merhabalar.

19.07.2020 tarihinde polis çevirmesi sonucu 0,56 promil alkol çıktıktan sonra ehliyetime el konuldu. ben buna itiraz edip hastaneye gidip kan testi yaptırdım.
kan tahlilinde alkolsuz olduğum tespit edildikten sonra bir dilekçeyle sulh cezaya itirazda bulundum. 21.07.2020
mahkeme tarafından itirazım kabul edildi ve karar lehime çıktı.. ben bu karar doğrultusunda ehliyetimi gidip trafikten teslim aldım. 07.09.2020

karar çıktı fakat itiraz yolu açık yazıyor. ve öylede oldu. trafik şube karara itiraz etti, üst mahkeme yapılan itirazı kabul etti. akabinde trafik şube beni arayıp ehliyeti geri teslim etmem için bana haber gönderdi. bende gidip mecburen ehliyetimi teslim ettim. 01.12.2020 tarihinde.

ŞİMDİ ASIL NOKTA GELİYOR BURASI ÇOK ÖNEMLİ. SORMAK İSTEDİĞİM NOKTA BURASI.
ben ehiyeti 19.07.2020 de kaptırdım normal hallerde 6 ay sonra yani 19.01.2021 de ehliyetimi teslim almam gerekiyordu dava açmasaydım. fakat şimdi bana söylenen ve EDEVLET de gözüken tarih;

teslim edilen tarih;
01.12.2020

ehliyeti geri alma tarihi;
17.04.2021

sormak istediklerim;
1. ben her ne olursa olsun kaptırdığım tarihten itibariyle bu süre işlemezmi? ben neden ehliyetimi 19.01.2021 de alamıyorumda daha ileri bi tarihte alıyorum.
2.bana emniyetten söylenen; sen ehliyetini bizden alıp kullandığın için, kullandığın süre 6 aydan düşülür, tekrar teslim ettiğin tarihten itibaren süre tekrar hesaplanır
yani 19.07.2020 ile 07.09.2020 tarih arasında kalan süre,,,

BUNUN HUKUKİ DAYANAĞI VARMIDIR?
POLİS ARKADAŞLAR ACABA BU KONUYU YANLIŞ MI BİLİYOR

Bilen arkadaşlar beni aydınlatabilir mi? İnanın çok mağdur durumdayım. Haklı olduğum halde bu şekilde bir uygulamaya maruz kaldım, ayrıca sürede çok uzadı.

çok teşekkür ederim. umarım anlatmak istediğimi düzgün bir şekilde ifade edebilmişimdir.

saygılar