+ Konuyu Yanıtla
1 den 7´e kadar toplam 7 ileti bulundu.

Konu: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
 1. #1
  Kayıt Tarihi
  May 2021
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  Merhaba,

  Ben uluslararası bir network marketing firmasında beş seneden fazla süredir çalışmaktaydım. Doğum yaptıktan sonra 4 ay ücretli izin sonrası 6 ay ücretsiz doğum izni kullandım. Bu arada pandemi olduğu için ben ücretsiz doğum iznindeyken şirket kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. Benim ve benim gibi ücretsiz doğum izninde olan bir arkadaşım adına da kısa çalışma ödeneğine başvurulmuş. Biz buna karşı çıkıp zaten ücretsiz izinde olduğumuzu neden adımıza basvurulduğunu sorup SGK ile iletişime geçerek geri ödedik. Hatta kısa çalışma ödeneğinin bizim işsizlik fonundaki paramızdan ödendiğini, işsiz kalırsak bu fondaki hakkımızdan düşeceğini bizzat biz söyledik genel müdüre. Bu konuda bilgisi yoktu. Yoksa bizim ödenekleri de siz zaten ücretsiz izindesiniz diyerek talep ediyordu. Buna ilişkin yazışmalar is telefonunda kaldığı için kanıtlayamam ama SGK ile yazışmalarım mevcut. Adımıza başvurulmuş, geri ödemek istiyorum, ben ücretsiz doğum iznindeyim şeklinde.
  Şirket ağustosta işleri yoluna koyduğu için kısa çalışma ödeneğinden çıktı. Eylül'de işbaşı yapacak olan arkadaş, ilk başladığı gün işten çıkarma yasağı olduğu için ücretsiz izne gönderildi.
  Ekim'de ben işe ilk gittiğim gün akşama kadar beni SGK ödenmeden ofiste tutup mesai bitimine 15 dakika kala "küçüldükleri" için işten çıkarma yasağı da olduğu için ücretsiz izne göndereceklerini söylediler.
  Aynı hafta bir iş sitesinde benim pozisyonuna bir eleman ilanı koydular. Bir tek unvanı stajyer olarak yazmışlar. Görev tanımı tamamen benim yaptığım işler.
  Diğer ücretsiz izne gönderdikleri doğum yapan arkadaşın yerine de aldıkları geçici elemanı kalıcı hale getirmişler.
  Ücretsiz izin 1168 TL olduğu için çok zorluk çektik. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için tüm şartları yerine getirmenize rağmen şirket kco den çıktığı için alamadık.
  Bunu dile getirip bize süt izni kullandırmamak için bizi ücretsiz izne gönderdiklerini belirttim.
  Onlar da kısa çalışma ödeneğine ihtiyaç duyulmadığı için çıktıklarını, bir kişi için buna başvurmayacaklarını belirttiler. Madem kısa çalışma ödeneği gereksinim duydukları bir şey değil, neden küçülüyoruz diyerek beni ücretsiz izne gönderdiler? Neden sadece iki doğum izninden gelen eleman ucretsiz izne gönderiliyor ama başka çalışan gönderiliyor? İşten çıkarma yasağı kalkinca bu durumda kötüniyet tazminat davası acayım mı? Nasıl bir yol izleyeyim?

  Teşekkürler  Hukuki NET Güncel Haber

  Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma konulu yargıtay kararı ara
  Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma konulu hukuk haber

 2. # Nedir?
  Tavsiye Soru Cevap
  Kayıt Tarihi
  Bugün
  Nerede
  Avukat Dünyası
  İletiler
  Ne kadar?
   
 3. #2
  Kayıt Tarihi
  Mar 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  358
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  bu olay ne zaman oldu işten çıkışı çok detaylı anlatmamışsınız. işten çıkarma yasağı var sizi nasıl çıkardılar? bide işe iadeyi düşündünüz mü işe iadenin 30 günlük süresi var inşallah o süre kaçmamıştır. ne belgeleri imzaladığınıza da bağlı

 4. #3
  Kayıt Tarihi
  May 2021
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  Beni işten çıkarmadılar işten çıkarma yasağı olduğu için. Ekim başında ücretsiz doğum izninden geldim, o gün akşama kadar ofiste tuttular, akşam mesai bitimine 15 dakika kala işten çıkarma yasağı olduğu için cikaramadiklarini, küçüldüklerini söyleyip ücretsiz izne gönderdiler.
  Kuculuyoruz demelerine rağmen kısa çalışma ödeneğinden çıkacak kadar işleri iyi ve yerime eleman aldilar.
  Haziran sonunda işten çıkarma yasağının kalkmasını bekliyorum.
  Şirketten 30 kişiden az çalışan var.

 5. #4
  Kayıt Tarihi
  Mar 2018
  Nerede
  istanbul
  İletiler
  358
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  malesef hükümet eliyle istediğini ücretsiz izine çıkartabiliyolar bunun yetkisi verildi şirketlere. ve buna itiraz edemiyorsun. süt iznini bilmiyorum nasıl oluyor.

