Merhabalar,

Bir boşanma davasında, davalı eşin vasisi olarak katılıyorum. Davacı eş, akıl hastalığı nedeniyle boşanma davası açtı. Hakimde, davalı eşin akıl sağlığının yerinde olup olmadığı (davalı daha önce akıl hastalığı nedeniyle kısıtlanıp tarafım vasi olarak tayin edildim) ve bu durumun evlilik birliğine engel olup olmadığına dair, BRSHH sevkini yaptı. Hastaneden, eşin ruh sağlığının bozuk olduğu fakat bu durumun evliliğini devam ettirmesine engel olmadığına dair raporunu mahkemeye gönderdi. Rapor neticesinde davacı, davasını şiddetli geçimsizlik olarak islah ettii ve bu yönde ki mahkeme harcını yatırdı. Ben de bu durumun TMK 166/1 maddesi gereği reddi gerektiğine dair itiraz dilekçemi mahkemeye sundum. İslah sonrası görülen ilk duruşmada hakim, vasisi olduğum davalı eşi bu sefer de, ATK sevkini istedi. Sorum şu :
1) islah harcı yatırıldığına göre ve hakiminde benden cevap dilekçesi istediğine göre bu dava, islah edilmemiş miydi ?
2) BRSHH den mahkemenin talep ettiği rapor geldiğine göre, ATK dan bir rapor daha istenmesi nasıl yorumlanmalı ?
3) Hakimin, davranışını nasıl yorumlanmalı ?

Yardımcı olunabilirse çok sevineceğim, şimdiden çok teşekkür ediyorum.