Merhabalar,

Haziran ayının sonlarına doğru bir ev aldım. Ev satış işlemlerinin tamamlanması sonrasında yönetime gittiğimde eski ev sahibinin aidat borcu olduğunu öğrendim. Evin satın alındığı tarih öncesi borçların eski malike ait olduğunu düşünerek eski ev sahibi adına herhangi bir ödeme yapamayacağımı yönetime ilettim ve eski ev sahibine ulaşmalarını istedim. Bunun üzerine ağustos ayında ödeme yapmazsam icra takibi yapılacağına dair bir sms aldım. Herhangi bir ödeme yapmadım ve icra takibine ilişkin süreç başlatmadılar. Eylül ayında ise kullandıkları uygulama üzerinden site yönetimi "site toplu yaşam kuralları" yayınladı. E-devletten baktığımda ise Eylül ayında yeni bir site yönetim planının tapudan tescil edildiğini gördüm. Bu yönetim planının site kuralları olarak duyurdukları kuralları içerdiğini düşünüyorum. Ev sahibi olarak herhangi bir toplantıya davet edilmediğim ve maddelere onay vermediğim halde tapudan tescilli bu planda aidat borçlarının her ayın 1-30'u arasında yatırılması gerektiği, siteye satın alma yoluyla yeni taşınacakların taşındıkları konutun borcundan sorumlu tutulacakları ifadeleri yer alıyor. Benim izninizle birkaç sorum olacak:

-Eski malik borçlarından yeni malik sorumlu tutulamayacağıa ilişkin Yargıtay kararı bulunmasına rağmen benim evi aldığım tarihten 3 ay sonra duyurulan ve duyurulana kadar içeriği hakkında herhangi bir bilgim, onayım bulunmayan yönetim planı ile bu borçları benden alabilirler mi?
-Evi aldığım 24 Haziran gününde ayın kalan 7 günlük aidatını hesaplayıp ödemiştim, o tarihten sonra sorumluluğun bana ait olduğunu düşünerek. Bir aidat borcunun son ödeme tarihi ayın son günü ise bütün haziran ayı aidatından sorumlu tutulabilir miyim?
-15 gün içerisinde borcu ödemezsem Kat Mülkiyeti Kanunu 18. ve 20. maddekeri uyarınca borcun tahsili için icra takibi başlatılacağı tarafıma bildirildi. Nasıl bir yol izlemem uygun olacaktır?

Teşekkür eder, saygılarımı sunarım