Hobi olarak programlama ile uğraşıyorum. Düşündüğüm programda Türkçe ve İngilizce cümleler olacak. Cümleleri kullanacağım sitede cümleler Creative Commons lisanslı. Bu cümlelerin kullanımında atıfta bulunma şartı var. Bu konunun sitede nasıl geçtiğini aşağıda paylaştım. Uygulammalarında bu siteyi kullananlar tek sitenin ismini belirtmiş, cümleyi kullananları herhangi bir şekilde paylaşmamışlar. Bu cümleleri kullanırken teksitenin ismini belirtmem doğru mu? Yoksa toplu halde veya her cümlede mi belirtmem gerekiyor?

https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/fr/deed.tr burda ve aşağıda lisansın özellikleri yazıyor.

6.2. Cümlelere Tatbik Edilebilir Creative Commons Lisansları

Creative Commons lisansları açık lisanslar olarak da bilinen serbest yayım lisanslarının bir parçasıdır. Bu da kullanım, tekrar kullanım, dağıtım ve tadil haklarının bir kısmını sağlayan müellifin sağladığı lisanslar anlamına gelmektedir. Fikri mülkiyet haklarının bu esnek görüşü, verilerin açıklığı ve içeriklerin serbest tedavülü değerlerimizle örtüşmektedir.

Tatoeba'nın teknik altyapısı yazılı cümleler için halihazırda Creative Commons Atıf 2.0 Fransa (CC-BY 2.0 FR) lisansını kullanmaktadır. BY bahsi ise bir cümlenin kullanımında, tekrar kullanımında, tadilinde ve yayımında tek bir tahdit olduğunu belirtir: atıfta bulunma şartı. Yani cümlenin kullanımına, tekrar kullanımına, tadiline ve yayımına yalnızca müellifin adı belirtilirse izin verilir.
BY bahsi, diğer şartları da içeren muhtelif Creative Commons lisansları altında katkıda bulunulan sesli ifadeler için de esas koşuldur. İstisnai olarak sesli cümleler, özellikle katkıda bulunan kişi sesli ifadelerinin Web Sitemizden başka bir yerde kullanımına izin vermediyse Creative Commons lisanslarından ziyade başka lisansların altında olabilirler.