+ Konuyu Yanıtla
1 den 8´e kadar toplam 8 ileti bulundu.

Konu: Yurtdışında Yaşayan Eşten Avukatsız Boşanma

Yurtdışında Yaşayan Eşten Avukatsız Boşanma Hızlandırılmış Mobil Sayfa Sürümü (AMP)
    Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Yurtdışında Yaşayan Eşten Avukatsız Boşanma

Öncelikle herkese merhabalar.

Yabancı uyruklu eşimle Türkiye'de evlendik. Yakında 1 sene olacak evleneli. Ben burada yaşayalım dedim ama o kendi ülkesinde yaşamak istedi. Evlendikten 2 gün sonra da ülkesine döndü. Dönüş sebebi benim oraya gitmem için gereken işlemleri başlatmak niyetinde olmasıydı. Fakat ne o işlemleri başlattı, ne de huzur verdi. Bu süre zarfında whatsapp üzerinden sürekli video chat ile iletişimimizi sağladık. Ne buraya geliyor, ne beni oraya aldırıyor, ne de yüzümüz gülüyor. Hayatım cehenneme döndü diyebilirim. Büyük bir hata yaptım. Sürekli hoş gördüm, tolere ettim ama yok, olmuyor... Artık sabrım tükendi. Şimdi boşanmak istiyorum.

Sorum şöyle ;

Öncelikle bu işi avukatsız halletmek zorundayız. Geçirdiğimiz süreç bizi hem maddi hem manevi olarak tüketti. Ben anlaşmalı boşanma protokolünü kendisine mail olarak attım ve kendisi de çıktı alıp, imzalayıp, bana posta yoluya yolladı. Şimdi ben anlaşmalı boşanma davası açmak istiyorum ama, eşim burada değil ve gelmesi de mümkün değil. Dünyanın diğer ucunda yaşıyor. Sırf boşanma için buraya gelmeyeceğini, ama hangi belgeyi imzalaması gerekiyorsa, imzalayıp göndereceğini söyledi. Anladığım kadarıyla anlaşmalı boşanma davası açtığımda, kendisinin de burada olması gerekiyor ve hakim karşısına beraber çıkmamız gerekiyor. E kendisi burada olamayacağı için, sadece onun temsili için bile olsa avukat tutacak maddi imkan da olmadığı için, hakimin karşısına ben tek çıkmak zorunda kalacağım. Bu noktadan sonra ne oluyor tam olarak ? Yani hakim tebligat mı yolluyor ? Yoksa dava iptal mi oluyor ?

Bir diğer seçeneğin de çekişmeli boşanma olduğunu anladım. Sizce benim durumumda olan birinin hangi davayı açması daha mantıklı. Anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi ? Çekişmelinin uzun sürdüğünü biliyorum ama yapacak bir şeyim yok. Mecbur katlanacağım. Ben her şeyi kendim takip edeceğim. Buna mecburum.

Hukuki NET Güncel Haber

Yurtdışında Yaşayan Eşten Avukatsız Boşanma konulu yargıtay kararı ara
    Yurtdışında Yaşayan Eşten Avukatsız Boşanma konulu hukuk haber

2. # Nedir?
    Tavsiye Soru Cevap
    Nerede
    Avukat Dünyası
    İletiler
    Ne kadar?

Nerede
    istanbul
    İletiler
    2.640
    Dilekçeler Sözleşmeler
    3
    Dosya Yükleme
    0

Tanımlı Cevap: Yurtdışında Yaşayan Eşten Avukatsız Boşanma

Anlaşmalı boşanma davası açmanın ilk şartı evliliğin en az 1 YIL sürmüş olmasıdır. Diğer yandan anlaşmalı protokol daha önce imzalanmış olsa dahi hakim huzurunda yani duruşmada kabul edilmelidir. Duruşma gününün de davalı eşe tebliğ edilmesi zorunludur ki duruşmaya katılsın ve boşanma ile protokolü kabul edebilsin...

Bir boşanma davası anlaşmalı dava olarak açılsa ve davalı taraf duruşmaya katılmazsa, dava anlaşmalı boşanma davasından çekişmeli boşanma davasına dönüşür zaten...

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı litigation rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Anlaşmalı boşanma davası açmanın ilk şartı evliliğin en az 1 YIL sürmüş olmasıdır. Diğer yandan anlaşmalı protokol daha önce imzalanmış olsa dahi hakim huzurunda yani duruşmada kabul edilmelidir. Duruşma gününün de davalı eşe tebliğ edilmesi zorunludur ki duruşmaya katılsın ve boşanma ile protokolü kabul edebilsin...

Bir boşanma davası anlaşmalı dava olarak açılsa ve davalı taraf duruşmaya katılmazsa, dava anlaşmalı boşanma davasından çekişmeli boşanma davasına dönüşür zaten...
    Tekrardan merhaba !

Uzun zaman oldu konuyu açalı fakat gelişmeleri paylaşmak ve fikir almak istedim.

Ben davayı 2021 mart ayında çekişmeli olarak açtım. Tebligatın yapılacağı ülkenin parası ile merkez bankasından çek aldım. Tüm tebligat belgelerinin tercümesini yaptırdım. Özetle yurtdışına yapılacak ilk tebligat için eksiksiz tüm belgeleri hazırlayıp ilgili aile mahkemesine teslim ettim. Aile mahkemesindeki katip artık beklemem gerektiğini söyledi. 1 sene kadar bekledim. Bu arada karşı taraf ile 2 ay önce yaptığım son konuşmada bana tebligata cevap yazdığını söyledi. Tabi doğruyu mu söyledi yoksa yalan mı söyledi ondan %100 emin olamıyorum.

E devletten ara ara kontrol ediyordum dava durumunu ve nihayet dava günü verildiğini gördüm. Sonrasında dava tebligatı bana ulaştı. Tebligatta dilekçeler aşamasının devam etmesine dair bir karar verildiği yazıyordu. Geçen hafta dava görüldü.

Hakim karşı taraf 2. davaya katılacak mı diye sordu. Hayır dedim. Elinde kanıt ve şahit var mı diye sordu. Ben de elimde hem kanıt hem de şahit olduğunu söyledim. Davalı Türkiye'yi terk edeli 2.5 sene oldu. Türkiye'den en son çıkış yaptığı tarihli uçak bileti, hem benim aile ve arkadaş çevremden hem de onun ailesinden tanıklar olduğunu belirttim.

Ben ikinci tebligatın yapılması yönünde bir karar beklerken hakim bir anda sebebsiz yere sinirlendi. Bağırıp çağırıp davayı kapattığını söyledi ve salondan çıkmamı istedi. Ne olduğunu anlayamadım. Yetersiz delil ve şahit gerekçesiyle davanın düştüğünü ve iki hafta içerisinde istinaf mahkemesine başvuru hakkım olduğunu yazan mahkeme kararına imza atmamı istediler ama atmadım.

Bu hafta aile mahkemesine gidip dava dosyasını kontrol etmek istiyorum tebligata cevap gelmiş mi yoksa gelmemiş mi diye.

Eğer cevap gelmediyse ikinci tebligat yapılıyor mu ? Yapılmak zorunda mı ?

Ayrıca kanıt ve şahit var dememe rağmen davayı düşürmesine anlam veremiyorum.

İstinaf mahkemesi için itiraz dilekçesi versem ve dilekçede kanıt ve şahit olduğunu belirtsem, dava tekrar görülür mü ? Bir sonuç alabilir miyim ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    130
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Bir kişinin Yurt dışına çıkış tarihi ve tekrar ülkeye giriş yapmış mı
    Bunu öğrenmek için hakim size bilet sormaz ki
    Yada şahit istemez ki
    ülkeye giriş ve çıkış Tarihlerini öğrenmek zor bir şey değil ki
    Hakim sana durduk yere bağırmaz ve davayı kapatmaz
    Belli ki senin burada anlatmadığın başka olaylar var
    Olayları acık ve net anlatmazsan varsayımlarla
    Gerçek anlamda yardım alamazsın diye düşünüyorum
    Konu SARUKAN tarafından (04-06-2022 Saat 18:36:45 ) de değiştirilmiştir.