 6. #5
  Kayıt Tarihi
  May 2021
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  Avukat değilsiniz sanırım, sormak istedigimi anladığınızı sanmıyorum

 7. #6
  Kayıt Tarihi
  Apr 2005
  Nerede
  İZMİR
  İletiler
  20.159
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  Öncelikle belirtmekte fayda var sanırım, ben de avukat değilim.İşyerinizin lçö den çıkma kararı tamamen işverenin yönetim hakkıdır ve kçö ne devam etmek yada etmemek onun kararıdır. Gene sn.tahriperi'nin belirttiği üzere şu an mevcut yasal düzenlemeler işvernee ücretsiz izne çıkrma hakkı veriyor. Süt izni ancak işyerinde geçirilen çalışma günlerinde kullanılabilen bir hak olduğundan ücretsiz izinde iken süt izni hakkınız da doğmuyır doğal olarak. Süt izni anneye tanınan bir izin hakkı değil, bebeğin anne sütüyle beslenebilme hakkının kullanılabilmesi için düzenlenmiştir. Şu anda henuz sözleşmeniz feshediklmemiş olduğundan yapabileceğiniz bir şey bulunmamakla birlikte , sözleşmenizin feshedileceği size yazılı olarak bildirilirse bildirim tarihinden itibaren , bildirimde bulunmadan işinize son verilirse fesih tarihinden itibaren , diğer şartları sağlıyorsanız işe iade davası açma hakkınızı kullanabilirsiniz.

 8. #7
  Kayıt Tarihi
  May 2021
  Nerede
  İstanbul
  İletiler
  4
  Dilekçeler Sözleşmeler
  0
  Dosya Yükleme
  0

  Tanımlı Cevap: Doğum İzni Sonrası İşten Çıkarılma

  30 kişiden az çalışan olduğu için işe iade davası açamam. Kotuniyet tazminat davası açsam elim güçlü mu onu öğrenmek isterim.
  1. Doğum izni den döndüğüm gün ücretsiz izne gönderdiler. Şirkette sadece beni ve benim gibi doğum izninden dönen bir kadını ücretsiz izne gönderdiler.
  2. Benim yerime aynı iş tanimina sahip başka birini aldılar.
  3. Kuculuyoruz dediler ama kısa calisma ödeneği başvuruları varken ağustosta kısa calismadan çıktılar. Bu durimda işleri toparlamis oluyorlar. Nasıl bir küçülme olmuş oluyor?
  4. Ücretsiz doğum izninden döndüğüm gün akşama kadar işyerinde tuttular beni.15 dk kala işten çıkarma yasağı olduğu için beni ücretsiz izne gönderdiklerini söylediler ve o gün sgk'm yatmadı.
  5. Ben ücretsiz doğum iznindeyken diğer ücretsiz doğum izninde ki arkadaşla adımıza kısa calisma ödeneğine basvurmuslar. Neden başvurduklarını sorduğumuzda parayı şirketin giderlerine harcayacaklarini, elden parayı vermemizi istediler. sonra biz bunun bizim işsizlik fonumuzdan olduğunu söyleyip kabul etmedik, SGK ile maillesip onlara geri ödedik. SGK maillerimi mevcut.
  Bu durumda 30 Haziran'da işten çıkarma yasağı bitince beni çıkarmak istediklerinde nasıl bir yol izlemeliyim?

+ Konuyu Yanıtla

Benzer Konular :

 1. Doğum İzni Sonrası İş Akdi Feshi
  Merhaba, Doğum izninin bitişi sonrasında işin niteliğindeki değişme sebep gösterilerek, kıdem, ihbar ve yıllık izin hakları ödenip iş akdi fesh...
  Yazan: hunarmen2 Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 03-11-2012, 12:26:17
 2. İşten çıkarılma,doğum izni ve eksik prim bildirimi
  11 yıldır bir firmada çalışmaktaydım. 2006/Mart ayında yasal doğum iznine ayrıldım. Haziran 2006 tarihinde raporlu doğum iznim sona erdi. Raporum...
  Yazan: rhapsodynamic Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 5
  Son İleti: 24-02-2010, 11:36:15
 3. Doğum sonrası işten çıkarılma
  Merhabalar, Ben 09.08.2006 tarihinde işe başladım Yaklaşık 3 ay önce doğum yaptım. İşyerimden 06.06.2008 de ücretli doğum iznine ayrıldım. Ücretli...
  Yazan: fffabc Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 6
  Son İleti: 21-09-2008, 23:19:02
 4. Doğum İzni ve İşten Çıkarılma
  mrb kolay gelsin eşim şu anda 28 haftalık hamile 18/09/2007 tarihinde ssk lı olarak başladı yani senesinin dolmasına 13 gün kala işten çıkarılıyor...
  Yazan: muratxlx Forum: Bireysel İş Hukuku
  Yanıt: 0
  Son İleti: 04-09-2008, 23:44:44
 5. Doğum ve İşten Çıkarılma Hakaında
  Günaydın, Doğum İznine çıkacağım fakat çalıştığım işyeri büyük olasılıkla dönüşte İş Akdimi fes edecekler 1-2 arkadaşımıza yaptılar; ben doğum...
  Yazan: çılgın kız Forum: Sosyal Güvenlik Hukuku
  Yanıt: 1
  Son İleti: 09-05-2008, 15:58:57

