+ Konuyu Yanıtla
1 den 10´e kadar toplam 10 ileti bulundu.

Konu: Şahitliğe yazıldım geri çekilebiliyor muyum?

Şahitliğe yazıldım geri çekilebiliyor muyum? Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Şahitliğe yazıldım geri çekilebiliyor muyum?

Merhabalar , benim şu an çalıştığım işyerimde yani firmada beraber çalışıp işten çıkan arkadaşım beni şahitliğe yazmış. Pazartesi günü adliyeye gideceğim. Fakat ben şahitlikten çekilmek istiyorum. Çekilebiliyor muyum? Hala çalışmakta olduğum firmanın başka şubesini dava edecek işten atılmam söz konusu olur mu?

Hukuki NET Güncel Haber

Şahitliğe yazıldım geri çekilebiliyor muyum? konulu yargıtay kararı ara
    Şahitliğe yazıldım geri çekilebiliyor muyum? konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    370
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Şahitliğe yazıldım geri çekilebiliyor muyum?

selam benim davamda karşı taraf tanığını çekmek istemişti
    benim avukat takdir sizindir sayın hakim dedi
    hakim de benlik bir şey yok sen kabul ediyor musun dedi
    benim avukat evet çekilsin dedi
    yani karşı taraf da kabul etmesi lazım anladığım kadarı ile

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı tahriperi rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    selam benim davamda karşı taraf tanığını çekmek istemişti
    benim avukat takdir sizindir sayın hakim dedi
    hakim de benlik bir şey yok sen kabul ediyor musun dedi
    benim avukat evet çekilsin dedi
    yani karşı taraf da kabul etmesi lazım anladığım kadarı ile
    Arkadaşımın davası konyada benim gideceğim adliye istanbulda. Avukatı gelir mi?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Nerede
    İZMİR
    İletiler
    20.772
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Konu ile ilgili bilgim yoktur deme hakkınız var.........................

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU TANIKLIKTAN ÇEKİLME (çekinme) İLE İLGİLİ HÜKÜMLER İÇERİR. Ancak hiçbiri mevcut değilse sayın Kırcalı'nın belirttiği gibi "konu hakkında bilgim yok" deme hakkı da vardır. Nihayetinde şahitlik görgüye dayanmalıdır. Yani duydum, öyle sandım gibi yorumlara itibar edilmez.

Çağrıya uyma zorunluluğu

MADDE 245- (1) Kanunda gösterilen hükümler saklı kalmak üzere, tanıklık için çağrılan herkes gelmek zorundadır. Usulüne uygun olarak çağrıldığı hâlde mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanık zorla getirtilir, gelmemesinin sebep olduğu giderlere ve beşyüz Türk Lirasına kadar disiplin para cezasına hükmolunur. Zorla getirtilen tanık, evvelce gelmemesini haklı gösterecek sebepleri sonradan bildirirse, aleyhine hükmedilen giderler ve disiplin para cezası kaldırılır.

Tanıklıktan çekinme hakkı

MADDE 247- (1) Kanunda açıkça belirtilmiş olan hâllerde, tanık olarak çağrılmış bulunan kimse, tanıklık yapmaktan çekinebilir.

(2) Kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme sebeplerinin varlığı hâlinde, hâkim tanık olarak çağrılmış kimsenin çekinme hakkı bulunduğunu önceden hatırlatır.

Kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme

MADDE 248- (1) Aşağıdaki kimseler tanıklıktan çekinebilirler:

a) İki taraftan birinin nişanlısı.

b) Evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi iki taraftan birinin eşi.

c) Kendisi veya eşinin altsoy veya üstsoyu.

ç) Taraflardan biri ile arasında evlatlık bağı bulunanlar.

d) Üçüncü derece de dâhil olmak üzere kan veya kendisini oluşturan evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi kayın hısımları.

e) Koruyucu aile ve onların çocukları ile koruma altına alınan çocuk.

Sır nedeniyle tanıklıktan çekinme

MADDE 249- (1) Kanun gereği sır olarak korunması gereken bilgiler hakkında tanıklığına başvurulacak kimseler, bu hususlar hakkında tanıklıktan çekinebilirler. Ancak, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükmü saklı kalmak üzere sır sahibi tarafından sırrın açıklanmasına izin verildiği takdirde, bu kimseler tanıklıktan çekinemezler.

Menfaat ihlali tehlikesi nedeniyle tanıklıktan çekinme

MADDE 250- (1) Aşağıdaki hâllerde tanıklıktan çekinilebilir:

a) Tanığın beyanı kendisine veya 248 inci maddede yazılı kimselerden birine doğrudan doğruya maddi bir zarar verecekse.

b) Tanığın beyanı kendisinin veya 248 inci maddede yazılı kimselerden birinin şeref veya itibarını ihlal edecek ya da ceza soruşturmasına veya kovuşturmasına sebep olacaksa.

c) Tanığın beyanı, meslek veya sanatına ait olan sırların ortaya çıkmasına sebebiyet verecekse.

