İkamet ettiğim kamu konutunda boş kalan daireler var. Geçen kış döneminde bina yönetim kurulu boş dairelerin yakıt giderlerini ilgili kurumdan alamadığı için oturanlardan tahsil etmiş.

Yönetim ile görüştüğümüzde, her ay aksatmadan gereken tüm evrakları hazırlayıp yazı ile kuruma gönderdiklerini ama hiç bir işlem yapılmadığını, yakıt alınan yer ile ödeme sıkıntısı yaşamamak için boş dairelerin yakıt giderlerini oturanlardan kestiklerini söyledi. Yönetim ödenmeyen yakıt giderleri için şimdiye kadar herhangi yargı işlemi başlatmamış.

Ben de yönetim kurulundan daire başına yapılan fazla kesinti tutarını istedim. Milli Emlak Genel Tebliği (Sıra No:294) ün "Konutların boş kaldığı süreler için yakıt giderleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanır." maddesine istinaden ilgili kuruma kişisel olarak boş daireler yüzünden fazla kesilen yakıt giderinin ödemesinin yapılmasının gerektiğine ve olumsuz cevap verilmesi durumunda idari yargı yolu ile işlemlerime devam edeceğime dair dilekçe yazdım.

Milli Emlak Genel Tebliği (Sıra No:294) de ödeme işlemini ilgili kurumun yapması gerektiği yazması sebebiyle muhatabın kurum olduğunu düşünerek, dilekçeyi kuruma verdim. Kişisel olarak kuruma yazdığım dilekçe doğru mudur? Ödeme yapılmadığında (ki yapılmayacak gibi duruyor) idari yargıdaki işlemlerde yönetim kurulunu mu yoksa dilekçe verdiğim kurumu mu muhatap almam gerekir.