2021 mart ayında . En sol şeritte gidiyordum trafikteki araçlar ilerlerken önümdeki araç trafik akış hızına uymadan sürekli olarak önündeki araç/araçlar ilerlemesine rağmen durmakta ve çok geç harekete geçmekte idi, trafik akış hızı hızına uygun olarak ilerlemesi ve dikkatini trafiğe vermesi için uyarı mahiyetinde ilk korna ile uyarıyı yaptım. Öndeki aracın araç hızına bağlı olarak gereken takip mesafesinden fazla boşluk bırakarak arkada trafik oluşmasına sebep olması ve sollama imkânı vermemesi üzerine her neyle uğraşıyorsa bırakıp dikkatini tekrar trafik akışına vermesi ve ilerlemesi için 2. Kez ilerlemesi için uyarı mahiyetinde korna ile uyardım.

Kasıtlı olarak trafik akış hızına uygun olarak ilerlemeyen araç sürücüsü aracını önümde durdurarak araçtan inmiş ve aracıma yönelmiştir, bu sırada kendisine sol şeridi sürekli işgal ettiğini belirttim, bu şahıs ise kapımı açmaya çalışmış ve açamayınca ısrarla camımı açmamı istemiştir. Kendisine “ceza yazmamı istemiyorsan git” deyince araç içinden çıkmadığım ve emniyet kemerim takılı olduğundan üstüme saldırmak maksadıyla “indir lan camı” diyerek hakaret etmiştir. Olayı büyütmemek için kendisine “git be” dediğim zaman “sixxrtme camını” şeklinde Arabada annem yanımda iken şahsıma hakarete devam etmiştir. Bunun üzerine bende ettiği hakaretlere ve yaptığı el kol hareketlerine sinirlenerek “sana ceza yazacağım, trafik cezası” dediğim zaman tekrar el, kol hareketi yaparak “sxktir git be” şeklinde tekrar hakaret etmiştir. Bunun üzerine bende bu hakaretleri üzerine dayanamayarak “git itiraz et axına koy” şeklinde o anın etkisi ile gayri ihtiyari şekilde ettiği küfürlere karşılık verdim. Şahıs bu sefer geri dönerek sol sürücü kapısının camını kırmak ve darp etmek amacıyla yumruk atmıştır. Araç içinde annem olduğu ve çıkmamı engellediği için araçtan çıkıp karşılık veremedim. Aracıma hasar vermek amacıyla cama attığı yumruk üzerine “polisi arayacağım” dediğim zaman polisi de küçümseyerek “istediğini ara lan, polis senin axxxna koysun” diyerek hakarete devam etmiştir. Bende kendisine “senin axxxa koysun” diyerek o sinirle karşılık verdim. Daha sonra şahısın kullandığı araç içinden bir kadının çıkmasıyla aracına geri dönüp yola devam etmiştir. Bütün Olayın görüntüleri, olayın olduğu konum bilgisi araç kamerası tarafından kayıt altına alınmıştır.

Olayın ardından 155’i arayarak durumu bildirdim. Bana kayıt aldıklarını ama Karakola giderek şikayetçi olmam gerektiğini belirttiler. ilk gittiğim ilçe emniyet müdürlüğü şikayetçi olmam için beni olayın olduğu yere en yakın polis merkezine yönlendirdiler. Buraya giderek olay hakkında bilgi verip şikayetçi oldum. lakin Polis karakolunda program vasıtası ile şikayet dilekçesi yazdıklarından, araç dışına çıkmadığımdan bende fiziksel bir darp söz konusu değildi, aracıma attığı yumruk ise camı kıramadığından araçta da hasar varmış gibi kabul edilmeyip sadece trafikte hakaret şikayeti olarak kayıt alındı.

Geçen gün arabulucu arayarak böyle şikayet etmişsiniz ama karşı tarafta sizden hakaretçi olarak şikayette bulunmuş dedi ve anlaşıp anlaşmayacağımı sordu, yanıt vermeden önce sizlere danışmak istedim.

aracınızın önünde durarak hareket etmesini engelleyerek aracından çıkıp önce kapınızı açmaya zorlamak ve açamayınca küfürlü bir şekilde camı açmanızı istemesi ve küfürlerine dayanamayarak sizde karşılık verince size zarar vermek amacıyla camı kırmak için cama yumruk atması suç kapsamına girer mi?

Tahrik altında bende kendisine küfür ettiğim için ne tür ceza alabilirim?

Diğer kişi hem küfürden hem de fiziksel saldırıya teşebbüsten ceza alır mı?

Dava hakaret davası olarak açılmasına rağmen elimde aracımın önünü kestiği, yanıma gelip hakaret ettiği ve saldırdığının görüntülerini mahkemeye sunsam davanın boyutu değişir mi?

Benim asıl istediğim bu tip kişilerin para cezasından çok trafikte araç kullanmaya akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi ve öfke kontrolüne gönderilmesi, para cezasının bu tip kişilere karşı pek etkili olduğunu sanmıyorum