+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Kredi ve Krediye Bağlı Hayat Sigortalarının İstediği Belgeler

Merhaba,

Bir konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Yakın bir zamanda abim vefat etti ve yasal mirasçılar annem ve babam. Onlar adına bende vekalette işlemlerini tamamlamaya çalışıyorum.

Abimin 3 farklı bankadan kredi kullandığını öğrendik ve hepsi içinde hayat sigortası yapılmış. Bende bankalarla iletişime geçerek süreci öğrendim ve hayat sigortasını yapan firmalara başvurdum.

İstedikleri belgeleri de yolladım ama şimdi dönüşler gelmeye başladı 3 firmadan 2'si sağlık dökümlerini (hastane kaydı, gördüğü tedaviler, kullandığı ilaçlar, tanılar, vs.) istedi.

Firmalara ne kadar dil döktüysem de ölen kişinin bilgilerine nasıl ulaşabilirim dediysem de illa istediler. Neyse SGK, Sağlık Bakanlığı vs. gittik görüştük hepsi ölen kişinin sağlık verilerinin paylaşılamayacağını söylüyor ve bilgi vermiyor. (örnek: SGK Başkanlığı 29.01.2016 tarih ve 584144 no'lu yazı, vb. sebepler)

Ayrıca birçok yerde KVKK sebebiyle de bu tip verilerin paylaşılamayacağını gördüm.

Bu durumda sigorta şirketi bu verileri nasıl talep edebiliyor ?

Konuyla ilgili ya belgelere ulaşmak için yada sigorta şirketinin bu belgeleri istememesi için izlenecek yol ne olmalı yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler

Not:Konuyu farklı bir başlık altında da açtım ama sonrasında burası daha uygun gibi geldi. Site yönetimi uygun olmayan başlığın altındakini silerse sevinirim.

Hukuki NET Güncel Haber

Kredi ve Krediye Bağlı Hayat Sigortalarının İstediği Belgeler konulu yargıtay kararı ara
    Kredi ve Krediye Bağlı Hayat Sigortalarının İstediği Belgeler konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Kredi ve Krediye Bağlı Hayat Sigortalarının İstediği Belgeler

" 3 farklı bankadan kredi kullandığını öğrendik ve hepsi içinde hayat sigortası yapılmış. "

Mevta doğal yollardan ölmüşse, bu belgeleri neden talep etsinler ki? Yapılan sigorta vefat sırasında bu borçları ödeme yükümlülüğünden kurtulmak, bankanın kendisini güvenceye alması içindir. Ölüm belgesini alıp kendileri yapsınlar gerekeni... Bankaya bilgi vermen yeterli sanırım. Banka kalan ödemelerini, sigorta kapsamı da önemli tabi, sigorta şirketinden tahsil edecektir.

sigorta şirketleri ödeme yapınca bu tür kaçınmalar yapabiliyor. Poliçeyi bulup okuyun. Orada da yapmanız gerekeni görebilirsiniz.
    Memur da yanlış bilgi vermiş olabilir. Farklı birine tekrar sorun...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Süreci hem banka hemde sigorta firmaları üzerinden ilerletiyorum. Bankalar da zaten sizin adınıza firmaya iletiyor sadece ölüm belgelerini. Eksik belge olduğunda yine banka sizden isteyip sigorta firmasına iletiyor. Ölüm sebebi doğal yollardan (ani kalp krizi). Ölüm belgesi ve epikriz raporunda yer alıyor bu bilgiler zaten. Sigorta firmasının hastalık vs. sorgulamasını anlıyorum, parayı ödememenin peşindeler ve her sigorta bunun peşine düşüyor. Bende zaten kolay bir yoldan elde edebilsem bu belgeleri firmaya iletirim, saklanacak birşey yok. Ama devlet kurumlarının veremeyiz dediği bir belgeyi nasıl talep edebiliyorlar bunun yasal bir dayanağı var mıdır ? Veya isteyemez diye yasal bir dayanak varmı, varsa bileyim ki şu yasaya aykırı belge talep edemezsiniz diyebilim.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Thumbs up Cevap: Kredi ve Krediye Bağlı Hayat Sigortalarının İstediği Belgeler

CNN Türk

Hayat sigortasında lehtar banka olduğundan, tazminatı isteme hak ve görevi lehtar olan bankaya aittir, lehtar olmayan mirasçılara ait değildir. Borçlunun vefat nedeni hastalık bile olsa bankanın kredi alacağını, öncelikle sigorta şirketinden tahsil etmesi zorunludur.
    Kredi alacaklısı bankalarla hayat sigortası yaptırmış kredi borçlusunun vefatı halinde çıkan en önemli uyuşmazlıklardan birisi de şudur; banka, kredi borçlusu vefat ettiğinde, mirasçılara baş vurarak, murisin kalan kredi borcunu ödemelerini ihtar eder.
    Milliyet'ten Prof. Dr. Erol Ulusoy'un yazısı:

