Merhaba,

Bir konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Yakın bir zamanda abim vefat etti ve yasal mirasçılar annem ve babam. Onlar adına bende vekalette işlemlerini tamamlamaya çalışıyorum.

Abimin 3 farklı bankadan kredi kullandığını öğrendik ve hepsi içinde hayat sigortası yapılmış. Bende bankalarla iletişime geçerek süreci öğrendim ve hayat sigortasını yapan firmalara başvurdum.

İstedikleri belgeleri de yolladım ama şimdi dönüşler gelmeye başladı 3 firmadan 2'si sağlık dökümlerini (hastane kaydı, gördüğü tedaviler, kullandığı ilaçlar, tanılar, vs.) istedi.

Firmalara ne kadar dil döktüysem de ölen kişinin bilgilerine nasıl ulaşabilirim dediysem de illa istediler. Neyse SGK, Sağlık Bakanlığı vs. gittik görüştük hepsi ölen kişinin sağlık verilerinin paylaşılamayacağını söylüyor ve bilgi vermiyor. (örnek: SGK Başkanlığı 29.01.2016 tarih ve 584144 no'lu yazı, vb. sebepler)

Ayrıca birçok yerde KVKK sebebiyle de bu tip verilerin paylaşılamayacağını gördüm.

Bu durumda sigorta şirketi bu verileri nasıl talep edebiliyor ?

Konuyla ilgili ya belgelere ulaşmak için yada sigorta şirketinin bu belgeleri istememesi için izlenecek yol ne olmalı yardımınızı rica ederim.

Teşekkürler