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı SARUKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Bir kişinin Yurt dışına çıkış tarihi ve tekrar ülkeye giriş yapmış mı
    Bunu öğrenmek için hakim size bilet sormaz ki
    Yada şahit istemez ki
    ülkeye giriş ve çıkış Tarihlerini öğrenmek zor bir şey değil ki
    Hakim sana durduk yere bağırmaz ve davayı kapatmaz
    Belli ki senin burada anlatmadığın başka olaylar var
    Olayları acık ve net anlatmazsan varsayımlarla
    Gerçek anlamda yardım alamazsın diye düşünüyorum
    Olan biten her şey burada anlattığım gibi oldu. Başka anlatmadığım, sakladığım herhangi bir konu yok. Davalı eşim yurtdışında ben Türkiye'deyim. 2.5 senedir bu böyle. Ayrıca niye saklayayım ? Sonuçta boşanmak istiyorum ve olanı olduğu gibi anlatıyorum. Üzgünüm ama hakim durduk yere bağırdı. Ben ego patlaması yaşadığını düşünüyorum. Yanlış hiçbir şey yapmadım. En ufak bir saygısızlık yok. Yalan beyan yok. Dediğim gibi delil ve şahit yetersizliğinden davayı kapattı. Davayı kapatmak yerine bir sonraki davada istediği delil ve şahitleri söyleyebilirdi ve bunları getirebilirdim.

Nerede
    istanbul
    İletiler
    130
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Yukarıda anlatıyorsun evlendik ve 2 gün sonra
    Evlendiğim kişi kendi ülkesine gitti ve
    Beni gittiği ülkeye aldırmıyor
    Ve kendisi de buraya da gelmiyor
    diyorsun ki yani arada aşk yok sevgi yok
    Aşk olsa sevgi olsa kadın zaten gitmez
    Gitse de seni burada bırakmaz
    falan filan

Yabancı ülkeden birisiyle evleniyorsun ve o kişi 2 gün sonra
    Seni bırakıp ülkesine gidiyor

Diyorsun ki Ben evlendiğim kadının ülkesine gitmek için
    Çaba göstermedim ve kadında baktı aradan 2 gün geçmiş
    Evlendiğim erkek Konsolosluğa 2 gün geçmesine rağmen
    gitmediğine göre ben de ülkeme geri döneyim
    Bence çok Mantıklı bir durum

Nerede
    İstanbul
    İletiler
    4
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Alıntı SARUKAN rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Yukarıda anlatıyorsun evlendik ve 2 gün sonra
    Evlendiğim kişi kendi ülkesine gitti ve
    Beni gittiği ülkeye aldırmıyor
    Ve kendisi de buraya da gelmiyor
    diyorsun ki yani arada aşk yok sevgi yok
    Aşk olsa sevgi olsa kadın zaten gitmez
    Gitse de seni burada bırakmaz
    falan filan

Yabancı ülkeden birisiyle evleniyorsun ve o kişi 2 gün sonra
    Seni bırakıp ülkesine gidiyor

Diyorsun ki Ben evlendiğim kadının ülkesine gitmek için
    Çaba göstermedim ve kadında baktı aradan 2 gün geçmiş
    Evlendiğim erkek Konsolosluğa 2 gün geçmesine rağmen
    gitmediğine göre ben de ülkeme geri döneyim
    Bence çok Mantıklı bir durum
    Sen ne anlatıyorsun ya ? Tanımadığın biri ile ilgili böyle peşin hükümlü ve paranoya derecesinde nasıl konuşabiliyorsun ? Bu ne seviyesizlik, haddini bil ! Burada kalkıp 4 senelik ilişkimi mi anlatacağım gün gün sana... Evlendiğimiz andan sonrasını yazdım. Özet geçtim hızlıca fikir alışverişi yapabilmek için.

Yani yazdığın Türkçe'ye bakıyorum rezalet. Tavrına bakıyorum yerlerde. Sen kimsin benim özel hayatım hakkında burada ileri geri konuşuyorsun. Daha fazla ileri gitme bence ! Tek amacım şurada aklı başında birinden yardım almak. Kimse yazmak istemezse anlarım. Ama böyle hadsizliğe gerek yok !

