+ Konuyu Yanıtla
1 den 9´e kadar toplam 9 ileti bulundu.

Konu: Psikiyatrik malpraktis, anlaşılması ve ispatı

Psikiyatrik malpraktis, anlaşılması ve ispatı Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Angry Psikiyatrik malpraktis, anlaşılması ve ispatı

Merhabalar;

-2012 yılından önce herhangi bir psikiyatrik problemim yoktu

-2012 yılının ocak ayında, çarpıntı, yutkunamama, hapşıramama, titreme ve nefes alıp vermekte zorlanmaya başladığım durumlar oluyordu.Ve bu da heyecanlandığım bir durum sonrası başlamıştı.Nöroloji bunun psikiyatrik bir problem olduğunu söyledi ve oraya yönlendirdi

-Okulumun yoğun olması nedeniyle gitmedim.Fakat panik atak durumları Nisan-Mayıs aylarında ortaya çıkıp Ağustos-Eylül zamanlarında arttı.Ben de bunun üzerine bir devlet hastanesinin psikiyatristine gittim.Beni 2-3 dakika dinleyerek bir ilaç yazdı

-İlk verilen ilaç çok çok iyi geldi.Bütün problemleri birdenbire çözmüştü.Ancak Kasım ayında aşırı esneme şikayetlerim olunca ilaç değiştirildi.2013 yılının başına geldiğimizde ise aşırı uyuma problemlerim başlamıştı.Psikolojik durumum ise normaldi.

-Tedavi sürecinde bunların olacağı, bunların yan etki olduğu söylenerek devam edildi.Ancak aşırı uyku eğilimim devam ediyordu.Öyle ki, Eylül 2013 e geldiğimizde günde 14-15 saat uyumak normal hale gelmişti.Bu yüzden üniversite 1.yılımda sınıfta kaldım.Derslere ve hayata odaklanamıyordum.Doktora sorduğumda ise, "Kaçıyorsun" demişti.Nasıl yani deyince ise "Mutsuz ve depresifsin, o yüzden canın hiçbir şey yapmak istemiyor" demiş ve depresyon ile OKB için uyku yapan ilaçlar vermeye devam etti.Bu süreçte 80 kilodan 100 kiloya çıktım

(Hastanede 3 tane doktor vardı ve hangisine uygun randevu bulursam gidiyordum, özelliklu bu aşamadan sonra)

-2014 başında diyete başlayarak kilo verdim, ayrıca ilaç da değiştirildi, bunun üzerine uyku şikayetlerim de düzeldi.Fakat 2014 sonbaharında yeniden kilo alarak 100 kiloya geri çıktım.Aşırı uyuma şikayetlerim ise bitmişti taa ki 2015 Eylülüne kadar

-2015 Eylül-Ekim inden sonra sürekli uyuma isteği, kapalı mekanlarda bunalma, ateş basması ve terleme gibi şikayetler başladı.Doktora sorduğumda bunların tedavim için elzem olduğunu, geçici yan etkiler olduğunu, işin sonunda iyileşeceğimi söyledi.Ben de buna katlanmaya devam ettim.Ancak hayat kalitem ciddi anlamda düşmüştü.Haftada 1 kere okula gidebiliyordum ancak.Bu nedenle üniversite 3.yılımda da sınıfta kaldım

-Bu duruma sinirlenip 2016 Mayıs'ında tüm ilaçları birdenbire bıraktım.Aşırı uyuma sorunum çözülmüştü, hayatım normale de dönmüştü, ancak bir gün yemeği aşırı kaçırdığımda kalbimden sıkıntı geçirdim ve kalp ritim bozukluğu teşhisi konuldu.İlaçları kafama göre bıraktıktan sonra böyle olduğunu düşünüp yine o doktorlardan birine gittim.(Eylül 2016)İlaçları bırakmamın yanlış olduğunu söylediler.Ben de devam ettim

-İlaçlara yeniden başlayınca aşırı uyuma problemim yine arttı, ancak 2017 ye kadar yine de hayatıma konsantre olabiliyordum.

