Merhaba arkadaşlar, annemin SGK ile arasındaki dava sebebiyle epey büyük bir meblağ borcumuz kesinleşti, henüz haciz tebligatı gelmemiş olsa dahaciz konusunda birkaç çekincem ve sorum var.

Öğrenciyim ve bir üniversitede okuyorum, Covid-19 sebebi ile şu an tüm derslerimiz uzaktan görülüyor. Bunun haricinde de normal eğitim döneminde de uzaktan derslerimiz oluyor; ödev, ders materyalleri, tez yazma gibi konularda da, derslere devam açısından da bilgisayara muhtacım. Bilgisayarı da ağabeyimin maddi desteğiyle kendi adıma almıştım, faturası benim üzerime. Bu hakikatleri, öğrenci belgemi ve müfredatımı da göstererek, bilgisayarımın haczini önleyebilir miyim? Kamu alacağı olduğu ve büyük bir meblağ olduğu için çok sert bir haciz olmasından korkuyorum. Evde başka hiçbir bilgisayar/laptop/tablet bulunmuyor. İnternette biraz araştırınca fahiş fiyatlı olup olmamasına göre değişir gibi yorumlar da gördüm, bilgisayarın satın alım değeri 4000 küsür lira idi.

Bunun haricinde kamu alacağı olduğundan ötürü buzdolabı, çamaşır makinesi gibi eşyalarımıza da el konur mu? Bu koruyucu kanunlar sadece devlet harici bankaların alacağı için mi tesis edilmiştir yoksa her türden haciz konusunda geçerli midir?

Son olarak da annemin iki ayrı maaşı bulunmakta: kendisi Bağkurdan emeklidir ve buradan aylık almaktadır. Vefaat etmiş babası astsubay emeklisi olduğu ve annesi de vefaat ettiği için Emekli sandığından da tam maaş almaktadır. Maaşa haciz konacağı zaman iki maaşın toplamının 1/4ü mü alınır yoksa 2. maaşın tamamen haczedilmesi mümkün müdür? Kendimize ait bir evimiz yok ve 1500 liralık kirası olan bir muhitte oturuyoruz.

Çekincelerim ve sorularım bunlardı, umarım ayıp/yanlış bir söylemde bulunmamış ve saygı çerçevesinde sorularımı ifa edebilmişimdir. Yardım edecek kişilere şimdiden büyük minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum.