İyi günler 12 daire 2 dükkandan oluşan bir apartmanız. Otopark alanı imar projesinde 20 adet otoparkalanı 12 daireye 6 otopark , d kkan sahiplerine 7+7 14 otopark olarak çizilerek onaylatılmış. Ancak otoparkların 8 tanesi arka bahçe 12 tanesi ön bahçeye sığdırılmış ve arka alan doğru planlanmadığı için hem eğim araç geçişine uygun değil hem arka alan manevra alanı düzgün yapılmamasından araç giriş çıkışı yapılamıyor. Bundan dolayı apartman sakinleri yeni bir yönetim planı yaparak ön bahçede yeni bir otopark düzelmesiyle her daireye 1 her dükkana 2 otopark olarak bu alanı değerlendirmiştir. Apartmanıza yeni bir dükkan sahibi geldiğinde mal sahibinin bizim üç otopark yerimiz var hatta 7 si bizim sorun çıkarıllarsa mahkemeye veririz denildiğini söylüyor. Kısaca yeni otopark yönetmeliğnin kanuna aykırı olduğu söyleniyor. Ama bizim bildiğimiz kadarıyla kat malikleri kanununa göre ortak alan olmasından dolayı arsa payına göre bölünmesi gerekiyor.4/5 çoğunlukta yeni bir yönetim planı ve otopark planı için yeter sayı olduğunu biliyorum. Karşı taraf apartman yapılırken eski otopark kanuna göre düzenleme yapıldığını 12 daireye 6 otopark verildiğini yazıyor. Böyle bir durumda imar planında alan bölüşümü dairelere minimum sayıda tutulup kalan bölüm dükkanlara ait gösterilebilir mi? benim blidiğim kadarıyla bu bölüşümün kat malilkleri kanununa göre yapılması gerekmez mi?