Herkese Merhaba
Babam şuanda 4 ay bir hapis ceza aldığı için şartlı tahliyesi geri alınmasından dolayı cezaevinde yatmakta.2020 yılında değişen infaz kanununa göre aldığı cezanın iki katı şeklinde hükme bağlandı.
Değişen kanun aşağıdaki gibidir. Yani eskiden "cezanın aynen çektirilmesi " ibaresi yerine "iki katı şeklinde" değiştirilmiştir.
-7242 sayılı Kanunla 107’nci maddenin 13’üncü fıkrasının (a) bendi değiştirilerek, bu durumda kişinin sonraki suçu işlediği tarihten itibaren başlamak ve hak ederek tahliye tarihini geçmemek koşuluyla sonraki işlediği her bir suç için verilen hapis cezasının iki katı sürenin aynen çektirilmesine karar verileceği hükme bağlanmıştır-

Benim sorum babam 2022 yılının şubat ayında tahliye edilecek yani kanunun da dediği gibi 4 ay bir ceza 8 ay şeklinde aynen cezaevinde yatırılacak fakat tahliye tarihinden sonra almış olduğu 4 aylık cezanın tekrar infaz ettirilmesi gözüküyor. Aslına bakarsanız 4 ay bir ceza alıyor bu üç ile çarpılıyor gibi sizce burada bir yanlışlık var mıdır ? bununla ilgili bir emsal kararda bulamadım.
Normalde yasanın söylediğine göre 8 ay sonunda cezası bitmesi gerekiyor. Zaten tahliyesi de 8 ay sonra, ama birde 4 ayda tahliyeden sonra denetim ile cezayı çektirecekler. Yani ilk almış olduğu 4 ay ceza yeni başlayacak gibi görünüyor. Burada 4 ayı zaten yatmış olmuyor mu? izah edemediysem benim kusurum özür dilerim benim için biraz karışık bir konu. Lütfen bana yardım edebilir misiniz? Teşekkürler.