-2017 den sonra durum daha da kötüleşmişti.Günde 16-18 saat uyuyor, hiçbir şeyi umursamıyor ve kilo almaya devam ediyordum.İlaçların yan etkisi artık hayatımı mahvetmişti.Fakat ben bunun bir hastalık olduğunu ve tedavi gördüğümü düşünüyordum.2018 başında durum daha da kötüleşti.Günlük uyku miktarı 20 saate kadar çıkmıştı.Saldırganlaşmış ve kendimi ifade edemez hale gelmiştim

-2018 yılından itibaren kalp sağlığımın düzelmesiyle biraz kendime geldim.Aşırı uyuma sorunu devam ediyordu.Yine bir gün , (haziran 2018)psikiyatriye gittiğimde bana "Çok mu uyuyorsun?" dedi.Şaşırdım, yıllardır çok uyuduğumu söylüyordum zaten.Ve bu yüzden hayatıma ve işime odaklanamadığımı, zor günler geçirdiğimi de hep söylüyordum zaten.Beni hiç mi dinlemeden o ilaçları verdiler yoksa yıllardır diye düşünmeye başladım.Ancak o gün verdiği ilaç bütün aşırı uyuma problemlerimi çözdü.Bana yıllardır depresyondasın deyip antidepresan vermişlerdi.Ancak beni iyi eden ilaç hipersomnia(aşırı uyuma) hastalığının ilacıydı

-2018 Kasım'ına kadar ilaçları kullanmaya devam ettim.Fakat sonra ilaç kullanmaktan bıktığım için (6 yıl, 250 kutu, 4500 civarında doz antidepresan, antipsikotik ve nöroleptik) kullandığım için artık gına gelmişti.Ve bunu doktora söylediğimde "Henüz ilaç bırakma zamanın gelmedi" demişti.Ve ben kendisini dinlemeyip ilaçları bıraktım.İlaçları bırakıp yan etkilerin vücudumdan temizlenmesiyle giderek iyi olmaya başladım.Sağlıklı düşünüp karar verebiliyor, işime gücüme odaklanabiliyor, uyku düzenimi sağlıyordum.Hızla kilo vermeye başladım.

-2019 yazından itibaren gecikmiş uyku fazı(gece geç uyuma ve öğleye kadar uyuma) başladı.Ama aşırı uyuma sorunu yoktu.Bunun üzerine o doktorlardan birine gittiğimde bana "doğru ilacı bulana kadar böyle devam" dedi.6 yıl boyunca o kadar ilaç içmişim, bırakalı da 1 yıl olmuş ve bana böyle diyordu.Sonra diğer doktora "Yıllarca kullandığım ilaçlar doğru ilaç değil miydi?" deyince "Sen onu yanlış anlamışsın, denek olarak kullanmak gibi değil ama, hangi ilacın kime iyi gelip gelmeyeceğini kullanmadan anlayamayız" dedi.Ve o güne kadar kullandığım ilaçların çoğunun bana zarar verdiğini söyleyince de, "Bu da senin takıntılı düşüncelerinden birisi, hastasın" dedi.Yıllarca hangi ilacın iyi geleceğini tespit edemeyip, bu durumu sorunca da bundan hastalık teşhisi koyması...Düşünmeye başladım, acaba yıllarca bana hep böyle mi teşhis koydular diye.

-2020 de yine o psikiyatristlerden biriyle bunu konuştuğumda "Evet zaman kaybı olmuş ancak doğru ilaç yine bulunmuş" dedi.İlaç şirketine dava açabilirmişim.Ancak ilaçları siz verdiniz deyince "Zorla mı içirdik?" dedi.Ben ilaçların tamamını o 3 doktorun kontrolü altında kullandım.Ve gerçek iyileşme(Son 2 yıldır gecikmiş uyku fazı dışında sıkıntım olmadı) onların tavsiyesine uymayarak ilaçları bıraktıktan sonra gerçekleşti.Ayrıca, "randevu sisteminde randevu aralıkları 15 dakika oalrak görülüyor, daha önce pek zaman ayrılmadığı için derdimi iyi anlatamadım, 15 dakikanın tamamını kullanmak istiyorum" deyince de "Sadece randevulu hasta bakmıyoruz, bu sende aşırı özgüvendir, narsistik bir davranıştır" dedi.Bunun bir malpraktis olmasını sorunca da "2 yıldır ilaç kullanmadığın için vücudunda hiçbir etkisi kalmamıştır, ispatlayamazsın" dedi

İlaç kullanırken 6 tane olan sağlık ve psikolojik sorunum 1 taneye indi.O 1 tane olan da uyku bozukluğu.Aşırı uyumadan geç uyumaya evrildi.Nihayetince hafifleşen bir sorun oldu.Sonuç olarak;

1.2013'te başlayıp 2015'te ağırlaşan aşırı uyku probleminin depresyon değil hipersomnia olduğu 2018 de ortaya çıktı.Ve bu benim 3 yılıma mal oldu.İlaçlardan dolayı sersemlik, uyuşuklu ve kilo alma dolayısıyla vücudumun deforme olması oldu.En baştan hipersomnia olduğu tespit edilemez miydi?