Bu sayfada bulunan kavramlar:

İlgili Hukuk terimleri

Yetkileriniz

 • Yeni konu açma yetkiniz yok
 • Konuya cevap verme yetkiniz yok
 • Dosya ekleme yetkisi yok
 • İleti düzenleme yetkisi yok
 •  


Hukuk Blog |  2021 tarihli Yasal Siteler Dizini |  Arabulucu |  Hukuk Kitapları |  Fiyat1 |  Alman Hukuku |  Özel Güvenlik AŞ. |  İş İlanları |  Ankahukuk |  Psikolog |  Taşınmaz ilanları |  Internet Rehberi |  Türkiye Portalı |  Site Ekleme |  Türkçe-İngilizce Sözlük |  Sihirli Kadın |  Sağlık |  Satılık Düşecek Domainler |  Terapi  |  Berk Gürman |  Phukuk |  Bayefendi |  Arabuluculuk Eğitim Merkezi |  AfternicAlanadı satış (Domain alımı) | 

™ Marka tescili, Patent ve Fikri mülkiyet hakları nasıl korunuyor?
Hukuki.Net’in Telif Hakları ve 2014-2021 yılları arası Marka Tescil Koruması Levent Patent tarafından sağlanmaktadır.
♾️ Makine donanım yapı ve yazılım özellikleri nedir?
Hukuki.Net olarak dedicated hosting serveri bilfiil yoğun trafiği yönetebilen CubeCDN, vmware esx server, hyperv, virtual server (sanal sunucu), Sql express ve cloud hosting teknolojisi kullanmaktadır. Web yazılımı yönünden ise content management (içerik yönetimi) büyük kısmı itibari ile vb olup, wordress ve benzeri çeşitli kodlarla oluşturulan bölümleri de vardır.
Hangi Diller kullanılıyor?
Anadil: 🇹🇷 Türkçe. 🌐 Yabancı dil tercüme: Masaüstü sürümünde geçerli olmak üzere; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Hintçe, Rusça ve Arapça. (Bu yabancı dil çeviri seçenekleri ileride artırılacak olup, bazı internet çeviri yazılımları ile otomatik olarak temin edilmektedir.
Sitenin Webmaster, Hostmaster, Güvenlik Uzmanı, PHP devoloper ve SEO uzmanı kimdir?
👨‍💻 Feyz Pazarbaşı [İstanbul] vd.
® Reklam Alanları ve reklam kodu yerleşimi nasıl yapılıyor?
Yayınlanan lansman ve reklamlar genel olarak Google Adsense gibi internet reklamcılığı konusunda en iyi, en güvenilir kaynaklar ve ajanslar tarafından otomatik olarak (Re'sen) yerleştirilmektedir. Bunların kaynağı Türkiye, Amerika, Ingiltere, Almanya ve çeşitli Avrupa Birliği kökenli kaynak kod ürünleridir. Bunlar içerik olarak günlük döviz ve borsa, forex para kazanma, exim kredileri, internet bankacılığı, banka ve kredi kartı tanıtımları gibi yatırım araçları ve internetten para kazanma teknikleri, hazır ofis kiralama, Sigorta, yabancı dil okulları gibi eğitim tanıtımları, satılık veya kiralık taşınmaz eşyalar ve araç kiralama, ikinci el taşınır mallar, ücretli veya ücretsiz eleman ilanları ile ilgili bilimum bedelli veya bedava reklamlar, rejim, diyet ve özel sağlık sigortası gibi insan sağlığı, tatil ve otel reklamları gibi öğeler içerebilir. Reklam yayıncıları: ads.txt dosyası.
‼️ İtirazi kayıt (çekince) hususları nelerdir?
Bahse konu reklamlar üzerinde hiçbir kontrolümüz bulunmamaktadır. Bu sebep ile özellikle avukat reklamları gibi Avukatlık kanunu vs. mesleki mevzuat tarafından kısıtlanmış, belirli kurallara tabi tutulmuş veya yasaklanmış tanıtımlardan yasal olarak sorumlu değiliz.
📧 İletişim ve reklam başvuru sayfası nerede, muhatap kimdir?
☏ Sitenin 2021 yılı yatırım danışmanı ile irtibat ve reklam pazarlaması için iletişim kurmanız rica olunur.
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.