr testi yaptırmadan okula gidersem okul yönetimi benimle ilgili ne gibi bir işlem yapabilir ve görevimi ifa edemez miyim. zira bu testi yaptırmak istemiyorum.
okul yönetimi ben pcr testi yptırmadığım için okula almama gibi bir durumu veya görevimi ifa etmeme engelleyecek bir durumu olabilir mi olursa bu konuda ne yapılabilir ne yapmam gerekir. bir yerde idare mahkemesine iptal davası açabilirsiniz diye bir şey okudum.

Bana bu tür durumlar için ne yapmam gerektiğine dair bilgilendirici bir bilgi verebilir misiniz.

Teşekkürler