Mirasçılar da murislerinin kredi bağlantılı hayat sigortası yaptırdığını, kalan kredi borcunu hayat sigortasından alınmasını hatırlatırlar. Bunun üzerine baka yeni bir yazı yazarak, vefat eden kredi borçlusunun kanserden, kalp krizinden vs. vefat ettiğini, hayat sigortası yaptırırken bu hastalıklarını gizlediğini, bu nedenle de sigorta şirketinin tazminat ödemeyi reddettiğini cevaben yazar. Kim haklıdır, ne yapılmalıdır?
    Bunu Yargıtay kararlarına konu olmuş, 13. Hukuk Dairesi’nin 10 Şubat 2020 tarih ve 2020/1772 sayılı kararında bahsedilen örnek bir olayla çözelim. Aycan Hanım uzun yıllardır müşterisi olduğu bankaya giderek, “Hazır faizler de düşmüşken, 100 bin TL ihtiyaç kredisi çekeyim” der. Aldığı kredinin bir kısmını çocuklarına verir, bir kısmı ile evinin mobilyasını ve beyaz eşyasını yenileyip, bahçe peyzajını düzenlettirir. Böylece kredi biter.
    Aycan Hanım kredi taksitlerini, kira gelirleri ile sorunsuz ödemeye başlar. Dört taksit ödedikten sonra birden bire kalp krizinden vefat eder. Geriye mirasçı olarak iki oğlu ile kendinden önce vefat etmiş olan kızın oğlunu, yani torununu bırakır.
    Kredi taksitleri ödenmeyince, banka Aycan Hanım’ın mirasçılarına ihtar göndererek, Aycan Hanım’ın mirasçısı olarak kredi borcunu ödemelerini ister. Mirasçılar da Aycan Hanım’ın bankada hayat sigortası yaptırdığını, kredi borcunun hayat sigortasından karşılanması gerektiğini belirtip, bankaya ödeme yapmazlar.
    Sonra ne mi olur? Banka Aycan Hanım’ın bütün mirasçılarına karşı icra kanalı ile alacak takibine geçer. Mirasçılar ödeme emrine itiraz edince, alacak takibi durur. Banka, durmaz. İtirazın iptali, takibe devam için dava açar.
    Mahkeme önce Türk Ticaret Kanunu’nun 1487/1. maddesindeki hayat sigortasının yasal tanımını yapar, “Hayat sigortası ile sigortacı, belli bir prim karşılığında, sigorta ettirene veya onun belirlediği kişiye, sigortalının ölümü veya hayatta kalması hâlinde, sigorta bedelini ödemeyi üstlenir.
    Daha sonrasında ise hayat sigortasında kimin lehtar olduğunu, böylece sigorta şirketinden tazminatı kimin isteyeceğini tespit eder; “Sigortacıdan edimi istem ve tahsil yetkisi, aksi kararlaştırılmadıkça, lehtara aittir” (TTK md 1493/7). Kısaca şunu demektir; hayat sigortasında lehtar banka olduğundan, tazminatı isteme hak ve görevi lehtar olan bankaya aittir, lehtar olmayan mirasçılara ait değildir. Çünkü tüketici kredisi sözleşmesinde ve tüm sigorta poliçelerinin üzerinde kredi veren bankanın adına dain ve mürtehin kaydı bulunacağı yazılıdır.
    Krediyi veren banka lehtar olduğundan, sigorta poliçesindeki hakları talep ettiğinde, sigorta şirketinin bankaya karşı ileri sürebileceği bir defi ve itiraz hakkı yoktur.
    Kredi kullanan tüketici adına yapılan hayat sigortası poliçesi mevcutken, bankanın tüketicinin ölümü nedeniyle tüketicinin mirasçılarından ödenmeyen bakiye kredi alacağının tahsili için dava açması veya icra takibi başlatması, sigorta hukukunun temel ilkelerine ve sigorta yapılmasının amacına aykırılık oluşturur. Sigorta yapılmasına duyulan güven ve itimadı da zedeler. Bütün bu nedenlerle diyor ki Yargıtay, banka alacağını öncelikle sigorta poliçesinden tahsil etmelidir. Tüm hukuki yollar banka tarafından tüketilmeden mirasçıya karşı takip başlatılmış olması, dürüstlük kuralına uygun düşmemektedir.
    Sonuç olarak bankanın, sigorta şirketinin tazminatı ödemeyi reddetmesi ile yetinmeyip, yasal yolları da tüketmesi gerekir. Çünkü sigorta şirketinin, sigortalının hastalığını gizlemiş olduğu red gerekçesini lehtar ve dain-i mürtehin olan bankaya karşı değil, mirasçılara veya murisin haleflerine karşı ileri sürme hak ve yetkisi vardır.
    Aycan Hanım, bankadan kullandığı krediye teminat oluşturmak üzere bankanın talebiyle hayat sigortası yaptırmıştır. Esasen kredi veren bankanın talebi ile tüketici tarafından yaptırılan hayat sigortası, tüketicinin kendi isteğiyle yaptığı bir sigorta olmayıp, bankanın talebi üzerine kredi alacağına teminat oluşturmak üzere yapılan bir sigortadır. Sigorta poliçesinde, kredi borçlusu Aycan Hanım sigortalı, banka lehtardır ve sigorta poliçesini düzenleyen ise sigorta şirkedir. Lehtar olduğundan poliçenin dain ve mürtehini bankadır. Bu poliçede açıkça yazılıdır.

