+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12
11 den 16´e kadar toplam 16 ileti bulundu.

Konu: Atatürk ve Cumhuriyet konulu yarışma sonuçları

Atatürk ve Cumhuriyet konulu yarışma sonuçları Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Şiir dalında ikincilik ödülüne layık görülen eser,

ATA'YA SAYGIYLA

G üneş doğdu sayende karabulutlarla kaplı turdum üstüne,
    A rdından milletçe yürüdükte kavuştuk özgürlüğe,
    Z iyan olmayacak Atam milletime verdiğin hiçbir emek
    İ lle de vatan, ille de millet, işte bize bu gerek
    M iras bıraktığın aydınlık meşaledir, sönemez!
    U sanmadan ardından yürür milletim, bu yoldan dönemez!
    S usmaz yürekler coşar; "Türklük, Türklük" diye
    T ek vücuduz biz, başımızda sensin, dünya bunu böyle bile!
    A rdından bak geliyor; Mustafalar, Mehmetler, Ayşeler...
    F ikri bir, vicdanı hür, aydın Türk gençler.
    A ramıza almayız fitneyi fesadı biz biriz,
    K im bölmek isterse demir yumrukla ezeriz.
    E cel korkutma gözümüzü vatan can, bayrak canan
    M uradım şehitliktir; helal olsun bu yola damarımdaki kan.
    A rdımızdan bakar durur, haindeki zalim gözler,
    L anetli dilekleri yolumuzdan çıkmamızı bekler.
    A ma sapmaz hiçbir Türk çıkmaz sokaklara
    T emiz alınlara sürdürmez hiçbiri tek damla kara
    A slına dönüktür her birinin aklı da, yüreği de
    T ers dönecek bir gün hainin emeği de, dileği de
    Ü stüme yıkılsa dağlar, kalsam enkazlar altında her an,
    R abbim büktürme bileğimi, eğdirme başımı, döndürme bu yoldan
    K imse düşüremez dizlerim üzerine, bu bedenden can çıkmadan

Hukuki NET Güncel Haber

Atatürk ve Cumhuriyet konulu yarışma sonuçları konulu yargıtay kararı ara
    Atatürk ve Cumhuriyet konulu yarışma sonuçları konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Şiir dalında üçüncülük ödülüne layık görülen eser,

Sana Öldü Diyenler

Sana doğru geliyoruz ,biliyoruz ki unutmadın , Türk milletini,
    Mavi gözlerin ışıldıyor ,çağırıyor bizi yattığın yerden ,
    Biliyoruz ki sen uyumassın,
    Sana öldü diyenler de ölmediğini biliyor Atam.

Bu Cumhuriyetin, köylüsünden ,milletin efendisinden,
    Özürler diliyorsun,aç ,susuz ,emek verilmemiş insanlarından,
    Okula gidemeyen ,süt içemeyen çocuklarından ,
    Bir fotoğraf bırakıp gitmiştin,ya;
    Kara tahtanın önünde Alfabeyi öğretirken ,

Topraklarımızı peşkeş çeken , reklam eden ,
    Vatanımızı karış karış lime eden siyasetçilerimizden,
    İleriyi göremeyen ,geleceği şan, söhret, mal ,mülk ,sevdasına
    Vatanımızı kitaplarda, haritalarda satılığa çıkaranlara...

Bir öfke yağıyor gözlerinden,alın cizgileri derinleşiyor...

Emanete hıyanet ,hiyanete dalkavukluk bu ,
    Başka adı yok.

Siz ki diyor;
    Asil Türk Milleti,
    Bir avuç kalsanızda ,
    Bayrağiniz kanınız ,
    Vatanınız; Ananız, Babanız,

Atam sesleniyor uyuduğu yerden,
    Sana öldü diyenler ,ölmediğini biliyor Atam.

Kalbimizdeki yerin asla dolmayacak..

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yazı dalında ikincilik ödülüne layık görülen eser,

Ben TÜRK Milleti'yim!!

