Herkese merhaba,

Bir konuda sizlerin bilgisine ve yönlendirmesine başvurmak istiyorum. Konu içinde her türlü çeşitlilik bulunduğu için belirli bir konu türü seçemedim. Bu yüzden Konu türünü diğer olarak işaretledim.

Öncelikle konunun geçmişini kısaca anlatayım. Annem'in 2 kardeşi daha var. Yani 3 kardeşler. Bundan yıllar önce ilk olarak anneannem vefat etti. Ardından dedem vefat etti. Bu esnada dedem henüz hayattayken teyzemden olan torunu dedemi bir şekilde ikna edip tüm tarlalarını evini vs sattırıyor. Önce bir arkadaşı alıyor, sonra o kişiden başka bir arkadaşı vs elden ele hülle usulü bu mallar en son olarak teyzemin oğlu olan dedemin torununun eşinin dayısı alıyor.

Dedem sağken annem bu durumu fark ediyor ve dedem o sırada oldukça yaşlı olması sebebiyle akıl sağlı yerinde değildir raporu aldırıp malların satışını dondurmak istiyor. Raporda akıl sağlığı yerinde bulunuyor ve tüm bu satışlar gerçekleşiyor.

Dedem vefat ettikten sonra annem bir dava açtı. Oldukça fazla bir para da harcadı. Tüm bu dava sonucunda o yapılan satışlar iptal oldu. tapu iptali davası mı adı türü ne oluyorsa o kadar bilgi sahibi değilim.

Ancak diğer varisler dava açmadılar. Onların durumu ne oluyor bilmiyorum. fakat 3 hisseden 1’i annemin olacak şekilde davayı kazandı.

Şimdi asıl karmaşık kısıma geliyorum. Bu torun tapular henüz onun üzerindeyken ya da dedemin üzerindeyken, hangi aşamada yaptığını bilmiyorum. Bankalardan bu tarlaları vs ipotek ettirip kredi çekiyor. O kredi borçlarını da ödemiyor.

Bu davalar sonucunda aşağıda detaylarını paylaştığım tapuların bilgileri için sizlerden bilgi ve yönlendirme rica edeceğim.

Annemin üzerine kayıtlı Taşınmaz listesinde 6 adet tapu bulunuyor. Bunların 4 tanesi Tarla niteliğinde, 1 tanesi Zeytinlik niteliğinde ve 1 tanesi Arsa niteliğinde.

Arsa (328m2);
Hisse bilgileri; 1.000/3.000
Edinme sebebi; Mahkeme karalı ile satış (Şufa gibi)
Bu tapuya ait beyan, irtifak, şerh ya da rehin bilgisi bulunmamaktadır.

1’nci Tarla (2700m2);
Şerh1: Kamu haczi Açıklama: *** Vergi dairesi Müdürlüğünün *** sayılı haciz yazısı sayılı yazıları ile borç:0TL (Alacaklı: 0)
Rehin bilgisi bulunmamaktadır.

1’nci Zeytinlik (6500m2);
Beyan bilgisi bulunmaktadır.
Şerh1: Kamu haczi Açıklama: *** Vergi dairesi Müdürlüğünün *** sayılı haciz yazısı sayılı yazıları ile borç:0TL (Alacaklı: 0)
Rehin1: banka-1 A.Ş. Miktar 60000,00 derece 1.0, Alacaklı kişi tipi: Tüzel kişi.

2’nci Tarla (4500m2);
Rehin1: banka-1 A.Ş. Miktar 60000,00 derece 1.0, Alacaklı kişi tipi: Tüzel kişi.

3’ncü Tarla (3800m2);
Rehin1: banka-2 A.Ş. Miktar 40000,00 derece 1.0, Alacaklı kişi tipi: Tüzel kişi.

4’ncü Tarla (3893,96m2);
Rehin1: banka-2 A.Ş. Miktar 40000,00 derece 1.0, Alacaklı kişi tipi: Tüzel kişi.

Zamanında bu malların satışı da icra dairesinde gerçekleşti ancak sanırım bir alan çıkmadı. Söz ettiğim torun icra dairesi önünde gelen kişileri içeri sokmayarak ben alacağım demiş ve dava o şekilde kapandı.

Bu malların durumu yıllardır bu şekilde. Ve benim merak ettiğim konular şunlar;
• Tapu iptali olmasına rağmen banka rehinleri nasıl oluyor da kalkmıyor?
• Banka rehinleri Annemin hissesini kapsıyor mu? Olası bir satış durumunda banka Annemin payına düşen kısımı da alabilir mi?
• Şerh diye geçen kamu haczi ne anlama geliyor. Borç (0TL) alacaklı:0 diyor. Bu ne anlama geliyor.
• Bu şahısın bu borçları ödemeyeceği kesin gibi bir şey. Eğer ödeyecek olsa zaten öderdi. Art niyetli bir şekilde ödemiyor. Bu malların durumu ne olacak? sonsuza kadar bu rehin duracak mı? (Hiç kimse başkasına ait bir borcu ödeyip rehin kaldırtmaz.)
• Annem sadece kendi payını satmak istese satabilir mi? (hisseli bir tapuyu kim neden alır? Hele üzerinde rehin varsa)

Sizden rica yukarıda açıkladığım olaylar ve hikayeye bakınca annemin durumu için yorumunuz nedir? Ne yapmasını önerirsiniz? İzlemesi gereken yol nedir?

Hepinize çok teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Çağlayan