Öncelikle tüm hukukçulara ve hukuka saygısı olanlara selamlar olsun, emniyet genel müdürlüğünde polis memuru olarak görev yapmaktaydım, 2018 yılında ikametimde bir konu dolayısı ile yapılan ikamet araması sırasında dedemden kalma ruhsatsız tabanca dolayısı ile hem adli hem idari olarak soruşturma başlatıldı, adli olarak yapılan yargılama sonucunda 10 ay hapis cezası aldım ve hagb kararı verilerek verilen ceza kesinleşti, ardından idari soruşturma kapsamında il polis disiplin kurulu dosyamı ihraç istemi ile EGM yüksek disiplin kuruluna sevk etti, EGM yüksek disiplin kurulu işlenilen fiilin ceza karşılığının meslekten ihraç olduğunu ancak geçmiş hizmetlerindeki sicil puanının iyi ve çok iyi olması nedeni ile bir alt ceza olan 24 ay uzun süreli durdurma cezası ile tecziyesine kadar verip kararın onanması için dosyayı bakanlık makamına gönderdi, bakanlık makamı aynen şu yazdığım şekilde bir şerh düşmüş "Egm yüksek disiplin kurulu, il polis disiplin kurulu ile aynı görüşte olduğundan ve bir alt ceza verilmesine yetkisi bulunmadığından meslekten çıkarma cezası verilmesinin 7068 sayılı kanunun 18. maddesine göre onanmasına", konuyu idare mahkemesine taşıdım yd istemli ancak yerel mahkeme yd isteğimi yerinde bulmadı ve yd isteğimi reddetti, kararı bir üst mercii olan bim' e taşıdım ancak bim' de idare mahkemesi tarafından verilen kararı onadı, sorum ve yardımcı olmak isteyenler için

1-) Bakan kafasına göre Yüksek Disiplin Kurulu tarafından verilen bu kararı değiştirebilir mi?

2-) Alt ceza verme yetkisi beni ihraç etme yetkisi bulunan Yüksek Disiplin Kurulunda değil mi?

3-) İdare ve Bölge idare mahkemesi yd kararlarında yasadaki şartlar oluşmadığı için reddetti tarafıma herhangi bir gerekçe sunmadı, açıkça hukuka aykırı olan bir karar dolayısı ile neden yürütme durdurma vermemiş olabilir, kafalarında telafisi mümkün olmayan sonuçlar oluşmadığı için mi verilmemiş olabilir çünkü farklı mahkemelerde şekil yönünden benzer olan kararlara yürütme durdurma verildi. (Not: yd red kararını adli tatil sürecinde nöbetçi idare mahkemesi verdi.)

ilgili arkadaşlardan yardım ve bilgi bekliyorum teşekkürler.