Değerli Üyeler Merhabalar,

Resmi kayıtlara göre dedemden arsa ve arsa üzerinde 2 adet daire (bina bulunmaktadır) Mirasçılar olarak, babam rahmetli olduğu için ve tek çocuk olduğumdan dolayı (bana, halama ve amcama) elbirliği mülkiyeti ile intikal etmiştir. Buraya kadar bir problem yok. Problem bundan sonra başlıyor, şöyle ki; Buralar esasen 2B arazisi olarak gözükmekteydi, 1999 yılında dedem (babamın babası) anneme, binanın 2. katını kaba inşaat olarak, o zamanlar tapu olmadığından, muhtarlık sözleşmesi ve şahitler huzurunda devir etti. (Elimizde delil olarak o dönemki muhtarın; imzası, kaşesi, tarihi, şahitlerin imzaları ve devir eden-alanın imzaları sözleşmede bulunmaktadır. Devir ettiği günden bu güne kadar da annem dairenin tüm emlak vergisini ödemektedir. Yaklaşık 21 yıldır bu daire bizim zilliyetliğimizde bulunmakta olup, tapularımız 2 sene önce çıktı ve tapularımızı aldık. Ancak, tapu'da annemin adı ve hissesi bulunmamaktadır. Oysa, 2. kat'ın zilliyetliği 21 yıldır bizde ve dairenin kullanımı tamamen bizde olup, elimizde devir sözleşmesi bulunmaktadır. Kadastro çalışması sanıyorum ki 2017 yılında yapılmış. (Emin değilim, yarın tapuya gidip tam tarihini öğreneceğim) Bizde o dönemde burada olmadığımız için ilgilenemedik ve kadastro çalışması yapıldığında tüm mülk dedemin üzerine yazılmış, dedem öldüğünden dolayı da miras olarak bana, amcama ve halama intikal etti ancak dediğim gibi 2. kat annemin adınadır. Arsanın yarısının anneme intikali ayrıca 2. kat dairenin tamamının annemin üzerine olması için bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz ? Sırasıyla hangi davaları açmalıyız ? Avukatlardan bazıları muhtarlıktan yapılan devir sözleşmesinin geçerliliği yok demekle birlikte, bazıları da tam tersini söylemekte ve geçerliliği var demektedir. Benimde araştırdığım kadarıyla eğer kadastro 2017 yılında geçtiyse kadastro mahkemesine dava açıp, ayrıca tapu iptal davası da açmak suretiyle davaları kazanırsak annemin üzerine tapu çıkabilir diye düşünmekteyim. Siz, Gayrimenkul hukuki ile ilgilenen değerli avukatlar olarak ne düşünürsünüz ? Bu davaları açarsak kazanma şansımız yüksek midir ? Ayrıca sırasıyla hangi davaları açmak gerekir ? Son olarak, mirasçılardan birisi benim iznim ve rızam olmadan gayrimenkulun birisini 2 yıldır kiraya vermiş olup, bize buradan bir hak/pay vermemektedir ayrıca kiracıyla da şahsi husumetim vardır, bu nedenle kiracının tahliyesini talep edebilir miyim ? Bunun için ecrimisil davası açarsak oda zilliyetliği annemin üzerinde bulunan daire için bize ecrimisil davası açabilir mi ? Açarsa kazanır mı ? Biliyorum çok soru sordum ancak sizlerden ricam, gayrimenkul hukuku alanında uzman bir avukattan ''doğru'' bilgiler alabilirsem çok sevinirim, ayrıca maddi açıdan bize yardımcı olabilirse avukat da tutmak isterim. İstanbul Anadolu yakasında ikamet etmekteyim. Sorularımın cevabını alabilirsem çok mutlu olurum, şimdiden çok teşekkür ederim zaman ayırıp okuyan ve yardımcı olan tüm hukukçulara.

Delillerimiz; Muhtarlık devir sözleşmesi, Emlak Beyannamesi, Tanık beyanları, Şahitler ve diğer tüm yasal deliller.