Tepemde parlayan güneş,ruhumu cayır cayır yakarcasına parıldarken,umutsuzluğa kapılmış zavallı bir bedene sahiptim.. Bir düşüncem vardı elbet kurtarabilmek için yıkılmışlıkları.. İdeallerim vardı elbet söndürebilmek için ezici mumları.. Uygulayamadım.. Ve tekrar o derin uykuma daldım!.. Ben, Türk Milleti'yim!! Ben 1881 de ölmüş, yitmeye yüz tutmuş Türk Milleti'yim.. Ben 2006'da yaşıyorsam hala,ben diriysem , Ata'mın gölgesinde,beynimdeki karanlığı aydınlatan Türk Milletiyim!!
    Kaoslarımdan sağ salim çıktım ben.. Öyle şeyler geldi ki başıma,bir görseniz,bir dinleseniz beni.. Küçük bir bebektim önce.. Zamanla büyüttüler beni, ne savaşlar verdim kendi kendime.. Tam olgunluğa eriştim,varlığımın temellerini attım derken,kendim dışındaki her valrlıkla savaş vakti geldi.. Ben Türk Milleti'ydim.. Eğer savaşıyorsam, beynimdeki o oyuncak duvarları yıkmak için savaşmalıydım! Ve savaştım.. Her yerim yara aldı,ellerim kan içinde kaldı. Ağlıyordum,gözlerimden yaşlar akıyordu.. Sel oluyordum,ve ülkeyi bucak bucak sarıyordum artık..
    Birden düşüme bir adam girdi.. Gözleri parlıyordu,''Kurtuldum!'' dedim.. ''Kurtuldum'',kendi kendime.. Adını Atatürk koydum.. Mustafa Kemal Atatürk!!.. Sarıp sarmaladı beni.. Ellerimden tuttu önce,kanayan yaralarıma ilaç oldu,ellerimdeki kanları sildi ve kaldırdı onları göğe doğru.. Ruhumu sarmalamış olan,medeniyetimi ve zihniyetimi çalıp,beni yıkmaya çalışan o düşmanların hepsini kovdu etrafımdan önce.. İşte hazırsın dedi.. Çağdaşlaşmaya hazırsın!!
    O'nun izinden gittim. O nereye gidiyorsa,oraya gittim ben de!! Işıkları yaktı birer birer zihnimde,içimde çağdaşlaşmak uğruna savaş veren bir sürü çocuk yarattı.. Artık hazırdım! Kendimden emindim.. Bütün yaşadıklarım silindi birer birer..Yeniden başlıyordum hayata.. Diriltti beni.. Günümü geceme kattım Atatürk'ün hakkını ödeyebilmek için.. Her şeyin vakti gelmişti artık.. Ben Türk Milleti'ydim ve artık kimseye boyun eğmeyecektim..
    Ne güzel şeymiş hür olmak!! Ne güzel şeymiş bağımsızlık!! Güneşlerin özgür günlere doğması,onu ne güzel kılıyormuş meğer.. Damarlarımda ''muhtaç olduğum o kudretin bulunması''.. Ne güzelmiş.. Ve şimdi ben, yaşarken doğduğum günü kutluyorum! Benim doğumgünüm!! ''Eğer bugün yaşıyorsam'' diyorum, ''Ata'm,senin sayende yaşıyorum! ''
    Ve ben Türk Milleti'yim.. Hür,bağımsız ve her güne özgür uyanan Türk Milleti.. Mutluyum.. Huzurluyum.. Senin sayende Büyük Adam.. Senin sayende.. Saygılar olsun sana, benim kadar huzurlu uyu! Ben senin eserinim,ve buram buram 'SEN' kokuyorum.. Ben yaşadıkça ilelebet yaşayacaksın Mustafa Kemal Atatürk.. Sen hiç ölmeyeceksin!
    Ben de..

Nerede
    Salihli/Manisa
    İletiler
    7.141
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yazı dalında üçüncülük ödülüne layık görülen eser,

CUMHURİYET 83 YAŞINDA

Bir hayal kurdum dün yine
    Mustafa Kemal mecliste
    Çıktık açık alınla 10 yılda her savaştan 10 yılda 15 milyon genç yarattık her yaştan diyordu nağmelerde

Altın saçlarını dökmüş önüne
    Deniz gözleri ışıl ışıl gülmekte
    Özgürüz diye sevinmekte

Seslendim Atam diye. Ne kadar isterdim 83 yıl önce yaşamayı, Ankara sokaklarında fener alayları ile birlikte dolaşmayı. Yaşasın Cumhuriyet diye meclis binasına koşmayı. Birden gözlerinde gülüşler arttı. Binlerce teşekkürler dedim. Bu kürsüdeyim sayende.

Bu imkânsız bir hayaldi elbette. Cumhuriyette doğmasam da 83 yıl önce Ankara'da olmasam da, ben bugün yıllar önce yaşanan özgürlük coşkusunu hatırlatmak sevincimi paylaşmak istiyorum.

Türk milletinin üstüne bir güneş gibi doğdu Cumhuriyet
    Geçmişin karanlığına bir perde,
    Özgür yarınlara bir ışık oldu Cumhuriyet
    Tüm yurdu sevince boğdu Cumhuriyet

Neydi bu insanları bu kadar sevindiren? Kısaca bundan bahsetmek istiyorum.