Dikkatli olmanı öneririm. Bankacı ve sigortacıların her dediği doğru diye bir şey yoktur. Nihayeti pazarlama tekniğini kullanan en yüksek getiriyi elde etme amacındadırlar.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Ben normal şartlarda bu tip şeylerde uğraşırım ama şimdi zaten acımız var, birde bugün yarın ihtar, haciz, icra, dava vs. uğraşmak istemiyorum.

Zaten uğraşacak olan bende değilim annem ve babam, onlara acırım uğraşırlarsa. Aradan 1 yıl geçer ihtar vs. bişeyler gelir hem acıları tazelenir hemde sinir olduğumuzla veya uğraştığımızla kalırız.

Bu sebeple ben süreci hızlıca kapatmanın ve ailemin bir daha böyle şöylerle uğraşmaması niyetindeyim.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Poliçelerin kopyasını ve istedikleri belgeleri iletin yeterli bence. Başka yollar denemeleri halinde yukarıdaki açıklamalarla devam edilebilir. sabır dilerim. Rahmetle..
    Her ihtimale karşı belgelerin asıllarını saklayın.. İleride gerekebilir. Umarım gerekmesin tabi..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Merhaba,

Konuyu ben açtım ve süreçlerimi tamamladım. Bugün yarın bu tip bir durum yaşayan olursa diye bilgilendirme yapmak istedim. Öncelikle sigorta firmaları size ölümle alakalı tazminat ödememek ve/veya süreci uzatmak için elinden gelen her şeyi yapıyorlar. Aşağıda adım adım tüm aklıma gelenleri yazıyorum.

1- Öncelikle vefat tarihinden itibaren hızlıca sigorta firmasını arayın ve işlemleri başlatın, çünkü kimse sizi aramaycak.
    2- Ölüm raporu (ölüm sebebi belirtilmeli raporda yoksa geri dönüyor), veraset ilamı, epikriz raporu (kesin istiyorlar hastaneden alınacak) elinizde hazır olsun kesin isteyecekler.
    3- Yukarıdakiler dışında varislerin nüfus cüzdanı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgah, banka hesap bilgisi, e-mail, telefon isteyebiliyorlar.
    4- 2&3. maddedekiler ilk talep ettikleri evraklardı, bu evraklarda herhangi bir sıkıntı bulamazlarsa işi yokuşa sürmek için 5 yıllık hastalıkları&kontrolleri&hastane ziyaretleri&teşhisleri gösterir belge istiyorlar.
    5- Sıkıntılı süreç tam da bu aşamada başlıyor; SGK KVKK gereği bu belgeyi size vermiyor. Bu durumda ya SGK'dan bu belgenin talep edilemeyeciği ile ilgili yazılı bir kağıt alın ve şansınızı deneyin ya da E-nabız vs. ulaşabiliyorsanız bu kayıtları iletin sigorta firmasına.
    6- Eğer kayıtları iletemediyseniz sigorta firması size vefat eden kişinin bildirmediği bir hastalığı vardı bu sebeple ödeme yapmıyoruz diyecektir. Sizde firmayı dava edeceksiniz ancak o zaman size firma ödememe sebebini belgeli olarak sunmak zorunda kalıyor veya paşa paşa belge sunamadığı için ödeme yapıyor. Buarada bankadaki kredi işlemeye devam ediyor faizi ve gecikme zamları ile birlikte.
    7- Yani en önemli adım firmaya 5 yıllık hastane kayıtlarını vs. iletmek bir şekilde ve dava falan uğraşmamak.
    8- Firmayı devamlı olarak arayın hiçbir koşulda eksik belge var, süreç şu aşamada vs. bilgi dönmüyorlar veya çok geç dönüyorlar.
    9- Bu dönüşler veya aşamalar arasında hep en azından bir hafta geçiyor ve siz zaman kaybediyorsunuz.
    10- Gereksiz zaman kaybetmemek için belgelerinizi hep tam gönderin.