2.İlaç bırakınca daha iyi olacağım, ilaçların yan etkilerinden dolayı depresif, uykulu ve zihin bulanıklığında olduğum anlaşılamadı.Bunu sorunca ise, "hasta kötüyüm dedikçe ilaç bıraktırmayız, eğitimimiz bu yönde.Hasta iyiyim dedikten sonra ilaç bıraktırırız" dedi.Hasta, verilen ilaç yüzünden öyleyse ve bırakınca iyileşecekse, doktorun bunu anlaması gerekmez miydi?

3.Benim çok ilaç kullanıp hala iyileşemediğimi düşünerek Erenköy, Bakırköy, Çapa gibi yerlere yönlendirdi.Yani zor bir hasta olduğumu ve çok iyi doktorlar tarafından detaylı değerlendirilerek tedavi edilmem gerektiğini söyledi.Bunu da ilaçların işe yaramamasından dolayı yorumladı.Ama bunu söylerken benim ilaçları bıraktıktan sonra problemlerimin %90 ının çözüldüğünü bilmiyordu.Hadi diyelim Bakırköy, Erenköy sinir hastanelerine gitmem gerekiyordu, bunu 2012 den beri neden söylemediniz?

4.Doktorun kendi verdiği ilaçlar için "Zorla mı içirdik?" demesi ne kadar ahlaki ve hukuki?

Ve son olarak asıl önemli olan madde, bana verilen bu zararı nasıl ispatlayabilir, nasıl belgeleyebilirim? Yoksa bu söylediklerim sadece iddia düzeyinde mi kalacak?

Özetle, kullandığım 20 çeşit, 250 kutu ve 4500 doz ilaçtan %10 oranında fayda, %90 oranında zarar gördüm.Hakkım olan ve olmayan şeyler nelerdir?

Teşekkür ederim

Hukuki NET Güncel Haber

Psikiyatrik malpraktis, anlaşılması ve ispatı konulu yargıtay kararı ara
    Psikiyatrik malpraktis, anlaşılması ve ispatı konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Psikiyatrik malpraktis, anlaşılması ve ispatı

Hekimin hukuki sorumluluğu vardır ama yanlış teşhis koyduğunu ispat ise çok zor bir durumdur. Belki tabipler odasına başvurarak durumun incelenmesini sağlarsanız onların vereceği rapor ile ne yapabileceğinize karar verebilirsiniz. Hekimin "zorla mı içirdik" cümlesine kafanızı takmayın. Sonuçta zorla içirmediler tabii ki ama dışa vurması sadece pek etik olmamış... Size tavsiyem vücut geliştirme gibi sonuçlarını görebileceğiniz bir spor yapmanızdır...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Değerli yanıtınız için çok teşekkür ederim

2 yıldır yoğun bir şekilde spor yapıyorum

Ancak asıl iyileşme ilaçları bırakmamdan sonra oldu

Ve, doktor "ilaçları bırakma, daha içmen gerekiyor" dedikten sonra, onu dinlemeyerek ilaçları bıraktım

Büyük bir hızla iyileştim.Sporla da iyileşmemi tamamladım.Meğerse ki beni hasta eden şey ilaçlar ve yan etkilermiş.Bunu ilaçları bıraktıktan sonra anladım

Benim asıl derdim, zaman kaybına uğramış olmam.Hayatımın 3 yılı yarım verimle, diğer 3 yılını ise tamamen verimsiz geçirdim

Bunu tazmin etmenin yollarını arıyorum

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Belirttiğim gibi ne siz ne de ben tıbbi bir yorum yapamayız. Sağlıklı olmaz. Bu nedenle ya bir başka hekimden görüş almalısınız ya da il tabipler odasına şikayet ederek onların tıbbi yorumunu almalısınız. Eğer burada tıbbi bir hata olduğu kanaatine dair bir rapor oluştururlarsa o zaman medical malpraktis ile ilgili bir tazminat davası düşünülebilir. Aksi takdirde bunu yapmadan açacağınız bir dava ve sonucu sizi daha da yıpratacaktır. Uzun süren ve sonucu belirsiz bir dava sonucunda neler yaşayacağınız tahmin edebilirsiniz.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Belirttiğim gibi ne siz ne de ben tıbbi bir yorum yapamayız. Sağlıklı olmaz. Bu nedenle ya bir başka hekimden görüş almalısınız ya da il tabipler odasına şikayet ederek onların tıbbi yorumunu almalısınız. Eğer burada tıbbi bir hata olduğu kanaatine dair bir rapor oluştururlarsa o zaman medical malpraktis ile ilgili bir tazminat davası düşünülebilir. Aksi takdirde bunu yapmadan açacağınız bir dava ve sonucu sizi daha da yıpratacaktır. Uzun süren ve sonucu belirsiz bir dava sonucunda neler yaşayacağınız tahmin edebilirsiniz.
    Evet, ancak hukuki olarak bilmek istediğim şeylerden birisi de;

