Merhabalar babamın annesi 1993 yılında vefat etmiş. Benim dedem beni evlendirin demiş. Benim babamda 1994 yılında dedemi evlendirmiş. Babam 1990 yılından beri gurbette çalışmaktadır. Dedem ise memlekette ikamet etmektedir. Benim babam 1995 yılında 4 yıl çalıştığı parasını Babamın amcaoğlu dedeme Bursa da bankadan dönemin parası ile 500.000 TL göndermiştir. Bu para ile memlekette bir ev alınmış. 1997 yılında bu ev satılığa çıkartılıp satılıyor ve Benim babama 400.000 TL gönderiyorlar. Bu sırada babam kirada oturmaktadır. Dedemi ise yanına alıp aynı evde yaşamaktadırlar. Babam 400.000 TL üzerine 150.000 TL daha ekleyip bir arsa almak istiyor yıl 1997 ve benim Dedem arsayı benim üzerime yap eşimle aram iyi olsun diye. İleride ben senin üzerine geçiririm tapuyu demiş. Babam arsanın parasını ödüyor fakat Tapu dedemin adına yapılmış. Velhasıl dedem şuan 70 yaşında ve babam tapusunu istediği halde ben vermem diyor. 1998 ile 2000 yılında babam kendi adına kredi çekip bütün dekontlar vb halkbankasında hepsi ispatlı mevcuttur. Evin "demir,çimento" vb inşaatın tüm işçilik vb bütün giderlerini ödüyor. 2 katlı evi yaptırıyor kısaca. Babam dedem 70 yaşında olduğu için vefat etmeden önce tapusunu istiyor. 2018 yılında İmar Barışına başvuru yaptık o dönemde parayı ödeyin tapunuzu vereyim felan dedi. Bizde parayı ödemedik 40.000 TL bir masraf çıkıyordu. Bizim tapumuzu ver biz öderiz diyoruz. Babamın Üvey Annesi ve kardeşleri tapuyu vermesin diye dolduruşa getiriyorlar. Bazen gidin vergiyi ödeyin vereceğim diyor ödüyoruz yine vermiyor. Hepsinin makbuzları elimizde mevcuttur. Ben vermiyorum dediği için aralarındaki inançlı işlem bozulmuştur. Tapu iptal davası açtık. İnşaatı yapan Firma olsun malzeme parası olsun kredi çekilerek ödenip yapılmıştır. İnşaatı yaptığımız ispat edebiliyoruz.

CEVAP DİLEKÇESİ:

1- YAPININ DEĞERİ, TAŞINMAZIN DEĞERİNE GÖRE ÇOK AZDIR:
Kabul anlamına gelmekle birlikte, bir an için taşınmaz üzerine inşa olunan yapının davacı tarafından yapıldığı kabul edilse bile, yapının değeri taşınmazın değerine nisbeten oldukça düşüktür. Dolayısıyla davacının yapının kendisi tarafından yapıldığı iddasının, davaya getireceği bir katkı yoktur. Davacının talebi ilede ilgisi bulunmamaktadır. Çünkü yapı, taşınmazın kaderine tabidir.

Burada arsanın şuanki fiyatı 150 ila 200 bin TL ve 2 katlı bina yani 2 dairenin fiyatı 400.000 TL'dir. Bilirkişi veya ispat olunduğu zaman Binanın arsadan daha değerli olduğu anlaşılacaktır.

Cevap dilekçesinde Binanın değeri arsa değerine göre düşüktür yazılmış. Binayı yaptığı kabul edilse bile Bina arsanın kaderine kalmıştır yazmışlar babamın kardeşleri dilekçede. Şimdi biz bu mesnetsiz iddaları kabul etmiyoruz. Biz zaten arsayı üzerine ev yapmak için aldık Arsanın parasını ödediğimiz gibi Binanın parasınıda biz ödedik. Sormak istediğim bir kaç soru var. Benim dedem mahkemede ağlarsa ben vermiyorum derse ne olacak? 2cisi Binayı ben yaptım diye yazmış dilekçede yalan beyanda bulunulmuş. Dilekçeyide kendisi yazmamış benim amcam yazmış. Dedem vefat ettikten sonra hak almak için bütün aile: eşi, çocukları dedemi dolduruşa getirmektedir. Arsa parasını gönderdiğimiz akrabamız olan babamın amcaoğlusu tanıklık etmektedir. Belediye Fen İşleri müdürü de parayı babamın ödediğine dair tanıktır. Bunun dışında inşaatda çalışan Sıvacı, Duvarcı, Kalıpcı vb bütün herkes tanıklık etmektedir. Tanık ve ispat konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Bu hususta nasıl olacak cevaplarsanız sevinirim.