Merhaba,

3 senedir kurumsal bir şirkette satış görevlisi olarak çalışmaktayım.

1.5 hafta önce askere gitme sureti ile asal yoklama başvurumu yaptırdım ve kağıdı iş yerime verdim, onlar da insan kaynaklarına mail attılar. Askere giden çalışanı işyerinin merkezine çağırıp konuşuyorlar. 1.5 haftadır işyerim hiçbir şekilde geri dönüş yapmazken kağıdı getirdiğim günden beri beni tutanak tutmak ile tehdit ediyorlar, telefonumu alıp dolaba koyuyor, kitliyorlar, sadece molada veriyorlar ve molam bitmediği halde beni azarlayıp molamdan çağırıyorlar. 1 saat molamız var, ama ben 2 saat kullanıyormuşum (20 dakika eksik kullanmıştım yani 40 dakika) tutanak tutacaklarmış. Kameradan beni takip etmişler telefonu cebimden çıkardığımda fotoğrafımı çekip tutanak tutacaklarmış, hâlâ tutmadılar. Benim sormak istediğim esas soru askerlik sirusumu değil yoklama başvurusu yaptığım belgeyi getirdim, işyerim de tazminat ödememek için beni aşağılayıcı suçlamalar ile işten çıkarmaya çalışıyor, dayanamıyorum artık, ne yapmam gerekiyor bilmiyorum, haklarımı bilmiyorum, rica etsem bana yardımcı olur musunuz? İşyerindeyim şuan da ve telefonumu yine istiyorlar, vermezsem tutanak tutacaklarmış. Sürekli bir hakaret, bağırma... Askerlik kağıdımı getirdiğimden beri. İnsan kaynakları dönüş bile yapmıyor gel konuşalım diye, aralarında anlaşmışlar mı bilmiyorum ama esas korktuğum yoklama başvurusu kağıdı işe yarar mı, ondan mı güç alıyorlar. Lütfen yardımcı olun, benim için 30 dakika erken gelecek bir cevabın bile inanılmaz önemi var çünkü artık kontrol edemiyorum kendimi.