Daha önce apartmanımızda şifre tuşlayarak girilen zil paneli vardı. Son zamanlara doğru, sistemin eskimesi, yeterli hizmet verememesi ve en önemlisi bu kapı şifresini apartmanla ilgisi olmayan kişilerin bilmesi, apartmanımızda çok önemli bir güvenlik açığına sebep olması nedeniyle, gelen talepler doğrultusunda değiştirdik.
Yeni kurduğumuz sitem renkli, görüntülü, giriş kartı geçişli bir sistem ve her dairede de yeterli sayıda giriş kartı var. Apartmanın güvenliği yöneticinin sorumluluğunda olduğu için, ayrıca sistemi değiştirmemizin temel amacı da bu güvenlik açığını en aza indirmek için, tuşlayarak girilen kapı şifresini, bu gelen taleplerden edindiğim izlenimler doğrultusunda kimseyle paylaşmadım.

Fakat sakinlerimizden bir tanesi; aniden dışarı çıkabilirim, kartları içeride unutabilirim, gece geç gelebilirim ve dışarıda kalabilirim gerekçesiyle kapı şifresini de istedi. Ben de ona; çok nadir olabilecek bu durumda benim ve apartman görevlisinin her an bu sorununuzu halledebileceğini, kapı şifresini size verirsek diğer dairelere de vermek zorunda kalacağımızı, sonradan da kulaktan kulağa yayılarak kapı şifresinin apartmanla ilgisi olmayan kötü niyetli kişilerce de kullanılabileceğini, zaten büyük çoğunluk talebinin şifrenin dağıtılmaması yönünde olduğunu, şifre paylaşılırsa geçiş kartlarının bir anlamı kalmayacağını, ama madem ısrarlısınız yönetim kurulundaki arkadaşlarla konuyu görüşmem gerektiğini, gerekirse Kat Malikleri Genel Kurulu toplatısında konuyu görüşebileceğimizi ve çıkan karara saygı duymamız gerektiğini uygun bir dille anlattım.

O da; ben onu bunu anlamam, yönetim kurulu da kimdir, sen ağamısın paşamısın, ben para verdim ev aldım, para verdim yeni panel takıldı, şifresini de istiyorum, aidatlarımı veriyorum, kurallara uyuyorum gibisinden yüksek perdeden tehditvari bir şekilde konuşmaya başladı. Ben sakin olmasını ve konuyu konuşacağımızı söyleyerek telefonu kapattım.

Ben doğru bir yol izlediğimi düşünüyorum ama, insanız, gözden kaçırdığımız noktalar olabilir. Bu nedenle yukarıda anlattığım durum karşısında, siz değerli hukukçu ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımın, nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda görüşlerini yazmalarını istiyorum. Şimdiden teşekkürler.