Doktor bana "Hasta bize gelip kötüyüm diyor, ilaç veriyoruz.Ancak hasta iyiyim dedikten sonra ilacı bıraktırıyoruz, eğitimimiz bu yönde.Hasta kötüyüm dedikçe ilaç bıraktırmıyoruz" dedi.Bir doktorun, eğer ilaç hastasına kötü geliyorsa ve hasta ilaç kullanmadan daha iyi olacaksa bunu tespit etmesi gerekmez miydi? Yani aslında hasta kişi, ilaçlar yüzünden hastaysa ve ilaçları bırakınca iyi olacaksa, bunu anlayabilmesi ve ilaçları bıraktırması gerekmez miydi? Bir kısır döngüye girilip

-İlaç kullandım, kötüyüm, o zaman şu ilacı da iç, kötüyüm, o zaman şunu da iç.Ve hasta daha kötü oluyor.

Hasta bu kısır döngüden ancak, doktor tavsiyesine UYMAYIP ilaç bıraktığında kurtuluyor.Bu durumda doktor suçlu olur mu?

Teşekkür ederim

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Öncelikle geçmiş olsun.Bir defa uzun soluklu psikolojik tedavi gören hastaların ciddi bir kısmında, tedavilerinin sonunda yada bir döneminde(normal hastalarda da bu vardır ancak psikolojik tedavide daha yaygın bu durum) ilaçları veya doktoru suçlama görülür.Hiç bir ilaç üreticisi veya hekim size ilaç vererek, bunun size %100 iyi geleceğini garanti etmez edemez.Yan etkileri vardır, yapılan çalışmalarda denek grubunda insanların anlamlı bir kısmında iyi sonuçlar vermişse ve gerekli şartları sağlamışsa piyasaya sürülen kimyasallara ilaç diyoruz.Denek gurubunun bir kısmında istenilen sonucun alınamadığı, bir kısmında yan etkiler gösterdiği zaten prospektüslerinde yazmaktadır.Sizin iddialarınız kendi hissettiklerinizden(esnedim, uykum geldi, kötüledim vs.) ibaret ve hiç bir belgeye dayanıyor değil.Ki öyle dahi olsa dediğim gibi hiç bir ilaç yada doktor size hiç bir tedavinin garantisini vermiyor.Böyle şeyler öne sürerek 3 yılımı 5 yılımı tanzim edin(olmayan şeyin tanzimi diye bir şey zaten yok) diye bir yerlere(artık nereyse ora bilmiyorum) başvurup sonuç almayı beklemek tedavilerin tümünün işe yaramadığını düşündürebileceği gibi pek de rasyonel olmayacaktır.Gene de bu işe para ve zaman harcamak isterseniz dilediğiniz yere dilediğiniz başvuruyu elbette yapabilirsiniz.Kolay gelsin.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engin Bey, genel olarak haklısınız.Kilit nokta şöyle karşımıza çıkıyor:

"Bir doktor, kişinin hastalığını teşhis ve tedaviye başladı.Ancak tedavi başarısız olduğu gibi kişiyi daha da kötü bir duruma düşürdü.Bu durumda doktorun bir suçu yoktur ve hastanın herhangi bir tazminat talebi anlamsızdır.Çünkü yan etkiler bellidir ve tedavi başarısı da garanti değildir."

Doğru mu anlamışım?

Gördüğüm tedavileri ciddi biçimde uzun süredir sorguluyorum ve hastalıklarımın doğru teşhis ve tedavisinde "geç kalındığını" ve "daha iyi bir tedavi yapılabilecekken, doktorun gerekli özeni göstermemesi sonucu; zaman, iş gücü ve performans kaybı yaşadığımı" tespit ettim.Bunun şimdilik resmi bir kanıtı yok, bu yüzden de şimdilik dava açmayı düşünmüyorum.

Bugün görüştüğüm başka bir psikiyatrist ise, "Aşırı uyku halinin hem depresyondan, hem de hipersomniadan kaynaklanabileceğini, bunların doktor tarafından karıştırılabileceğini" söyledi.Bendeki durum da buydu.Önceki doktorum aşırı uyku hali deyince direk depresyon teşhisi koydu.(Narkolepsi ve hipersomniayı hiç düşünmedi bile).Ve ben de buna güvenerek yıllarca ilaca devam ettim, giderek durumum kötüleşti.Yıllar sonra başka bir doktor "Çok mu uyuyorsun?" deyip hipersomnia ilacı verdi ve hızlı bir şekilde iyileştim...Başka bir nörologa gittiğimde gerekli uyku testlerine girip "Narkolepsi/hipersomnia" tanısını kanıtlarsam, depresyon teşhisini çürüteceğimi ve yanlış teşhisi kanıtlayabileceğimi söyledi.

Bu durumda, yani narkolepsi/hipersomnia durumunu kanıtlayarak depresyon teşhisini çürütürsem, depresyon teşhisini koyan doktora dava açıp kazanma ihtimalim doğar mı?
    (Depresyon teşhisi 2015-2018 arasında konulmuştu, narkolepsi/Hipersomnia teşhisi kanıtlandığında ne kadar geriye kadar ispat eder bilmiyorum)

(Not=Narkolepsi/hipersomnia, aşırı uykululuk hali ve gün içerisinde uykululuk hali hastalığıdır.)

Ayrıca; bana 2012-2018 aralığında konulan iki tanı mevcuttu
    1-Obsesif kompulsif bozukluk(OKB)
    2-Depresyon

1.Tanı olan Okb doğruydu.Bunu başka bir psikolog da tespit etti.2.Tanı olan depresyon, ilaçları bırakmamla kendiliğinden geçti.Ve hayatım normale döndü.
    Bu durumda geçmişte içtiğim ilaçların beynime ve bedenime zarar verdiğini, yani bu zararların ilaçlar yüzünden olduğunu kanıtlarsam(tıbbi tetkiklerle) doktorun koyduğu 2 teşhisten birinin doğru olması durumunda doktorun cezai ve tazminat sorumluluğu olur mu? Yoksa, -tedavi başarısız oldu, bu da normal bir şey, yapacak birşey yok, şansına küs" mü denilecek?

Teşekkür ederim
    Konu Losho tarafından (30-12-2020 Saat 17:28:07 ) de değiştirilmiştir.

İletiler
    4.436
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kendinizce haklısınız.Bende 2010-2015 yılları arasında fiziksel bazı rahatsızlıklar geçirdim.10 larca doktor gezdim.Sonunda iyileşebildim lakin uzun süre yanlış işe yaramaz hatta beni geriye götüren tedaviler uygulandığını iyileşmemin sonunda gördüm.Yani diğer doktorların yorumu ve yaklaşımları farklıydı işe yaramadı.Aslında prof dediğin adamların bile alanlarıyla ilgili basit şeylere hakim olamadığına da şahit oldum.Bizim hukuk sistemimizde bariz, su götürmez şekilde belgeli ispatlı bir hata yapılacak da kalıcı sakatlık doğacak, ancak o zaman böyle şeyler söz konusu olabilir.Şu anda söylediklerinize binayen size psikolojik bir tanı konubilir ancak sizi şu an muayene eden bir kişinin 5 sene önceye dair(söylediklerinize binayen yorum yapabilir) resmi tanı koyması mümkün değil.Bunun belgelenmesi zamansal olarak da imkansız.Ki söz konusu şey sizin söylemlerinizden ibaret çünkü kafanızın içinde olan şeyler.Her neyse çokta uzatmak anlamsız.Dediğim gibi kısaca cevap vermek gerekirse bundan bir şey çıkmaz.Tekrar geçmiş olsun..

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    5
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Engin Bey, sizin için de üzüldüm.Geçmiş olsun size.Aynı süreçleri geçirmiş birisi olarak, prof lara gitmedim.Ama prof lara gitseydim bile benzer şeylere maruz kalabileceğimi öğrenmek, yani bunu söylemeniz benim için bir hayat tecrübesi olarak kalacak.

Vücudumda ve nörolojik sistemimde şu an o ilaçlar nedeniyle devam eden bazı problemler var.Bunları su götürmez ve bariz biçimde o ilaçlardan dolayı olduğunu belgeleyebilirsem konuyu uzatmayı ve tekrar soru sormayı düşünüyorum(Şu an değil)

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php151211-Psikiyatrik-malpraktis-anlasilmasi-ve-ispati

Forum