Tanıklıktan çekinme hakkının istisnaları

MADDE 251- (1) 248 ve 249 uncu maddeler ile 250 nci maddenin (a) bendindeki hâllerde;

a) Bir hukuki işlemin yapılması sırasında tanık olarak bulundurulmuş olan kimse o işlemin esası ve içeriği hakkında,

b) Aile bireylerinin doğum, ölüm veya evlenmelerinden kaynaklanan olaylar hakkında,

c) Aile bireyleri arasında, ailevi ilişkilerden kaynaklanan mali uyuşmazlıklara ilişkin vakıalar hakkında,

ç) Taraflardan birinin hukuki selefi veya temsilcisi olarak kendisinin yaptığı işler hakkında,

tanıklıktan çekinilemez.

Çekinme sebeplerinin bildirilmesi ve incelenmesi

MADDE 252- (1) Tanıklıktan çekinen kimse, çekinme sebebini ve bu sebebi haklı gösterecek delilini, dinleneceği günden önce yazılı veya davet edildiği duruşmada sözlü olarak bildirmek zorundadır.

(2) Çekinme sebeplerini ve bunun dayanaklarını önceden bildirmiş olan tanık belli günde mahkemeye gelmek zorunda değildir.

(3) Mahkeme, duruşmada bulunan tarafları dinledikten sonra tanıklıktan çekinmenin haklı olup olmadığına karar verir.

Çekinmenin kabul edilmemesinin sonucu

MADDE 253- (1) Tanık, kanuni bir sebep göstermeden tanıklıktan çekinir, yemin etmez veya göstermiş olduğu sebep mahkemece kabul edilmemesine rağmen tanıklık yapmaktan çekinirse beşyüz Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar disiplin para cezasına ve bu yüzden doğan giderleri ödemesine hükmedilerek, yeniden dinlenilmek üzere yargılama başka güne bırakılır.

(2) Tanık kendisine sorulan sorulara cevap vermez veya yemin etmemekte direnirse o mahkemece iki haftayı geçmemek üzere disiplin hapsine mahkûm edilir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    HUKUK MUHAKEMELERİ KANUNU TANIKLIKTAN ÇEKİLME (çekinme) İLE İLGİLİ HÜKÜMLER İÇERİR. Ancak hiçbiri mevcut değilse sayın Kırcalı'nın belirttiği gibi "konu hakkında bilgim yok" deme hakkı da vardır. Nihayetinde şahitlik görgüye dayanmalıdır. Yani duydum, öyle sandım gibi yorumlara itibar edilmez.

Çağrıya uyma zorunluluğu

MADDE 245- (1) Kanunda gösterilen hükümler saklı kalmak üzere, tanıklık için çağrılan herkes gelmek zorundadır. Usulüne uygun olarak çağrıldığı hâlde mazeret bildirmeksizin gelmeyen tanık zorla getirtilir, gelmemesinin sebep olduğu giderlere ve beşyüz Türk Lirasına kadar disiplin para cezasına hükmolunur. Zorla getirtilen tanık, evvelce gelmemesini haklı gösterecek sebepleri sonradan bildirirse, aleyhine hükmedilen giderler ve disiplin para cezası kaldırılır.

Tanıklıktan çekinme hakkı

MADDE 247- (1) Kanunda açıkça belirtilmiş olan hâllerde, tanık olarak çağrılmış bulunan kimse, tanıklık yapmaktan çekinebilir.

(2) Kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme sebeplerinin varlığı hâlinde, hâkim tanık olarak çağrılmış kimsenin çekinme hakkı bulunduğunu önceden hatırlatır.

Kişisel nedenlerle tanıklıktan çekinme

MADDE 248- (1) Aşağıdaki kimseler tanıklıktan çekinebilirler:

a) İki taraftan birinin nişanlısı.

b) Evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi iki taraftan birinin eşi.

c) Kendisi veya eşinin altsoy veya üstsoyu.

ç) Taraflardan biri ile arasında evlatlık bağı bulunanlar.

d) Üçüncü derece de dâhil olmak üzere kan veya kendisini oluşturan evlilik bağı ortadan kalkmış olsa dahi kayın hısımları.

e) Koruyucu aile ve onların çocukları ile koruma altına alınan çocuk.

Sır nedeniyle tanıklıktan çekinme

MADDE 249- (1) Kanun gereği sır olarak korunması gereken bilgiler hakkında tanıklığına başvurulacak kimseler, bu hususlar hakkında tanıklıktan çekinebilirler. Ancak, 19/3/1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükmü saklı kalmak üzere sır sahibi tarafından sırrın açıklanmasına izin verildiği takdirde, bu kimseler tanıklıktan çekinemezler.

Menfaat ihlali tehlikesi nedeniyle tanıklıktan çekinme

MADDE 250- (1) Aşağıdaki hâllerde tanıklıktan çekinilebilir:

a) Tanığın beyanı kendisine veya 248 inci maddede yazılı kimselerden birine doğrudan doğruya maddi bir zarar verecekse.

b) Tanığın beyanı kendisinin veya 248 inci maddede yazılı kimselerden birinin şeref veya itibarını ihlal edecek ya da ceza soruşturmasına veya kovuşturmasına sebep olacaksa.

c) Tanığın beyanı, meslek veya sanatına ait olan sırların ortaya çıkmasına sebebiyet verecekse.

