İyi günler.
Çalıştığım kurum ile boş lojmanların yakıt bedelinin geri ödemesinin yapılması için sorun yaşadık. Şöyle ki;

Lojmanlar toki yönetim kuruluna bağlı olması ve kömür ile ısınması sebebiyle kendi oluşturduğumuz heyet ile ısınma için kömür alımını gerçekleştiriyoruz. 2020-2021 kış döneminde 12 daire boş kaldı.

Kömür lojmanlarda oturanlar tarafından alınması sebebiyle, bina yöneticileri alım yapılan firma ile sorun yaşamamak için boş dairelerin yakıt giderlerini lojmanda oturanlardan kesinti yaparak ödemiş. Daha sonra ise Kamu Konutları Yönetmeliğine günlük hesaplamasını yaparak lojmanlardan sorumlu kurumdan her ay yazı ile boş dairelerin yakıt gideri isteğini yapmış.

Bina yöneticilerinin boş dairelerin yakıt gider isteğini en son nisan ayında yapmasına rağmen, ilgili kurum tarafından evrak eksikliği bahane edilerek, istedikleri her şey tamamlanınca da işlem devam ediyor bahanesiyle üç aydır hiç bir işlem ve ödeme yapılmadı.

Kurum tarafından bir geri ödeme yapılmayınca, lojman sakini olarak bina yönetimine boş kalan daireler için benden ne kadar kesinti yapıldığıyla ilgili dilekçe yazıp cevap istedim.

Bina yönetiminden boş konut yakıt gideri için benden yapılan kesinti miktarı ile ilgili cevap yazısı gelince, içeriği aşağıdaki gibi;
*Milli Emlak Genel Tebliği No:294'e göre boş kalan kamu konutlarının yakıt giderlerinin ilgili kurum tarafından ödenmesi gerektiği;
*Bina yönetimi tarafından yazılan istek yazılarına kurum tarafından herhangi bir cevap verilmediği;
*Boş kalan konutların yakıt ödemelerinin yapılmaması sebebiyle tahsis yapılacak personel arasında lojmanlarda sorun olduğu algısı yarattığı ve personelin lojman dağıtımına katılmak istemediği, bu durumda boş konutların sayısını giderek arttığı ve kamu zararı oluşturduğu;
*Bina yönetiminin boş konut yakıt giderleri için tarafımdan 495 TL kesinti yaptığını yazı ile bildirdiğini;
*Haksız kesilen 495 TL'nin ilgili kurum olarak tarafıma ödemesinin yapılmasının gerektiği;
*Yazdığım dilekçeye ilgili yönetmelik gereği 30 gün içinde cevap verilmesi gerektiği;
*30 gün içerisinde cevap verilmemesi veya olumsuz cevap verilmesi durumunda başvuruma idari yargı yoluyla devam edeceğimi;
olan dilekçemi gönderdim.

Dilekçeyi teslim almışlar. Dilekçede kendilerini tehdit ettiğimi düşünmüşler ve İDAREYİ TEHDİT ETME suçlamasıyla beni mahkemeye vereceklerini konuştuklarını amirlerim kanalı ile öğrendim. Şimdilik gönderilen yazılı bir evrak yok.

Bu durumda hareket tarzım nasıl olmalıdır?