Ben kendi durumum ile ilgili forumda arama yaptım ve benzer duruma sahip forumdaşın sorduğu ve aldığı cevaplardan tekrar bilgi sahibi oldum ama benim sorum teknikten ziyade yılların avukatlarından etik olarak cevaplamalarını rica edeceğim. Çünkü çok gücüme gitti ailemin ve benim düşürüldüğüm durum.

sadece 1.5 sene önce bir siteden ev kiraladık. Ev sahibi istanbul anadolu yakasından - Avrupa yakasına taşındı. Şimdi, konut ihtiyacı olduğu için, yenileme dönemi olan eylülde boşaltmamızı istiyor. (taşınırken, işyerinin karşıda, çalışırken kucuk cocuklarının bakımını üstlenecek kayın baba ve kayınvalidesinin karşıda olmasıydı) dönme sebebi ise: anne ve babalarının memlekete dönmesi, kirada oturduğu evin sahiplerinin vefat edip, mirascıların evi satma isteği miş miş miş. Miş diyorum çünkü bana daha 1.5 sene öncesinden planlı bir gidiş - dönüş gibi geliyor.
biz 1.5sene önce, 2019 eylülünde bundan 1700e kiraladık ,2020 eylülde 1900 oldu,bu eylülde de 2300 şeklinde oturacaktık.ev bakıyoruz şimdi, emsaller 3300 3400 şu an.Tekrar komisyon + nakliye ödeyeceğiz. Dizi ameliyatlı kardeş, yaşlı annem ile taşınma cabası. Evi kiraladığımızda aynı sitede yine 1700 e daireler vardı.en az bir 3,5,7 yıl neyse oturururduk herhalde yani bu kişiden kiralamasak.

Biz, ev sahibinin bize bir adım atmasını isteyeceğiz aksi taktirde mahkeme ile hakkını aramasını isteyeceğim bu da artık kaç ayına mal olursa. Hakkım mıdır? Etik olarak. Kötü insanlar değiliz lakin her yönden mağdur olduk