Tanıklıktan çekinme hakkının istisnaları

MADDE 251- (1) 248 ve 249 uncu maddeler ile 250 nci maddenin (a) bendindeki hâllerde;

a) Bir hukuki işlemin yapılması sırasında tanık olarak bulundurulmuş olan kimse o işlemin esası ve içeriği hakkında,

b) Aile bireylerinin doğum, ölüm veya evlenmelerinden kaynaklanan olaylar hakkında,

c) Aile bireyleri arasında, ailevi ilişkilerden kaynaklanan mali uyuşmazlıklara ilişkin vakıalar hakkında,

ç) Taraflardan birinin hukuki selefi veya temsilcisi olarak kendisinin yaptığı işler hakkında,

tanıklıktan çekinilemez.

Çekinme sebeplerinin bildirilmesi ve incelenmesi

MADDE 252- (1) Tanıklıktan çekinen kimse, çekinme sebebini ve bu sebebi haklı gösterecek delilini, dinleneceği günden önce yazılı veya davet edildiği duruşmada sözlü olarak bildirmek zorundadır.

(2) Çekinme sebeplerini ve bunun dayanaklarını önceden bildirmiş olan tanık belli günde mahkemeye gelmek zorunda değildir.

(3) Mahkeme, duruşmada bulunan tarafları dinledikten sonra tanıklıktan çekinmenin haklı olup olmadığına karar verir.

Çekinmenin kabul edilmemesinin sonucu

MADDE 253- (1) Tanık, kanuni bir sebep göstermeden tanıklıktan çekinir, yemin etmez veya göstermiş olduğu sebep mahkemece kabul edilmemesine rağmen tanıklık yapmaktan çekinirse beşyüz Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar disiplin para cezasına ve bu yüzden doğan giderleri ödemesine hükmedilerek, yeniden dinlenilmek üzere yargılama başka güne bırakılır.

(2) Tanık kendisine sorulan sorulara cevap vermez veya yemin etmemekte direnirse o mahkemece iki haftayı geçmemek üzere disiplin hapsine mahkûm edilir.
    Konu hakkında bilgim yok diyip konuyu kapatabiliyor muyum?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bilmemek, görmemek, haberi olmamak, hatırlamamak bir suç değildir. Önemli olan yalan beyanda bulunmamaktır.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bilmemek, görmemek, haberi olmamak, hatırlamamak bir suç değildir. Önemli olan yalan beyanda bulunmamaktır.
    Daha ne soracağını bilmiyorum o derece şahitlik yazılmışım neyse artık.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Bordro tanığı olduğunuz için sizin şahitliğiniz önemli. Ancak siz zaten işveren lehine bile ifade verseniz, hakim "şu anda işverenin yanında çalıştığından beyanı doğru olmayabilir..." diye düşünebilir. Size hangi tarihlerde çalıştığınızı, ne iş yaptığınızı soracak. Tarafları tanıyıp tanımadığınız sorulacak. Sonra da lehine tanıklık yapacağınız kişinin işi, çalışma süresi, çalışma saatleri, fazla mesai ve haftasonu çalışma yapılıp yapılmadığı, izinlerin kullanılıp kullanılmadığı gibi sorular sorulacak. Siz çalıştığınız yer hakkında bilgi verebilirsiniz ama şahsa tanıklık yapmak istemiyorsanız hakime ben kişiyi tanıyorum ama hangi sürelerde ve hangi şartlarda çalıştığını bilmiyorum, fazla mesai vs. yapıp yapmadığını bilmiyorum diyebilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bordro tanığı olduğunuz için sizin şahitliğiniz önemli. Ancak siz zaten işveren lehine bile ifade verseniz, hakim "şu anda işverenin yanında çalıştığından beyanı doğru olmayabilir..." diye düşünebilir. Size hangi tarihlerde çalıştığınızı, ne iş yaptığınızı soracak. Tarafları tanıyıp tanımadığınız sorulacak. Sonra da lehine tanıklık yapacağınız kişinin işi, çalışma süresi, çalışma saatleri, fazla mesai ve haftasonu çalışma yapılıp yapılmadığı, izinlerin kullanılıp kullanılmadığı gibi sorular sorulacak. Siz çalıştığınız yer hakkında bilgi verebilirsiniz ama şahsa tanıklık yapmak istemiyorsanız hakime ben kişiyi tanıyorum ama hangi sürelerde ve hangi şartlarda çalıştığını bilmiyorum, fazla mesai vs. yapıp yapmadığını bilmiyorum diyebilirsiniz.
    Ben kişiye değil şirketimin yanında olmak istiyorum. Hala bu şirkette çalışıyorum çünkü. O zaman dediğiniz gibi bilmiyorum demeliyim sanırım.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: