merhaba konuyu doğru yere ve doğru şekildemi açtım bilmiyorum hatalıysam uyarın lütfen gerekeni yaparım.

Öncellikle 2018 yılında ticari işletmem vardı bir arkadaşımın vasıtasıyla nakit alış verişinde bulunduğumuz biri vardı bu kişiye ben senet verirdim buda ertesi günü nakit meblayı arkadaşımın hesabına atardı oda bana kendi komisyonunu alır parça parça bana atardı. sonra ben ssüresi geldiğinde geri ödemesini yapardım bu şekilde 2 kere para alışverişimiz oldu bu kişilerden 2018 yılı sonunda iflas verdim ve bu kişiyede bir miktar borcum kaldı senedin yarısı ödendi yarısı borç kaldı. son senedi verirken dalgınlık ile alıcı kişiside borçlu kişiside aynı isim yazmışım (Alacaklı da ben borçlu da ben) şeklinde olmuş iflas da verdikten sonra ister istenmez bu borç kaldı öylece ödenmedi. sonrasında biz telefonda görüştük ödeyeceğimi şuan için bir iş yapmadığımı söyledim sıkıştırmaya başladı sonrasında senedi bir avukat arkadaşına verdiğini ve dolandırıcılık ve icra olarak işleme koymuşlardı sanırım 7 örnek denilen bir icra bunu öğrendiğimde telefonda tartıştık daha sonra tanıdığım bir eski adliye icradan emekli şimdilerde itiraz dilekçesi yazan biri vardı ona gittim oda 7 örnekten bu bi itiraz et dosya kapanır kendi aranızda anlaşın sonra dedi bi dilekçe yazdı gönderdiksenedin yanlış olduğunu böyle bir geçerlilik bulunmadığını belirtti.

sonrasında bu kişiler İnan Sözleşmesinden kaynaklanan diye bir dava açmış bana tebligat elime gelince sordum soruşturdum.
birine konuyu anlattığımda zaman geçmeden itiraz etmemi söyledi ve elime ulaşan tebligatta dolandırıcılık borçlu durum ve tazminat olarak geçiyordu konusu ve eft sorgu numarası vardı hesaplarımı kontrol ettim ve bana kendisi böyle bir eft yapmadı sorgu numarası benim hesaplarımda yok aracıya gönderdiği için bana kendisinden para girişi olmadı hiç bizde itiraz ettik ve itiraz dilekçesine bu kişinin tefecilik yaptığını aracı kullandığını parayı aracının aldığını ve aracılık yapan kişinin de kendi komisyonunu alıp bana parça parça göndermesini belirttik hangi bankaları kullanıyorsam hepsinin hesap detaylarını da ek olarak gönderdik dava açılmadan kapanır vs demişti şimdi duruşma günü verilmiş, sizce nasıl bir yol izlemeliyim bunu öğrenebilirmiyim?

şuan borçlu olduğum miktarı öncesinde ki alışverişlerimizden fazlasıyla kazanmış bir kişidir 2018 yılı sonundan itibaren işlerim kötü hatta kendi üstüme olan şirketin kapanışı bile verildi ve hiç bir sigorta girişimde bulunmuyor kısacası durumum kötü