Ekstralar ;

1- Bankalar krediyle ilgili bir işlem yapmıyor ya krediyi siz direkt kapatın ve sonrasında sigorta firmasından bedeli talep edin böylece boşuna faiz ödemezsiniz, çünkü sürecin ne kadar süreceği belli olmuyor. Min. 2 ay gibi düşünebilirsiniz.
    2- Banka eğer vefat eden kişinin hesabında para varsa krediyi ordan çekmeye devam ediyor, hatta bakiyeyi eksiye bile düşürüyor eğer hesaba bağlı esnek hesap varsa. Birde o çekilen paranın ekstra faizini ödemeniz gerekir.
    3- Eğer sigorta işleminiz sizin lehinize sonuçlandı ise kalan kredi borcunu sigorta firması bankaya iletiyor ve kredi kapanıyor ama şuna dikkat etmekde fayda var sigorta firması faizlerden vs. sorumlu değil. Yani 100.000 TL kredi çekilmiş ise ve güncel kredi kapatma tutarı 101.000 TL ise aradaki 1000 TL farkı ödemez. Kapatma sonrası bankadan borç kalıp kalmadığını teyit alın.
    4- Eğer sizin vefat tarihinden sonra krediye ilişkin ödemeniz varsa veya vefat eden kişinin kredi taksidi için erken ödemesi varsa bunu sigorta firmasından talep edebilirsiniz. Sigorta firması siz talep etmedikçe bunu söylemez bilginiz olsun. Buarada vefat eden kişi diyelim ki ayın 10'unda bir taksit ödedi kredi için ama taksit tarihi ayın 20'sinde ve kişi ayın 15'inde vefat etti. Bu durumda da ödeme tarihi vefat tarihinden önce olsa bile daha taksit tarihi gelmediği için son ödenen taksidi de talep edebilirsiniz.
    5- Yapılan tüm ödemeler için sigorta firması sizden dekont isteyecektir sizde tüm dekontlar hazır olsun.

Umarım yardımcı olur bu yazım birilerine.

Nerede
    Istanbul
    İletiler
    164
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bu halde hayat sigortası yaptırmamak daha kolay yol görünüyor.

Bu korkunç bir durum... Bütün sigorta şirketleri aynı şeyi yapıyorsa ne gerek var sigortaya?

Bankaya gidince soracağım. Bilgi paylaşarak iyi ettin.. Kolay gelsin!

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    6
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı Traffo rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bu halde hayat sigortası yaptırmamak daha kolay yol görünüyor.

Bu korkunç bir durum... Bütün sigorta şirketleri aynı şeyi yapıyorsa ne gerek var sigortaya?

Bankaya gidince soracağım. Bilgi paylaşarak iyi ettin.. Kolay gelsin!
    Aynen öyle kimsenin yardımcı olduğu veya işi kolaylaştırdığı yok. Herşey apaçık bir şekilde ortada olmasına karşın sigorta firmaları ile bu kadar uğraştım ben. Hepsi nasıl para ödemem veya geç öderimin peşinde. Çoğu kişi de tahmin ediyorum ki dava ile uğraşmak zorunda kalıyordur. Arada uğraşamam davayla vs. Allah belalarını versin diyip işin peşini bırakan da çoktur, bu paralar da hep sigorta firmasına kalıyor işte.

Ben 3 farklı sigorta firmasıyla uğraştım ama net olarak söyleyebilirm ki A... ile başlayan ve en büyük sigorta şirketlerinden biri olan firmaya kesinlikle yanaşmayın. Ne hayat sigortası için nede başka birşey için. Bu firmanın hala trafik sigortası iptal etmesini bekliyorum mesela. Başvuralı 3 haftayı geçti, abimden kalan aracın devrini yaptırdım yeni sigorta düzenlettim vs. ama hala bu arkadaşlar bi trafik sigortası iptal edemedi. Ne kadar geciktirsek o kadar kasaya para kalır mantığyla bakıyorlar olaya, aman uzak durun.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar: