Merhabalar,

Konuyu doğru yere açmışımdır umarım. Kısaca sorunumu anlatmak istiyorum; Bir franchise altında restoran şube işletmekteyim 2 yıldır. Şimdi bu bayilik işini bırakmak istiyorum. Başka iş planların var ancak malumunuz sermayemi bu işte geri alıp çıkmam lazım yeni girişimler için. İlk sorun şu k, sözleşmemizde yazmamasına rağmen franchise veren tarafın bizim şubemizi devretmemize izin vermiyor. Daha doğrusu dilediğimiz gibi kendi ticaretimizi yaparak izin vermiyor. İlan koyup sağa sola haber yaysam çok fazla müşteri bulurum işe ancak bunu yaparsam anında sözleşmemi feshederler. Diyelim birini buldum gittim konuşmaya "ben bu arkadaşa devredeceğim" dedim, ona tamam diyorlar çünkü sözleşmede bir engel yok ancak kişiyi onaylarlarsa bu seferde "sana kaça devrediyor?" diye araya giriyorlar. Diyelim adam 100 dedi bunlar "olmaz 50 ver sen 100 e izin vermeyiz" diyorlar. Ben bu işi 2 yıldır bin bir emekle bugüne getirdim, devasa hazır bir müşteri portföyü yaptım. Yemeksepeti önemli bir göstergedir restoranlar için, orada puanlarımız 9.5 seviyesinde. Böyle bir işi devrederken dilediğim kişiye (elbette adli ve ticari sicili temiz olmak kaydıyla) istediğim fiyattan devredebilmem gerektiğini düşünüyorum. Kendileri "biz 'iş geliştiricilerin' sisteme girmemesi için şubeleri alıp satmanızı istemiyoruz" diyorlar. Peki ben bu sistemden emeğimin karşılığını nasıl alıp çıkacağım, sizle sonsuza kadar çalışmak zorunda değilim dediğimde "bize devret o zaman" diyorlar. Tamam diyorum önerdikleri fiyat sadece dükkanın fiziki her şeyini satın almak o kadar. Zaten alet edevat araç gereç gibi şeylerin bir değeri var ben onları istediğim yere satarım kendi paramla aldım her şeyi. Benim birikmiş müşteri portföyüm, müşteri memnuniyetim değerli olan şey. Benden tüm bunları dolap, mobilya fiyatına satın almak istiyorlar ki kabul etsem girişteki masrafımı bile çıkarmıyor. Yani ya onların istediği gibi çıkabiliyorum, ya ticaretime karışıyorlar devrederken ya da emeğimi alıp çıkamıyorum sistemde kalmaya devam ediyorum.

Bu hikaye kapsamında birkaç soruyu yazacağım ve onlara mümkünse cevaplar vermenizi rica edeceğim;

1- Bu hikayedeki keyfiyet legal mi? İstedikleri gibi sözleşmede yazmayan şeyleri uygulamaları kabul görebilir mi hukuken?
2- Ben devretmek istediğimde anında fesih yoluna gidip zorda bırakırlar. Ben ise yeni devralana işi öğretip müşteriyi tanıtıp çıkmak istiyorum aksi halde kayıp yaşanır yeni kişi açısından. Sevkiyatı durdururlar ve iş durur. Sancısız bir devir şansım hukuken mevcut mu?
3- Avukat arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla "portföy tazminatı" söz konusuymuş. Ben işi bıraktığımda ve devretmediğimde müşterilerim franchise verene kalacağı ve onlardan para kazanmaya devam edeceği için tarafıma bir tazminat ödemesi gerekiyormuş. Denkleştirme davası gibi bir dava ile bilirkişi aracılığıyla bir değer belirleniyormuş. Sorun şu ki bu dilekçeyi verdiğim anda taraf olarak görüldükleri için haberdar ediliyorlarmış. Ben ise değerleme yaptırmayı ve makul bir rakam çıkıyorsa o zaman karşılarına bunu sunmayı mantıklı görüyorum. Makul rakamlar çıkmazsa sulh yolu için daha uysal yollar seçmek zorundayım ki değerinde çıkabileyim işten. Sorum, bu portföy tazminatı hakkı konusunun tam olarak ne olduğu ve benim faydalanma durumum hakkında. Nedir durumum?
4- Son olarak da bu portföy tazminatı konusunda mahkemeye gitmeden serbest şekilde bir değerleme yapabilecek insanlar var mı? Mali müşavirler, danışmanlar gibi. Mahkemeye gitmeden tazminat miktarı hakkında aşağı yukarı bir fikir vermesi açısından faydalı olur benim için.

Sorumlarım bunlar. Sizin fark ettiğiniz eksik bir seçenek veya yol varsa lütfen yazın. İş planlarımı bu insanlar yüzünden askıya aldım uzun zamandır. Gerçekten fırsatları ertelemek kadar riskli bir şey yoktur ve bunu yapıyorum aylardır. Vereceğiniz her bilgi değerlidir. Şimdiden çok teşekkürler.