1299 yılında kurulan Osmanlı Devleti'nde Osman beyin ailesinden gelen kişiler devleti yönetiyor, yönetim babadan oğula geçiyordu.
    1517 yılından sonra padişah aynı zamanda halife sıfatı da kazandı. Artık din kuralları da yönetimde etkiliydi.
    Bu yönetimle de devlet üç kıtaya yayılmış bir imparatorluk haline gelmişti.16. y.y. dan itibaren Avrupa karşısında gerileyen Osmanlı Devleti'nde askeri, ekonomik ve yönetim alanındaki bozulmalar kendini hissettirdi.Artık padişahlarda yenilik hareketlerine ihtiyaç duyuyordu.
    Halk egemenliğine dayanan bir yönetimin kurulması için meşrutiyet ilan edildi. II Meşrutiyet denemesi de olumsuzlukla sonuçlandı.
    Tarih olumsuz şekilde ağlarını örüyor, Osmanlı Devleti kurtarıcıya muhtaç, hasta adam durumuna geliyordu.
    Yabancı basın "Türk Tarihi kapanıyor. Türkiye korkunç karanlıkta kayboluyor" diye yazıyordu.
    Bu olumsuz ortamda I. Dünya Savaşı da kaybedilmiş düşman dört bir yandan yurdumuzu işgale başlamıştı.
    Türk Milletinin kurtarıcısı, Kurtuluş Savaş'ımızın kahramanı Mustafa Kemal; yurdu kurtarma mücadelesine girdiği zaman padişahlık sistemi ile yurdun işgalden kurtulamayacağını anlamıştı. Saltanat ve halifeliğin kaldırılarak Cumhuriyet idaresinin kurulmasının gerekli olduğuna inanıyordu.
    "Bir gün gelecek hayal ettiğimiz bütün inkılâpları başaracağım. Mensup olduğum millet bana inanacak" diyordu.

İnanmıştı da;

"Ya istiklal ya ölüm!"diye başladı mücadele.
    Bir yandan savaş sürüyor cephede,
    Bir yandan sinsi düşman, gericilik içerde
    Şehit düşüyor Hasan Tahsin İzmir'de

Yok, edilmek istenen halife değil
    Dine yönelik istismarcı düşünce

Erzurum Maraş, Antep'te,
    Türk milleti siper etti göğsünü cephede
    Kadın erkek el ele

Elifler cephane taşıdı kağnısıyla
    Mustafa Kemal'in kağnısı derdi kağnısına
    Durur mu Mustafa Kemal'in kağnısı bacım
    Koştu kendini ölen kocabaşın yerine

Kim korkar ölümden
    Düşman girmiş memlekete

Savaşmaktan yemek yemeyi unutmuş askerler
    Marşla besleniyor siperlerde

Annem beni yetiştirdi bu ellere yolladı
    Ellerimi kınaladı, Allah'a ısmarladı.

Kim yapabilirdi ki bu fedakârlığı istemese
    Kolay gelmedik Cumhuriyet'e

Bir yandan askeri zaferler sürerken bir yandan Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı.Saltanat kaldırıldı.Artık devlet bir meclisle idare ediliyordu.Meclis Başkanı Mustafa Kemal olmuştu.Hükümeti belirleme görevi net değildi.Cumhurbaşkanı olmadan Başbakan seçmek, yasa dışı olurdu.
    29 Ekim1923 gecesi 20.30' da Cumhuriyet ilan edildi.20.45'te Cumhurbaşkanı seçimi yapıldı. Mustafa Kemal Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Aynı gece tüm yurda duyuruldu.
    Türk Milleti en büyük siyasi zaferini kazanmıştı.
    Tüm yurt sevince boğuldu.
    1924'de Halifelik kaldırılarak demokratik düzen sağlamlaştırıldı.
    Mustafa Kemal; " Türk Ulusunun bağrında temiz bir kuşak yetişiyor bu eseri ona bırakacağım" demişti.

Doğacak bebeklere yarındı Cumhuriyet.
    Sonbaharda yeşeren bir filiz,
    Kışı beklerken gelen yaz,
    Türk yurdunda açan en nadide çiçek.

Ey Türk Gençliği!

Türk İstiklalini ve Cumhuriyetini koruma görevi senin

Bu çiçek korunmak ister
    Kurutmasın kavurucu sıcaklar
    Dondurmasın soğuk kış geceleri
    Kopartmasın rasgele esen rüzgârlar

Bak süslendi sokaklar verdik el ele
    Türk Milleti yıılar sonra hep birlikte

Bu bize Cumhuriyetten bir hediye
    Yurdumun en büyük bayramı bugün

Nerede
    İstanbul, Şişli, Turkey.
    İletiler
    1
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Yazımı 2.liğe laık gördüğünüz için teşekkür ediyorum

Nerede
    istanbul, kadiköy, Turkey.
    İletiler
    1.580
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı

Bir ürünün tedarikinde üretici firmadan doğan aksaklık nedeni ile ödülleri söz verdiğimiz tarihte gönderemedik özür dileriz...
    Tüm ödül kazanan üyelerimizin ödülleri ( Adreslerini bildirenler ) 21.11.2006 tarihinde gönderilecektir. Lütfen Alan buradan yönetime bildirsin takip edilmiş olur...

+ Konuyu Yanıtla
2 / 2 Sayfa İlkİlk 12

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php15199-Ataturk-ve-Cumhuriyet-konulu-yarisma-sonuclari

atatürk ve cumhuriyet konulu kompozisyon

cumhuriyet ile yarismadan cikan kompozisyonlar

ataturk ve cumhuriyet kompozisyonu sonuc bolumu

ataturk turkıye cumhurıyet konularını bir arada barındıran kompozısyon orneklerı

cumhuriyetkonulu özellikleri

Cumhuriyet sevgisi kompozisyon sonuc bolumu

cumhuriyet bayrami ile ilgili kompozisyon

cumhuriyet konulu kompozisyon

Forum