Merhaba;

2018'de bir derneğe gönüllü olarak, internet işlerinde yardımcı olmaya başladım. Daha sonra 2019'da yönetim kurulunda da yedek üye olarak yer almaya başladım ve bu işlere devam ettim.

Daha önceden üye takip işlerini kağıt üzerinde düzenliyorlardı, ancak bu işlerin kolay şekilde takip edilmesi için bir internet üzerinde üye takip sistemi yazdım. Basitçe, üyelerin aidatlarının girildiği, temel kişisel bilgilerinin yer aldığı bir sistem oluşturdum. Bunu yaparken dernek ile aramızda bir sözleşme yapmadık, işi ben yürüttüğüm için kendi işimi ve ekibin işini kolaylaştırmak adına oluşturdum.

Geçtiğimiz süre içerisinde, yönetim tarafından kullandığım sistemlerin şifreleri vs. istendi. Bunları teslim ettim. Daha sonra bana herhangi bir bildirim yapılmadan ekipteki görevlerimden alındım ve dolaylı yoldan, başka birine bu görevlerin aktarıldığını öğrendim. Daha sonra ben bireysel olarak bu kişiyle iletişime geçip, bendeki hesapların tamamını bu kişiye aktardım ve geçişe yardımcı oldum.

Ancak, kullandığım bu sistemin hiçbir zaman açık kaynak kodlarını paylaşmadım. Bu sistemi de bu aktarma gerçekleştirdikten sonra kapatarak, dernek hesabına veri tabanının yedeğini oluşturarak aktardım. Bendeki verileri de artık yetkimin alındığını düşünerek kaldırdım. Alternatif başka bir servise abone olarak bu bilgileri oraya aktarmalarını önerdim.

Dernek ise, bu yazılımın kendilerine ait olduğunu, kendileri için yaptığımı, işlerinin aksadığını söylüyor. Bu durumun haksız ve yasa dışı olduğunu söylüyor.

- Yazılım konusunda sözlü veya yazılı bir anlaşma yapmadık, dernek karar defterine bir beyanda bulunmadık. Herhangi bir hak aktarmadım. Sadece bana verilen "hizmeti" yerine getirdiğimi düşünüyorum.
- Yazılımı yaparken "kendim için yaptığımı" varsayarak emek verip geliştirmiştim. Karşılığında herhangi bir ödeme almadım. Derneğin herhangi bir kaynağını, bilgisayarını, internetini vs kullanmadım.
- Yazılımı açık kaynağıyla, yine herhangi bir sözleşme vs. olmadan vermek istemiyorum. Daha önceden oluşturduğum bir yazılımı, ekipten birinin izinsiz alıp kullanma durumunu yaşamıştım. Dolayısıyla emeğimi öylece teslim etmek istemiyorum.
- Yazılımın açık kaynağını vermeden, kullanma hakkını sunarsam da bakım hizmetini belirsiz bir süre boyunca üstlenmiş olacağım. Yazılımda sorun çıktığında/aksadığında yine düzeltip çalışmasını sağlamak zorunda olacağım. Ayrıca çalışması için sunucu masraflarını da, cüzi olmasına karşın, ben karşıladım. Bu masrafları da belirsiz bir süreliğine ben üstlenmiş olacağım.

Devlet memuru olduğum için, fikri eser statüsünde olan bu yazılımı derneğe para karşılığında da sunamayacağımı düşünüyorum, para ilişkisi içine de girmek istemiyorum. Aslında amacım, belli bir süre geçiş süreci tanıyıp, bu sistemin başka bir sisteme aktarılmasına ön ayak olup, kendi fikri eserimi de derneğe devretmeden tamamen bu bağımı koparmak.

Daha önceden, benden benim yerime gelen kişiye devir işlemi bana haber verilmeden yapıldığı için de muhtemelen bu sistemi tamamıyla devredeceğim veya kullanılmasına müsaade edeceğim düşünüldüğünü varsayıyorum. Veri tabanını iletip sistemi kapattıktan sonra, benimle "bu yazılım artık bize aittir, teslim et" demek amaçlı iletişime geçildi. Yönetim kurulu bir görüşme ayarlamak istedi, orada da yukarıda söylediğim "belirli bir süre kullanmanıza müsaade edeyim, bu süre sonunda başka bir servise aktarın" çözümünü teklif etmeyi ve yazılı olarak tutanak altına almayı planlıyorum.

Hukuki olarak yorum ve tavsiyelerini bekliyorum, çok teşekkür ederim.