Nerede
    istanbul, bakırköy, Türkiye.
    İletiler
    1.420
    Dilekçeler Sözleşmeler
    0
    Dosya Yükleme
    0

Kanımca bunlar avukatsız dava takip etmenin sancıları. Ben sizin yerinizde olsam veya müvekkilim olsanız kararı istinafa göndermezdim. En azından kararın kesinleşmesini ve kesinleştikten sonra 3 yıl dolmasını bekleyerek fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası açma yolunu tavsiye ederdim. Şimdi istinafta 1 sene kalır, geri gelir ama süreç uzar durur.

Alternatif öneri: Terk nedeniyle boşanma davası açmak... Tabii google amca internette bulduğu avukatlık sitelerinde bunları söylemez. Sonuca bakar ama tecrübeye bakmaz. Avukatlık her olaya uygulanan farklı stratejidir. Ne bilsin www.google.com

Alıntı TheHulk rumuzlu üyeden alıntı İletiyi Göster
    Tekrardan merhaba !

Uzun zaman oldu konuyu açalı fakat gelişmeleri paylaşmak ve fikir almak istedim.

Ben davayı 2021 mart ayında çekişmeli olarak açtım. Tebligatın yapılacağı ülkenin parası ile merkez bankasından çek aldım. Tüm tebligat belgelerinin tercümesini yaptırdım. Özetle yurtdışına yapılacak ilk tebligat için eksiksiz tüm belgeleri hazırlayıp ilgili aile mahkemesine teslim ettim. Aile mahkemesindeki katip artık beklemem gerektiğini söyledi. 1 sene kadar bekledim. Bu arada karşı taraf ile 2 ay önce yaptığım son konuşmada bana tebligata cevap yazdığını söyledi. Tabi doğruyu mu söyledi yoksa yalan mı söyledi ondan %100 emin olamıyorum.

E devletten ara ara kontrol ediyordum dava durumunu ve nihayet dava günü verildiğini gördüm. Sonrasında dava tebligatı bana ulaştı. Tebligatta dilekçeler aşamasının devam etmesine dair bir karar verildiği yazıyordu. Geçen hafta dava görüldü.

Hakim karşı taraf 2. davaya katılacak mı diye sordu. Hayır dedim. Elinde kanıt ve şahit var mı diye sordu. Ben de elimde hem kanıt hem de şahit olduğunu söyledim. Davalı Türkiye'yi terk edeli 2.5 sene oldu. Türkiye'den en son çıkış yaptığı tarihli uçak bileti, hem benim aile ve arkadaş çevremden hem de onun ailesinden tanıklar olduğunu belirttim.

Ben ikinci tebligatın yapılması yönünde bir karar beklerken hakim bir anda sebebsiz yere sinirlendi. Bağırıp çağırıp davayı kapattığını söyledi ve salondan çıkmamı istedi. Ne olduğunu anlayamadım. Yetersiz delil ve şahit gerekçesiyle davanın düştüğünü ve iki hafta içerisinde istinaf mahkemesine başvuru hakkım olduğunu yazan mahkeme kararına imza atmamı istediler ama atmadım.

Bu hafta aile mahkemesine gidip dava dosyasını kontrol etmek istiyorum tebligata cevap gelmiş mi yoksa gelmemiş mi diye.

Eğer cevap gelmediyse ikinci tebligat yapılıyor mu ? Yapılmak zorunda mı ?

Ayrıca kanıt ve şahit var dememe rağmen davayı düşürmesine anlam veremiyorum.

İstinaf mahkemesi için itiraz dilekçesi versem ve dilekçede kanıt ve şahit olduğunu belirtsem, dava tekrar görülür mü ? Bir sonuç alabilir miyim ?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

+ Konuyu Yanıtla

Bu sayfada bulunan kavramlar:

https:www.hukuki.netshowthread.php151100-Yurtdisinda-Yasayan-Esten-Avukatsiz-Bosanma

Forum